Cumhuriyet ile kat sayı Şükriye nine geçmişteki bayramları mazi kadar hatırlıyor

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde işlek 99 yaşındaki Şükriye Yılandiloğlu’nun Cumhuriyet’in önceki yıllarında şahitlik ettiği anıları hafızasındaki tazeliğini koruyor.

Cumhuriyet Altını ile örnek olan Yılandiloğlu, AA muhabirine, memleketinin Giresun’un Bulancak ilçesinin Süme köyü olduğunu söyledi. Yılandiloğlu, 3 kız, 6 erkek çocuğu bulunduğunu, torunlarının bile çocuklarının olduğunu belirtti.

“Günler gelip geçti.” diyen, imdi yaşını saymadığını dile getiren Yılandiloğlu, ırak geçmişi, mail geçmişe bakarak elan ongun hatırladığını anlattı.

Cumhuriyet Bayramı’nı hep kutladıklarını aktaran Yılandiloğlu, “Cumhuriyet Altını Bayramı var diyorlardı. Evimizde ayrımsız sevinç vardı. ‘Cumhuriyet Altını Bayramı zaman, devletin bayramı bugün.’ diyorlardı. Tığ da çocuktuk.” diyerek konuştu.

Yılandiloğlu, Atatürk’ün ahiret yolculuğu haberinin geldiği günü üstelik hatırladığını belirterek, “Büyüklerimiz, ‘Atatürk ölmüş zaman.’ dediler, ağlaşıyorlardı. Büyüklerimiz, kızlar, gelinler, ‘Atatürk ruhsuz zaman.’ diye niteleyerek ağlaşıyorlardı.” dedi.

Gençlere tavsiyelerde mevcut Yılandiloğlu, “Aptal olsunlar, çalışsınlar, emeklerini kazansınlar. Başıboş durmasınlar, kimseyle savaş etmesinler, hürmetkâr olsunlar. Çocuklarımın bütünü iyiler, hiç kırgınlığımız, küskünlüğümüz bulunmayan. Canım bayındır, gönlüm bayındır. Nice bayramlara erişin, birçok torunlara erişin.” ifadelerini kullandı.

“Annem sağlığına ilgi bedel”

Oğlu 70 yaşındaki Bekir Yılandiloğlu dahi 18 Mayıs 1923’te doğan annesinin 30 torun sahibi olduğunu kaydetti.

Yılandiloğlu, annesinin hoşnutluk sınırlanmış keyif sorunlarının olduğunu, ilaçlarını ağır ezgi olarak takip ettiklerini belirterek, evde keyif hizmetinden da yararlandıklarını anlattı.

Annesinin geçmişe ilgili anılarını istihzar üzerine zorluk çekmediğine meni fail Yılandiloğlu, “Annem eskiyi daha gür hatırlıyor. Annem, ‘Atatürk’ün öldüğünü duyduğumuz zaman çok çığrıştık.’ diyor.” dedi.

“Büyüklerimizi hiçbir zaman unutmuyoruz”

Şükriye Yılandiloğlu’nu mülakat fail Kaymakam Mukavim Kubilay bile Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Ilbay Seddar Yavuz’un öncülüğünde başlatılan “Simge As” kampanyası kapsamında vatandaşlara sembol ihsan ettiklerini söyledi.

Kubilay, vatandaşları, 29 Ekim’bile bağımsızlığın sembolü Türk bayrağını evlerine asmaya davet etti.

Cumhuriyet ile kat sayı büyükleri ziyaret ederek hayır dualarını almak istediklerini dile getiren Kubilay, “Şükriye teyzemizi musahabe ettik, hayır duasını aldık. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşları başta girmek üzere umum şehit ve gazilerimizi rahmet, gönül borcu ve nazikâne anıyoruz. Bizleri büyüten bulunmaz büyüklerimizi tek antlaşma unutmuyoruz. Onları punt buldukça ülfet ediyoruz. Şükriye teyze bile Cumhuriyet ile kat sayı. 1923 doğumlu teyzemizi üstelik konuşma etmenin ayrı tıpkısı gururunu ve mutluluğunu taşıyoruz.” diye konuştu.

Share: