Datça’ya ilk defa kruvaziyer gemisi geldi

– Datça’ya ilk defa kruvaziyer gemisi geldi

Yanaşacağı liman sıfır dev sefine açığa demirledi

Datça açıklarına demirleyen dev gemideki yolcular tender gemilerle kıyıya ulaştırıldı

MUĞLA – Muğla’nın Datça ilçesi tarihinde ilk defa tıpkı kruvaziyer gemisi ağırlıyor. Datça’da dev geminin yanaşacağı özellikte aynı liman bulunmadığı üzere hususi izinle açığa demir atan gemideki yolcular, tender diyerek tabir edilen bahir uzlaştırıcı ile kıyıya ulaştırıldı.

Devre servet gemisi kendisine bilinen The World isimli 2002 yapımı 196 metre uzunluğundaki Bahama bayraklı arızi gemisi Rodos seferinin arkası sıra 255 personel ve 192 yolcusu ile gelişigüzel Datça’ya geldi. Kruvaziyer gemilerinin yanaşacağı limanı olmayan Datça’ya mevrut sefine Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı’ndan alınan hususi izinle açığa demirledi. Yolcular dev geminin özlük bünyesinde meydan düz Tender gemilerle kıyıya yanaştırıldı. Yolcuların tıpkı kısmının Datça çarşısını gezeceği, benzeri kısmının ise otobüslerle Knidos Antik Kenti’ni mülakat edeceği öğrenildi. İki çevrim süresince Datça’da bulunacak olan dev geminin sonrasında Fethiye, Grup ve Marmaris limanlarına uğrayacağı öğrenildi.

“Iri gemiler amacıyla liman istiyorlar”

Ince yıllardır Datça’da havza turizmi ile uğraştığını belirten turizmci Sinan Sağanak, Datça’ya turistlerin gelmesinden memnun olduklarını ifade ederek “Şu anda Datçamıza ayrımsız kruse gemisi geldi. Bu geminin yanaşacağı ayrımsız iskele yok. Teknelerle buraya getirildi yolcular.

Share: