Dayanabilen Lokumcu Davasında Yıldız Bilimi Değişti, Dönemin Kaymakamının Dinlenilmesi Talebi Reddedildi, Murafaa 26 Ocak’a Ertelendi

Öğretmen Stabil Lokumcu’nun; Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde Artvin’in Hopa ilçesine ziyareti sırasında yaşanan olaylarda polisin biber gazı kullanması dolayısıyla kalp aksesi geçirerek hayatını yitirmesi ile ait 13 polis hakkındaki yargılamanın sekizinci duruşmasında; bozuk CHP milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu ve bulunan CHP Artvin Mebus Bayraktutan tanık yerine dinlendi. Avukatların sezinleme yapılması ve dönemin kaymakamının tanık namına dinlenilmesi talebini reddeden murafaa heyeti, davayı 26 Karı 2023 tarihine erteledi.

Hoca Kip Lokumcu’nun; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başvekil olduğu dönemde Artvin’in Hopa ilçesine ziyareti sırasında yaşanan olaylarda polisin biber gazı kullanması dolayısıyla kalp krizi geçirerek hayatını yitirmesi ile ilgili 13 polis hakkındaki yargılamanın sekizinci duruşması zaman Trabzon 2. Gösterişli Ukubet Mahkemesi’nde yapıldı.

Davada, murafaa başkanının ve savcının değiştiği görüldü.

“METİN LOKUMCU’YU KATLETTİLER. BUNLARIN YERYÜZÜ BAŞINDA DAHI ŞİMDİ CUMHURBAŞKANI KOLTUĞUNDA OTURAN ERDOĞAN VARDIR”

Duruşmada meze düz Dayanıklı Lokumcu’nun kardeşi Mete Lokumcu, şunları söyledi:

“Metanetli Lokumcu herkesin abisiydi. Sanıklar burada cerbezeli girgin savunmalar yaptı, ağzımızı açıp yegâne sözcük etmedik. Amma imdi sessizliğimi kirletmek istiyorum. Şarlatanlık yaptılar, yaltaklık yaptılar, It Canlı Lokumcu’yu katlettiler. Bunların yeryüzü başında birlikte demin Cumhur Reisi koltuğunda oturan Erdoğan vardır.”

Mete Lokumcu’nun ardından küçümseme alan Dayanabilen Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu, mütebeddil mahkeme başkanına hitaben, “Siz buraya ilk kez geldiniz. Tığ sekizinci defadır buraya geliyoruz. Tarihe tıpkısı merhale düşünüm. Adil ve adalete makul aynı karar verin” dedi.

“KEŞİF YAPILMASINI IRADE EDİYORUZ”

Sağlam Lokumcu’nun ailesinin konuşmalarının peşi sıra avukat Meriç Eyüboğlu hezel alarak, “Hopa Davası adına bilinen Hopalılar o aktarılma yaşanan durumlar dolayısı ile yargılanıyor. O davada onlarca kayırıcı var yargılanan ve biricik benzeri dönem güvenlik sorunu olmadı. Amma Mukavemetli Lokumcu davası kaçırıldı. Trabzon’de benzeri entelekt yapmaya çalışırken, benzeri bile başkan ve savcı değişikliği oldu. Bu adil yargılamaya uygun değildir. Bu yüzden birlikte keşif yapılmasını rica ediyoruz” dedi.

“DÖNEMİN KAYMAKAMI ARASINDA NAMEVCUT. BU YARGILAMA BU AÇIDAN SAKATTIR. ABDULLAH LÜLE TAŞI HAKKINDA YANLIŞLIK DUYURUSUNDA BULUNULMASINI ARZU EDİYORUZ”

Eyüboğlu’nun beyanlarının ardından avukat Sercan Aran, şunları söyledi:

Hopa’dahi o dönme kolluk barışçıl haklarını görmek talip yurttaşlara saldırmıştır. Birileri münezzeh ferman verdi diye o madde hukuka muhalif imkânsız. İnsanlar meşru mukavemet hakları vardır. O periyot o orada direnenlerde filhakika yargılanmaktadır.

Sinan Çetin’in tıpkısı filminde tıpkı manzara vardır. Kısaca anlatmaya çalıştığı şey; Tıpkısı dönme kalktınız ve birileri diyor ki zeytin aşındırmak haram. Bu yasağa uyar mısınız? Uymazsınız zeytin severler derneğini kurup savaşım edersiniz. Herhangi Bir yasak kişi isyancısını yaratır. Verilen kaime hukuka aykırıdır. Emrin yanında, aplikasyon birlikte hukuka aykırıdır. Bekleyen insanlara bire bir anda suyla, gazla saldırılmıştır. Sonucunda de Takatli Lokumcu ölüm etmiştir. Bu dosyada zir amirler ve emri uygulayanlar sanık ama emri veren dönemin kaymakamı beyninde namevcut. Bu entelekt bu açıdan sakattır. Abdullah Denizköpüğü karşı cürüm duyurusunda bulunulmasını murat ediyoruz.”

SANIK POLİS AVUKATI: “EMRİ VERENLER DAHI BURADA OLMALIYDI”

Beyanların peşi sıra duruşmaya sunulan aradan sonraları murafaa saat 12.00’dahi yeniden başladı. Duruşmanın başlamasıyla birlikte alay düzlük maznun polis güçleri avukatı, “Emri verenler burada değil emri uygulayanlar burada diyorlar. Bu konuda katılıyorum. Emri verenler de burada olmalıydı” dedi.

ÇORBACIOĞLU: “BAŞBAKAN’IN MİTİNGİNİN HOPA’DA YAPILMAYA AKLA YATKIN DEĞİLDİR DİYE GÜVENLİK BİRİMLERİ BİR IFADE HAZIRLIYOR. BUNA KARŞIN O MİTİNGİN HOPA’DAHI YAPILMASINI İSTEDİLER”

Maznun avukatının beyanının ardından şevahit dinlenilmeye başlandı. Tanık sorgusuna 22. Ahit CHP Artvin Saylav Yüksel Çorbacıoğlu’nun beyanlarıyla başlandı. Çorbacıoğlu, şunları söyledi:

“Ego bu olayın başından sonuna büyüklüğünde, üste olaydan öncesinden beri hem birikim tanığım hem hikmet tanığıyım. Olaydan 4 çevrim önce 26 Mayıs’ta, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu Artvin’üstelik miting yapacaktı. Bizler bile Hopa’üstelik yapalım diye konuşuyorduk çünkü Başbakanın yapacağı biliniyordu. Yani olaydan haddinden fazla öncesinden bu biliniyordu. Başbakan’ın mitinginin Hopa’da yapılmaya uygun değildir diye niteleyerek güvenlik birimleri bire bir tabir hazırlıyor. Buna karşin o mitingin Hopa’de yapılmasını istediler Sayın Başbakan Dik Tahril Kapısı’ndan geçerek Gürcistan ziyareti sonrası Hopa’ya geldi. Mitingden önceki kat boyunca seçme afişlerimizin hepsi kaldırıldı. Başbakanın Miting alanı ile Hopa Meydanı arasındaki meydanlık 200 metre kadardır. Arada polis araçları var. İki alanda birbirini göremiyor filhakika. Sistem horon oynuyordu. Ben üstelik izliyordum. Sayın Başbakan henüz gelmemişti. İki askeri helikopter belirdi saat 11’e geliyordu. O helikopterler meydanın üzerinden ağır uçuş yaptı ve saygı yarattı. O tam ne olduğunu körlemeden, bir anda gaz ve akarsu geldi. Harbilik namus sözü verdim. O sırada tek uyarı yapılmadı, yapılsaydı duyardım. Şahsen ego oradaydım. Üst geçitten dönemin kaymakamı ve güvenlik görevlileri alanı izliyordu.”

BAYRAKTUTAN: “OTOPSİ SIRASINDA METİN LOKUMCU’NUN ÜZERİNDE ÇARPMA İZLERİ GÖRDÜM”

Çorbacıoğlu’nun sorgusunun ardından CHP Artvin saylav Amaç Bayraktutan’ın ifadeleri dinlenildi. Bayraktutan, şunları söyledi:

“Olayın olduğu dönme intihap dönemiydi. Görüngü simultane ben Yusufeli’nde intihap çalışmasındaydım. Hopa ilçe başkanımız beni arayarak vahim durumlar olduğunu söyledi. Çalışmamı yarıda bırakarak Hopa’ya döndüm. Hopa’ya geldiğimde kolay üstü güvenlik önlemlerinin alındığını gördüm. Metanetli Lokumcu’yu kaybettik dediler. Hastaneye gittik tezelden. Orada haddinden fazla aheste tıpkı cıvıl cıvıl var. Otopsiye ego da girdim avukat yerine. O gün orada olan Osman Lokumcu, Dayanıklı Lokumcu’nun gaza maruz kaldığını ve polisin muamelesini anlattı. Otopsi sırasında Dayanabilen Lokumcu’nun üzerinde zedelenmek izleri gördüm. Savcıya bunların tutanağa geçilmesini istedim.”

Tanık sorgularının peşi sıra mahkeme heyeti, duruşmaya 14.20’ye büyüklüğünde vuzuh verdi. Sunulan aranın ardından açıklık kararını açıklanan mahkeme heyeti, his talebini ve dönemin kaymakamının şahit olarak dinlenilmesi talebini reddederek ve mazbata polislerinin dinlenilmesine karar vererek duruşmayı 26-27 Ocak 2023 tarihine ertelendi.

Share: