“Demir Baskı” iddianamesi yetkisizlik kararıyla İskenderun’a gönderildi

Çipo polat sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı tez edilen firmalara müteveccih “Çipo Baskı” soruşturması kapsamında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) de aralarında bulunduğu 17 sanıklı savca “salahiyetsizlik” nedeniyle İskenderun Alçak Ukubet Mahkemesi’ne gönderildi.

Alınan bilgiye bakarak Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca 16 Ağustos’ta tamamlanan savca, Ankara 21. Kısık Ukubet Mahkemesine gönderildi.

İddianameyi kabul eden mahkeme, tez edilen suçların gerçekleştiği yer ile sanıkların ayrımsız çoğunun ikametgahının İskenderun olması zımnında “salahiyetsizlik” kararı vererek, dosyayı buradaki ağır ukubet mahkemesine gönderdi.

Mahkemenin dosyayı akseptans etmesi halinde anlık İskenderun’dahi yapılacak, itiraz etmesi yerinde ise yargılamanın hangi mahkemede yapılacağına Yargıtay karar verecek.

İddianame

İddianamede sanıkların, çıpa polat sektöründe ruh gösteren ve kazançlı ancak boğaza sakıt fabrikaları, baştan işler arkaç getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, şeriklik yönetimlerini birlikte akrabaları üzerinden devraldığı belirtildi.

Evcil ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu hisse senedi yerlerini paravana yönetimler eliyle dümen ettikleri aktarıldı.

İddianamede, sanıkların, piyasadan kütük alıp bu fabrikalar tarafından piyasaya sürdükleri, bu süreçte gerçekleşme eden Ekleme Ayar Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri yer aldı.

Sanıkların antrparantez bu fabrikalardaki üretim karşılığı alınan paraları, haczedilmesine karşı, ERE Demir Polat Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Çıpa Çelik Transport Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmalarının banka hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Bu kapsamda sanıklar Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “cürüm örgütü inşa etmek”fecir 4’er yıldan 8’er yıla, “zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık”fecir 5’er yıldan 17 yıl 6’şar ayak tabanı ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline alıkoymak” suçundan ise 8’er aydan 5 sene 3’er aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 yıl 8 aydan 30 yıl 9’ar ayak tabanı büyüklüğünde hapsi istenen bu sanıkların antrparantez suçtan elde edilen gelirin iki merhametsiz kadar adli dünyalık cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin “suç örgütüne örgen oluşmak”, “amme kurumlarına yönelik ayyarlık” ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline alıkoymak” suçlarından 7 sene 8 aydan 26 sene 9’ar aya, Fettah Fazilet, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Merbut Fırat Ekşioğulları’nın da “yanlışlık örgütüne unsur olmak”fecir 2’şer yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya karışma olmamakla birlikte örgüte müzaheret” suçundan sanıklar Derviş Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Gülderen Domestik Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Yerli Şengül ve Salih Yerel’in üstelik 2’şer yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması rica edildi.

Share: