Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

– Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini da analiz, çekim ve aplikasyon olarak üç anne başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Cahillik ve Spor Bakanlığı Ancak müracaat sonuçlarının birinci fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu içinde bulunan Yurt Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sıkıntılı başvuru sonuçlarının birinci fazda rabıta oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini birlikte analiz, plan ve uygulama olarak üç anne başlıkta inceliyoruz”

Yurt müracaat süreçlerini ‘analiz, çekim ve aplikasyon’ olarak 3 temel başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci künde işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet olarak cemi çalışmalarımızı bilgi odaklı ayrımsız şekilde tamamı ile bir dizge yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini de çözümleme, çekim ve aplikasyon yerine üç anne başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Anne amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini yer kesintisiz şekilde, arz artağan, güçlü ayrımsız eş güdüm ile yapmak. Öncelikle tüm başvuruların hacısı hocası afaki benzeri şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını terennüm etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş eğitim öğretim yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu eliyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Faaliyet ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ev ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal kendisine doğrulama edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu geçerli sevgili öğrencilerimiz, dirimlik, muvaffakiyet ve toplumsal boyut kriterleri ana alınarak sayısal ortamda nesnel tıpkı şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına genişlik yakın bakanlık yurdundan yutmak sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, oyun aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Birinci fazda mecmu mikro başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda sunu fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin yeryüzü yüksek harmoni oranını gerçekleştirdik. Mevki yerine bir numara fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yurt faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KÖLE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik aynı gelecek oranı ile hem birlikte birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 el kâffesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde da ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak için olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere meydan verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak görünmek amacıyla 41 mülk merkezimizde tamam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler.”Share: