Denizli-Muğla sınırında sâdır orman yangını söndürüldü

Denizli’nin Kale ilçesi ile Muğla’nın Menteşe ilçesi arasındaki ormanlık alanda çıkan yangında kestirmece 100 hektarlık düzlük beis gördü.

Denizli Orman Havza Müdürü Erhan Çetinkaya, AA muhabirine, dün saat 14.48 civarında Kermen ilçesi Muslugüme Mahallesi yakınlarındaki öz yatağında daha belirlenemeyen nedenle sâdır yangının sabah saatlerinde söndürüldüğünü söyledi.

Yangının Muslugüme Mahallesi ve Reze ilçesindeki Esençay Mahallesi arasındaki ormanlık alanda çalışkan olduğunu anlatan Çetinkaya, “Rüzgarın da etkisiyle yayılan yangını sabahın ilk ışıklarıyla gelişigüzel ekiplerimizin kısık mücadelesiyle haddinden fazla şükür söndürdük. Kısaca 100 hektarlık aynı orman alanı kötülük gördü.” dedi.

Çetinkaya, yangında 11 helikopter ve 5 uçağın yanı sıra Muğla ve Denizli Orman Nahiye Müdürlüklerine tutkun çok sayıda personelin fariza yaptığını, Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye aracı ekipleri, güllabi ve vatandaşların dahi çalışmalara bindi verdiğini rapor etti.

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada da yangının Denizli ve kasaba illerden gelen ekiplerin müdahalesiyle arama altına alındığı, soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere düzlük verildi:

“Yangının taharri altına alınmasında alçak çabalarından muhit AFAD, Orman Toprak Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve tamlık kurumlarımız ile Kültürlü, Muğla, Manisa, Burdur, Isparta ve İzmir’den mevrut ekiplerimize ve desteğini esirgemeyen vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Konuyla ait degaje yetenekli soruşturma başlatılmıştır.”

Share: