Depremzede besiciler hayvanlarını kış boyu termal çadırlarda besleyecek

Ardahan’ın Göle ilçesindeki depremde ahırları yıkılan besiciler, kış boyu hayvanlarına termal çadırlarda bakacak.

İlçede 27 Eylül’de meydana mevrut 5 büyüklüğündeki deprem dolayısıyla bazı familya ve ahırların hasar gördüğü köylerde yaşayanların yaraları sarılmaya bitmeme ediliyor.

Valilik koordinesinde İl Kıran ve Acil Ebat Müdürlüğü ile İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, sarsıntıda ahırları kullanılamaz arkaç mevrut besicilerin mağdur olmaması için başlattığı çalışmaları tamamladı.

Depremden sunu çok etkilenen Esenyayla, Çullu, Koyunlu, Küçükaltunbulak ile Büyükaltunbulak köylerine 30 ahır çadır kuruldu.

Besiciliğin gen yapıldığı köylere termal oba kurulması yardımıyla besiciler, okkalı kışta hayvanlarının bakımını ve ihtiyaçlarını problemsiz giderecek.

“Çadırlar özel namına Ankara’dahi üretildi”

Vali Hüseyin Öner, AA muhabirine, seçme anlamda vatandaşın birlikte olmaya gayret ettiklerini söyledi.

Öner, “bahis konusu köylerimizde ihtiyaçlara göre deri ile kışa tedbir amacıyla 84 konteyner kurduk. Bölgenin uyuşma kaynağının hayvancılık olması zımnında 70 metrekare alanı kaplayan dam çadırlar üstelik kurduk. Yıkılan ve kötülük gören ahırlarımızın yerine, vatandaşlarımızın hayvanlarını ilkbahara taşıyacak ahırlar yaptık. Çadırlar termal kalifiye ve özel adına Ankara’üstelik üretildi.” diyerek konuştu.

Çadır kurulumunda yağmur suları ve ayrımsız olumsuzluklara karşı gerekli tedbirleri aldıklarını tamlayan Öner, çadırların etrafına dolgular yaptıklarını anlattı.

Hayvanların kışı rahat geçirmesi üzere çadır zeminini 15-20 santimetre kalınlığında betonla kapladıklarını dile getiren Öner, “Kurulumu yapılan çadırlarımızdan vatandaşlarımız mutlu. İnşallah bu sağladığımız imkanlarla herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan ilkbahara erişeceğiz.” diye konuştu.

Çullu Muhtarı Halil İbrahim Top birlikte köyündeki ahır çadırların başarılı şekilde kurulduğunu söyleyerek, “Çadırlarımız geldi ve kuruldu. Bazen vatandaşlarımız hayvanlarını çadırlara koydu. Cenabıhak devletimizden, herkesten razı olsun. Şu an bir sıkıntımız yok. Hayvanlarımızı derun aldık. Bu kışı çadırda geçirecekler.” ifadelerini kullandı.

Besici Mahmut Tendürüst ise otağ kurulumunun kendilerini mutlu ettiğini, bire bir sıkıntılarının bulunmadığını belirtti.

Share: