Depremzede çocukların psikolojisi oyunlarla düzeltilmeye çalışılıyor

Depremzede çocukların psikolojisi oyunlarla düzeltilmeye çalışılıyor

Kahramanmaraş depremlerinde yaraları elde etmek üzere seferber olan Sazak, kısaca 200 bin depremzedeyi ağırlarken, celal umum kapılarını vatandaşlara açtı

Yaşadıkları şoku atlatmaları için oyunlarla bahtiyar olan çocukların aynı süreliğine birlikte olsa yeniden yüzleri gülüyor

MERSİN – Kahramanmaraş depremlerinde yaraları eksiltmek üzere seferber olan Mersin Ağacı, tahminî 200 bin depremzedeyi ağırlarken, ihtişam cemi kapılarını vatandaşlara açtı. Yurtlarda artan vatandaşların her tür ihtiyaçları karşılanırken, özellikle çocukların yaşadıkları şoku atlatması üzere türlü etkinlikler yapılarak kollar sevindiriliyor.

Sazak, parçalanmamış birimleriyle zelzele bölgesine ve depremzedelere bindi vermeye bitmeme ediyor. Bu desteklerin başında ise konaklama hizmetleri geliyor. Gerek Valilik gerekse belediyelerin hazırladığı yerlerde depremzede vatandaşların konaklama ve özge ihtiyaçları karşılanıyor. Hele çocukların yaşadıkları şoku atlatması için değişik etkinlikler yapılırken, oyunlarla bu stabil proses aşılmaya çalışılıyor. Oynadıkları oyunlarla mutlu olan çocukların yüzleri gülüyor.

“Bu büyüklüğünde acıyı iyileştirmenin bir tane yolu oyun avutmak”

Emniyet Yurtlar Kurumu’nun Sazak Kırkkaşık Kız Mektepli Yurdunda yapılan etkinlikle ilişik mütekellim Fert Çavga, alışılagelen zamanda üstelik bala-ebeveyn etkinlikleri yaptıklarını söyledi. Bu büyüklüğünde acıyı iyileştirmenin yegâne yolunun oyun kandırmak olduğunu vurgulayan Çavga, “Yaptığımız arz ferah madde dahi oyun atlatmak. Buraya birlikte elden oyun oynamaya geldik. Iyi olsunlar yetkililer üstelik cevaz verdi. Oyun oynamanın o büyüklüğünde çok iyileştiriciliği var ki çocukların beraberinde aileler da mutlu oluyor. O yüzden hemen baziçe oynamamız gerekiyor üzere geliyor. Ancak bu travmaları bu şekilde atlatabileceğimizi düşünüyoruz. Tabiatıyla burada kendiliğinden gelişen bir sürü durumlar oldu. Tığ etkinliğe başladıktan bilahare gönüllü ayrımsız güruh arkadaşımız dahi palyaço kıyafetleriyle dahil odu. Bu mükemmel tıpkısı öz. Torunlar oyun oynayarak bizatihi geçiyor. Şu anda bu hatırat yaşıyorlar. Şu anda hep rastgele şeyi unuttular. Vakit Kaybetmeden burada baziçe oynuyorlar. Biz, burayı geldikleri yerden belki elan fena hâlde olmayabilir amma elan tınlamalı göstermeye çalışıyoruz. Çocuklara, peki zehir şeyler yaşadınız ama burada çıktı baziçe var, burada bile çokça canlılık var, burada daha çok yarışmalar var diyoruz. İnanın hediyeler istemiyorlar. Çocukları elinden tutun yemeni yapıp, haydi oynayalım desek onlar bununla bahtiyar oluyor” dedi.

“O evden çıktığımıza halen kani değilim”

Hatay’da depremden evi yıkılınca Sazak’e gelen ve yurtta kalmaya başlayan 3 yavru annesi Serap Eroğlan ise depremde bire bir derinti kaybolma yaşadıklarını ve evlerinin yıkıldığını dile getirdi. Şu anda haddinden fazla baskı tıpkısı dönemden geçtiklerini vurgulayan Eroğlan, “Cenabıhak yardımcımız olsun. Bunun tarifi bulunmayan. Biz dükkanlar dış 4 katlı tıpkısı binada yaşıyorduk. Sarsıntıda direkt evimiz çöktü ve tığ enkaz altında kaldık. Yakınlarımın sayesinde ben ve 3 çocuğum enkazdan çıkartıldık. O evden çıktığımıza halen inanmış değilim. Hariç çıktığımızda çokça bahtiyar oldum. Tanrı razı olsun, buraları de bize açtılar. İnşallah düzeleceğiz. Tabiatıyla bugünkü etkinlik yoz bizi haddinden fazla bahtiyar etti. Hem kendimiz üzere hem kollar amacıyla iyice bir aktivite oldu. Tığ birlikte moral bulduk. Etkinlikler devam ederse bereketli tamam. Zira çocuklarım halen korkuyor. Imdi çocuklarımız kendi kendine lavaboya üstelik gidemiyor. Sürekli yanlarında olmamızı istiyorlar. Daim ağlıyorlar, korkuyorlar sözde aynı husus olacak kabil hissediyorlar” ifadelerini kullandı.

Share: