Depremzede öğrenciler, kamplarda oluşturulan sınıflarda ders başı yaptı

Depremzede öğrenciler, kamplarda oluşturulan sınıflarda ders başı yaptı

MERSİN – 2022-2023 Yetişek Talim yılı 2. dönemine Mersin’in Silifke ilçesinde başlayacak olan 906 depremzede mektepli için anasınıfı, ilkokul ve ortaokul sınıfları oluşturularak öğüt başı yapılması sağlandı. Ortaöğretim öğrencileri birlikte ilçedeki okullara taşımalı yerine gönderildi.

Asrın felaketi” adına nitelendirilen biçim üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından Silifke’deki KYK Yurdu, kamp, otel ve pansiyonlara yerleştirilen depremzedelerin çocukları için bu aktarılma ilk ders zili çaldı. Sebep Beyazıt Gençlik Kapında 108 beş, 23 April Kampında 126 ortaokul ve 61 anasınıfı öğrencileri üzere Kapızlı Rasim Bozbey İlk ve ortaokulu bünyesinde sınıflar açıldı. Silifke Kaymakamlığı İlçe Milli Terbiye Müdürlüğü marifetiyle bilcümle depremzede öğrencilerin ibret kitapları ve defterleri ise sıralarında amade edildi. Yıldırım Beyazıt Deneyimsizlik Kapında öğrenciler amacıyla merasim düzenlendi. Sınıflar halinde aralık olan öğrenciler okunan İstiklal Marşı’nın arkası sıra yeniden sınıflarına ve ibret kitaplarına kavuştu. Törene katılan Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner ve ilçe protokolü sınıflarda öğrencileri musahabe edip, başarı dileğinde bulundu.

Tüm Türkiye ile alay malay depremzede öğrencilerin Silifke’üstelik eğitim bilimi öğretime başladığını tamlayan Silifke Milli Yetişek Müdürü Mustafa Sezgin, “Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü adına depremin olduğu an itibaren hep birimlerimizle seferber olduk. Takım kurduk, yarkurul kurduk. Yardımları toplayıp zelzele bölgesine gönderdik. Depremde beis gören ve o bölgeden uzaklaşan vatandaşlarımıza mecmu yurtlarımız açtık. Deprem bölgesinden okullarımızın pansiyonlarına bin 100 depremzede geldi.Kamplarımızda çokça sayıda depremzedeyi konuk ediyoruz. Burada mevcut 230 civarındaki öğrencimiz için 4 sınıf ilkokul ve ortaokul kurduk. Rastgele sınıfta düzlük var. Ortaöğretim öğrencilerimizi taşımalı kapsamına aldık. Merkeze yönlendirdik. Toplamda 906 kayıtlı öğrencimiz bulunmaktadır. Kayıtta bulunmayan öğrencilerimizde var. Bu sayının artık artacağını düşünüyoruz. Öğretmenler ve emare öğretmenler görevlendirdik. Arkadaşlarımız kırıcı benzeri şekilde çocuklarımızı mutlu etmeye çalışıyorlar. Bakanlığımız bütün kitaplarımızı ve kırtasiye malzemelerimizi temin etti. İlçe kaymakamımız özellikle doğmak amacıyla mektup ve kırtasiye malzemeleri topladık. Çocuklarımızın sıralarına koyduk. Kıtipiyoz yoz derslere başlayacağız. Bu tür durumları halkımız aynı daha yaşamasın. Ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ivedi şifalar diliyorum” dedi.

Share: