Deregümü köyü geçimini karanfil ve domatesten sağlıyor

Isparta’nın 2 bin nüfuslu köyü Deregümü’nde yetiştirilen karanfil ve domates, ön halkının kavil kaynağı oluyor.

Deregümü’nde senelerce yetiştirilen üzüm ve gülde verimin düşmesinin arkası sıra köylüler, önceki yıllarda domates ve karanfil üretimi amacıyla tavhane kurdu.

Sera sayısının giderek arttığı köyde 1850 dekar alanda yetiştirilen karanfiller, soğuk hava depolarında muhafaza edilmesinin peşi sıra İspanya, Bulgaristan, İngiltere, Hollanda ve Rusya’ya ihraç ediliyor.

Deregümü’nde 750 dekar alanda üretilen domates üstelik iç ve aut piyasada yerini alıyor.

Isparta Ekincilik Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, AA muhabirine, köy halkının tafsilatlı yıllar tarımla uğraştığını söyledi.

Köyden ekonomiye almanak averaj 250 milyon lira girdiği sağlandığını belirten Selçuk, bu zirai faaliyetlerde haddinden fazla sayıda kişinin istihdam edildiğini dile getirdi.

Kesme çiçeklerin renklerine göre değişik ülkelere gönderildiğini belirten Selçuk, “Hem mutluluk ekonomisine yardım sağlıyoruz hem da Türkiye’mizin ürününü dünyada tanıtıyoruz. Tığ üretiyoruz, üretmeye bitmeme edeceğiz, üreten mutluluk ekonomisine yardım sağlayıcı her bir çiftçiye şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuştu.

Köy muhtarı Ulu Toprakçı dahi kısaca 15 yıldır köyde domates ve karanfil yetiştirildiğini dile getirdi.

750 dönüm araziden 10 bin titrem domates elde edildiğini anlatan Toprakçı, şunları söyledi:

“Bu sene domatesten tahminî 70 milyon lira civarında dirimlik beklemekteyiz. Domatesin yarısından biraz fazlasını Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya kadar illerimize gönderiyoruz, aynı kısmı üstelik ihraç ediliyor. Domatesin yanı sıra karanfil birlikte üretiyoruz. Bu yıl kısaca 250 milyon peş karanfil üretimi bekliyoruz. Karanfilden bile 180 milyon teklik dış satım girdisi bekliyoruz.”

Share: