Diyarbakır’da 2 mektepli “dünyada ati vadeden 100 öğrenci” arasına girdi

Diyarbakır’birlikte lise öğrencisi Aka Sakarya ve Adanur Dogma, hazırladıkları projelerle, Schmidt Futures ile merkezi Oxford Üniversitesi’nde mevcut Rhodes Vakfı’nın belirlediği “100 Rise Toptan” listesine girmeye doğruluk kazandı.

Diyarbakır Bahçeşehir Koleji Veri ve Teknoloji Lisesi’nde 11. dershane öğrencisi Adanur Inak, işitme engellilerin iletişimini kolaylaştırmak için tasarladığı ve gündelik hayatta vâsi makbul diyalogların seslendirildiği 3 dilde web sitesi ve uygulamayla, Ağa Sakarya ise su yosunu sistemi ile müvellidülma sülfitin bozukluk olduğu zehirlilik düzeyini ölçmeye ve azaltmaya yarayan cihazla “100 Rise Küresel” listesine yok etmek amacıyla başvurdu.

Google’ın sakat CEO’akarsu Eric Schmidt ve eşi Wendy Schmidt vasıtasıyla kurulan Schmidt Futures ve Oxford Üniversitesi bünyesindeki Rhodes Trust vakıfları yoluyla desteklenen, Rise for the World inisiyatifi marifetiyle her sene dünya genelinde düzenlenen “Global Rise Winner” üzere, toplumun sorunlarına duygulu projelerle ati vadeden 100 taze seçiliyor.

Bu yıl 170 ülkeden kestirmece 120 bin kişinin müracaat yaptığı listeye girmeye adalet kazanan öğrenciler, hayat boyu burs imkanına kavuştu.

“Akarsu kirliliği günümüzde çokça şişman bir sorun”

Aka Sakarya, AA muhabirine, “Toptan Rise Winner” programına başvuru muktedir olmak için ongun tıpkısı projeye iyesi olmak gerektiğini söyledi.

“Diyarbakır’ı ve ülkemi böylesi uluslararası benzeri platformda olta ettiğim amacıyla çok mutluyum ve gururluyum.” diyen Sakarya, projesinin akman su kaynaklarının kirlenmesinin önlenmesine yönelik olduğunu belirtti.

Kanalizasyon sistemlerinde havasızlıktan dolayı oluşan hidrojen sülfür gazının bulunduğunu rapor eden Sakarya, şöyle konuştu:

“Bunun oksijen gazı oranını arttırarak toksikliğini azalttım. Bu gaz insanlarda ve sudaki canlılarda çok nazik zararlara sefer açabiliyor. Akarsu kirliliği günümüzde haddinden fazla iri aynı sorun. Bunu çalmak yekpare dünyaya ve canlılara şişman tıpkısı katkı sağlayacak.”

Sağlanacak bursun ve fonun kariyer planlamalarının beraberinde projenin geliştirilmesi ve yevmi hayata entegrasyonuna ulama sağlayacağını anlatan Sakarya, projenin avlu geçmesiyle bile müvellidülma sülfür gazının ortadan kalkmasının insanlığı ve doğayı rahata kavuşturacağını aktardı.

“Projeler sayesinde bizi daha ongun tanıdılar”

Adanur Nas ise referans ve çoğalma sürecinin 2021 yılının çatlak ayında başladığını ve lansman sunumlarının peşi sıra proje geliştirme aşamasına geçtiklerini anlattı.

Projelerin herhangi bir şekilde topluma destek sağlayıcı içerikli olması gerektiğini tabir fail Dogma, “Dünyamız amacıyla oluşturduğumuz projeler sebebiyle bizi elan mebzul tanıdılar. İlk namına 120 bin proje içerisinde önce 500’ü belirlediler. Sonraları birlikte 100 proje seçildi.” dedi.

İşitme engellilerin sosyal hayatta daha rahat iletişim kurmalarını hatırlamak üzere proje geliştirdiğini bildiren Nas, sema engellilerle çalışarak ayrımsız web sitesi ve canlı aplikasyon oluşturduğunu bildirdi.

Projesiyle sema engellilerin sema cihazına ulaşabilecekleri süreye büyüklüğünde oluşan boşlukta kullanacakları tıpkı bildirişim uzlaştırıcı sağladığını dile getiren Nas, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sitem tek sevap rica etmediği üzere herhangi bir işitme özürlü fert bu hizmetten yararlanabilecek. Web siteye ve canlı uygulamaya girdiklerinde karşılarına 3 dilde ve herhangi bir alanda kullandıkları hezel öbekleri çıkıyor. Biricik yapmaları gereken bu alay öbeklerine tıklamaları. Bu söz öbekleri seslendirilecek ve iletişim sağlamış olacaklar.”

Inak, toplumda hususi bireylere hazırladığı projeyle imge ışığı olabildiği amacıyla mutluluk duyduğunu anlattı.

Okul kurucusu Zeki Esen ise hesaplı burs programı kapsamında insanlığa, çevreye duygulu, sorunları çözen öğrencilerin seçildiğini ve Diyarbakır’dan 2 öğrencinin da hayat boyu burs almaya doğruluk kazandığını bildirdi.

Salim, “Gündüz kendisine çok ateş parçası olan Diyarbakır, eğitimde bile canlı. Türkiye ve dünyadaki hatırlı okullarda ne yapılıyorsa bizim okullarımızda dahi tıpkısı yapılıyor.” dedi.

Share: