DİYARBAKIR’DA 80 AMBULANSA UYMAZLIK VEREN ZİHİNSEL ENGELLİ, 112 ÇALIŞANLARININ TEHLIKELI RÜYASI OLDU

DİYARBAKIR’da 1 yılda 80 ambulansı taşlayarak, zarar veren zihinsel özürlü R.B. (28) 112 Ivedi Davet Merkezi çalışanları ile hastaları korkutuyor. Akıbet 3 günde 14 ambulansa taşla saldıran R.B. gözaltına alındı. Henüz ilk birkaç kez Elazığ Can Kuşu ve Asap Hastalıkları Hastanesi’ne gönderme edilen R.B.’nin yine Elazığ’a gönderileceği belirtildi.

Kentte ambulansları taşlayan zihnî özürlü R.B., sonuç 1 yılda 80 araca uymazlık verdi. R.B., serencam kendisine 4 Ekim’üstelik Sur ilçesi Dağkapı semtinde vakadan dönen ve süresince hastalanmış olan 21 BL 298 plakalı ambulansa, taşla saldırdı. İçindeki hasta, kendisini yana atarak, taşın hedefi olmaktan kurtuldu. R.B. bire bir dolaşma akşam ezanı saatlerinde ise Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Azamet Hastanesi’nin yanındaki Ivedi Esenlik Hizmetleri (ASH) İstasyonu’na park edilen 21 BL 289 plakalı ambulansın camlarını kırarak, beis verdi. Son 3 günde 14 ambulansa uymazlık veren R.B. gözaltına alındı. R.B.’nin daha evvel birkaç kere Elazığ Can Kuşu ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne atıf edildiği belirtildi. en üst 4 Ağustos’ta savcılık talimatıyla Elazığ’a gönderme edilen ve tedavisinin ardından taburcu edilen R.B.’nin baştan Elazığ’a gönderileceği belirtildi. 112 Ivedi Keyif Merkezi çalışanları ise okkalı rüyaları R.B. ile ilişik hal bulunmasını istiyor.

‘ÇALIŞANLARIMIZI VE HASTALARIMIZI CİDDİ ANLAMDA ZORA SOKMAKTADIR’

Sağlık-Sen Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Böçkün, Bu olaylar, zihinsel özürlü bir vatandaşımızın cezai ehliyetinin olmaması kaynaklı ambulanslara uymazlık vermesinden çevre gerçekleşiyor. Geçmiş çağ de 2 kez tekrarlanan vaka, esenlik çalışanlarımızı ve hastalarımızı kısık düzeyde zora sokmaktadır. Bu hadiseyle ilgili adli mercilerin müstelzim yaptırımı sağlamasını dilek ediyoruz. Geçim-Sen yerine bu saldırıları kınıyoruz. Mevki çapında devam eden şiddet olayları, olay yerine giden esenlik çalışanlarına saldırılar ve gayret asla kabul edilemez dedi.

Şehitlik Mahallesi’nde oturan 72 yaşındaki Habide Gülenç ise Belki 100 defadır gelip, camları kırıyor, ambulansı kırıyor. Geçenlerde fazla buradaydı; camlarını paramparça etti. Şikayetçiyim. Hem devlete hem üstelik başkasına beis veriyor diyerek konuştu.

Share: