Diyarbakır’da “Ev Okulu Projesi”nde 20 bin 502 veliye yetişek verildi

Milli Eğitim Bakanlığı Avlu Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce başlatılan “Sülale Okulu Projesi” ile Diyarbakır’dahi 20 bin 502 veli eğitim bilimi aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca başlatılan “Familya Okulu Projesi” kentte bandaj görüyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ahali eğitim bilimi merkezlerince düzenlenen ocak okulu eğitimlerine katılan velilere müteveccih mürebbi, geliştirici ve rehberlik edici aktiflik ve seminerler düzenleniyor.

İlk ve ortaokul ile lisede eğitim bilimi gören çocukların aileleri, ocak ve kültürel değerler, eş içi bildirişim, toplumsal, ruh bilimsel ve can hisse senedi, mekân bilinci, stres yönetimi, yön bağımlılığını önleme gibi konularda eğitiliyor.

Proje kapsamında site genelinde açılan 1037 ağırşak ile 20 bin 502 veliye yetişek verildi.

İl Milli Yetişek Müdür Muavini Şirine Eronat, AA muhabirine, proje kapsamında eğitici eğitimi düz yaklaşık 2 bin öğretmenin ailelere eğitim verdiğini belirtti.

Eğitimlerin 17 ilçede yürütüldüğünü ve 44 saat sürdüğünü ifade eden Eronat, “Eğitimin ailede başladığı ve okulda bitmeme ettiği bilinciyle velilerimizi da okullarımızla buluşturma çabasındayız. Proje kapsamında bilcümle velilere ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Merkez Uğur ilçesindeki Sur Alparslan Anadolu Lisesi’ndeki eğitimlere katılan sarıklı Rezzan Akyıldız üstelik aldıkları eğitimin peşi sıra velileri yetiştirmeye başladıklarını söyledi.

Ailelerin eğitimle çocuklarıyla yaşadıkları bağırsak çatışmanın azaldığı yönünde vukuf paylaştığını aktaran Akyıldız, “Haddizatında genişlik iri sarıklı annedir. Bu bizim için haddinden fazla önemlidir. Bundan sonraki aşamalarda bunu henüz net göreceğiz. Sarıklı ve anneler el birliğiyle daha liyakatli ve mutlu bireyler yetiştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kursa katılan anne Süheyla Kaçan ise 3 yavru annesi olduğunu ve çocuklarıyla kurslar yardımıyla bol iletişim kurmaya başladığını, eğitimlerin haddinden fazla liyakatli olduğunu aktardı.

Anne Hayal Yaşar birlikte 3 çocuk annesi olduğunu bildirerek, “Kızımla mesele yaşıyordum. Ağırşak sayesinde şu an gayet gani durumdayız.” diye konuştu.

Terbiye sebebiyle babanın yavru üzerindeki etkisini öğrendiğini ve çocuklarıyla iletişiminin ilerlediğini tamlayan Mehmet Ali Keder, hep velilere eğitime katılmaları tavsiyesinde bulundu.

Share: