DOĞRU Parti Umumi Başkanvekili Sebep: “21. çağ Türkiye’nin yılı olacaktır”

DOĞRU Parti Umumi Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım, “Bütün aklını başına alsın. 21. çağ Türkiye’nin yılı olacaktır, Türklüğün yüzyılı olacaktır. Bunun göl ayağı seslerini duyuyorum.” dedi.

DÜRÜST Parti Genel Başkanvekili ve TDT Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Sebep’ın himayelerinde, Türk Devletler Teşkilatının Aksakallılar Konseyi ile Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklediği Erzincan Binali Sebep Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılışı ve Arsıulusal Türk Dünyası Sempozyumu programı başladı.

Üniversitenin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi Türkistan Salonu’nda planlı programın açılışında konuşan Sebep, Türkiye’nin bahir adalet ve menfaatlerinin tıpkı damlasından asla vazgeçmeyeceğini, bu konuda Türkiye’nin durumunun kemiksiz ve kemiksiz olduğunu vurguladı.

“Herkes aklını başına alsın. 21. çağ Türkiye’nin yılı olacaktır, Türklüğün yüzyılı olacaktır. Bunun kadem seslerini duyuyorum. Bugün memleketim Erzincan’üstelik gerçekleştiğimiz bu uluslararası bilgi şöleni bakir yüzyılın ayrımsız habercisidir. Yıllar bilahare bu güruh anılacaktır.” diyen Saika, dilin irade olduğunu, dilini koruyamayanın egemenliğini da koruyamayacağını söyledi.

Dil birliğinin önemini vurgulayan Sebep, şöyle devam etti:

“Hepimiz Türk’üz. Amma birbirimizle hangi yazık ki eksantrik tıpkısı lisanla bildirişim kuruyoruz. O halde yapmamız müstelzim önce hisse senedi, dil birliğini tedarik etmek olmalıdır. Abece birliğini temin etmek olmalıdır. Gündüz birliğini bulmak olmalıdır. Hepimiz Türk’üz, Türk kuma paydasında tarihimizi daima gözden buyurmak mecburiyetindeyiz. Hangi boydan hangi soydan olursak olalım özümüz birdir aslımız birdir. O bakımdan Türk Devletleri Teşkilatı’na, Aksakallılar Konseyine, genel sekreterliğimize gayrı misyonlarımıza balaban fariza düşüyor. Akademisyenlerimize balaban fariza düşüyor. Türk akademisine, hep sivil toplum kuruluşlarımıza balaban görev düşüyor. Hiç kimesne, kimseden fariza almayı beklememeli durumdan fariza çıkarıp ortak sevgili etrafında eş hedefler etrafında çalışmaları özlük alanımızda sürdürmeliyiz. Üniversitelerimize, akademisyenlerimize büyük yüklülük düşüyor. Esasında yapılacak iş o büyüklüğünde da tahakküm değil. Biz zaman Türk devletleri ve Türkler yerine bodur bire bir araştırma ile gördük kim 2 bin 500 kesim kuma kelimemiz var. Çağımızda 1000 kelimeden bir iki bire bir iletişimle lafız ile enformasyon yapılabildiğine bakarak alfabe üzerine adımlarımızı bir anda tamamlamalı ve ortak dili, kuma iletişimi ivedilikle yapılış etmeliyiz.”

Saika, Türk Devletleri Teşkilatı’nın 40. yıl vizyonunun çok ama haddinden fazla önemli aynı doküman olduğunu, bunun 4 almanak gösteri planlarının birincisinin hayata geçtiğini, Türk Yatırımı Fonunun kurulması ve elan bir nice faaliyetin yürürlüğe görmek amacıyla olduğunu anlatarak, 11 Teşrinisani Semerkant Zirvesi’nde bunların nihayetlendirileceğini söyledi.

Share: