DOĞRU Parti’li Atabek: RTÜK’ün kırmızı çizgileri bellidir

DÜRÜST Öğür Sakarya Milletvekili Mahmur Çiçeği Erdoğan Atabek, “Radyo ve Göstergeç Arka Kurulu’nun (RTÜK) kırmızı çizgileri bellidir. Milli güvenlikten ödünleme vermeyen, terör propagandasına asla izin etmeyen RTÜK, çocuklara, kadınlara ve dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık yapmaktadır” dedi.

SELIM Parti Sakarya Saylav Çiğdem Erdoğan Atabek, Türkiye Şişman Budun Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, bütçe görüşmelerinde AK Öğür grubu yerine konuştu. Atabek, “Radyo, televizyon ve isteğe sınırlanmış nişane hizmetleri sektörünü fethetmek ve murakabe etmek üzere, yönetimsel ve mali özerkliğe cemaat bir amme tüzel kişiliği namına kurulan RTÜK, 6112 sayılı kanunla kendisine sunulan görevleri bağımsız milletvekili olarak adına getirmektedir. Peş Kurul, programları yayınlandıktan bilahare ait kanun hükümlerine agreman açısından denetlemekte olup, dip kurulun programlara yayından evvel müdahale etme veya programları yayından kaldırma yetkisi bulunmamaktadır” dedi.

‘DEZAVANTAJLI GRUPLARA POZİTİF AYRIMCILIK’Atabek, kayırıcı kurul eliyle alınan kararların yönetsel şiddet denetimine örtüsüz olup, son kararın bile önem eliyle verildiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “RTÜK’ün al çizgileri bellidir. Milli güvenlikten ivaz vermeyen, yıldırı propagandasına katiyen müsaade etmeyen RTÜK, çocuklara, kadınlara ve dezavantajlı gruplara fazlalık ayrımcılık yapmaktadır. RTÜK çoğulculuktan, hür basından, iletişim araçları kuruluşlarının serbestçe habercilik yapabilmesinden yanadır. Anadan Görme medyanın değerini bilen RTÜK, bir yandan onların bakir gelişmelere kadem uydurması üzere kösemenlik ederken, ayrıksı yandan birlikte dijital medya düzenine ilgili aranjman ve denetleme faaliyetlerini hemencecik sürdürmektedir. RTÜK, bu konuda, acun lideri Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği 2023 ve 2053 hedeflerimiz doğrultusunda debi ederek, lisanslama çalışmalarını çabucacık tamamlayarak emsallerine fark atmıştır.”‘RTÜK, İZLEYİCİNİN SELEN ALMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜN TEMİNATIDIR’Atabek, G-20 üyesi olan Türkiye’nin, dünyanın sunu balaban 10’uncu ekonomisi olmaya namzet pozisyonuyla gelişigüzel sektörde olduğu üzere iletişim araçları alanında de uluslararası oyunculara bakir fırsatlar sunduğunu ifade etti. Atabek, “Gelişmemiş müddet zarfında sektörün önderi olan dev yayımcı şirketler Türkiye’ye güvenerek yatırımlarını yapmıştır. Elan evvel kanun ve talimatname dışı olan sayısal yayıncılık alanı bundan sonra anahtar dışı değildir. Lisanslama öncesinde bir tane kuruş alacak vermeyen Türkiye’bile abone sayıları 5 milyonu sabık, dev uluslararası kuruluşlar çıktı yönetsel ve finansal yük altındadır. Henüz geçmiş hukuki karşılığı bile yoksuz bu platformlar demin ayrımsız geleneksel medya kadar egemenlik denetimine açıktır. RTÜK, seçkin ant olduğu gibi bugün birlikte izleyici ve dinleyicilerin anlatım ve fen ahiz özgürlüğünün teminatı olmaya devam etmektedir” diye konuştu.’GENÇLERİN BİLİNÇLENMESİNE ÖZEL ÖNEM VERİLMEKTEDİR’Atabek, ayrıca RTÜK’ün çocuklara ve gençlere müteveccih faaliyetlerine son dönemde ciddiyet verdiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Üst Kurul, içtimai ve kültürel değerlerimize hürmetkâr, yavru, karı, buğulanmış ve engelliler ile dezavantajlı grupları gözeten yayınlar amacıyla kısık çaba göstermektedir. Iletişim Araçları okuryazarlığı üzerine çocukların ve gençlerin bilinçlenmesine hususi ehemmiyet verilmektedir. Bu minvalde iletişim araçları okuryazarlığı üzerine farkındalığın artırılması ve medyanın henüz mıhlı, enerjik ve bilinçli kullanılmasını bulmak amacıyla ense kurul marifetiyle ‘kamu spotu’ dizisi hazırlanmıştır.  RTÜK, gelişen teknolojiyle iletişim araçları okuryazarlığının dijital okuryazarlığa evrilmesi anlayışındadır. Bu maksatla Milli Terbiye Bakanlığı ile eskimemiş ayrımsız tören düzeni imzalayan RTÜK, daraç dışındaki Türk çocuklarına ve ailelere müteveccih yerine gerçekleştirilen ‘dijital çağda medya okuryazarlığı’ ve Türki çalıştaylarında da farkındalık faaliyetlerini çeşitlendirmiştir.”

Share: