DOĞRU Tümen Sözcüsü Polat, MYK toplantısına ilgilendiren açıklamalarda bulundu: (2)

SELIM Tümen Genel Başbuğ Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Ömer Polat, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Kanun Mesabesinde Kararname (KHK) ile görevine sonuç verilen kişilere ilgili sözleriyle ilişik, “temas şekilde yıldırı örgütüne umut anlamına gelebilecek umum kurmaktan ya bile bire bir imada bulunmaktan mümteni ayrımsız yaklaşım hatırlamak gerekir.” dedi.

Polat, DÜRÜST Fırka Genel Merkezi’nde, Reisicumhur ve DOĞRU Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Minval Icra Kurulu (MYK) toplantısı bitmeme ederken açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin müttefiklerinden Fransa Cumhur Reisi Emmanuel Macron’un, Fransa aut politikasının tümünü az daha Türkiye ve Cumhur Reisi Erdoğan karşıtlığına indirgemesini ibretle izlediklerini tamlayan Çelik, şöyle bitmeme etti:

“en üst Cezayir’i ziyaretinde zat kolonyalist geçmişiyle yüzleşmek yerine, önüne mevrut, Fransa’nın özür dilemesi ve yüzleşmesi gereken sömürge problemleri için bahsetmek hesabına Türkiye karşıtlığı üzerinden bu gündemleri örtbas etmeye çalışmasını kınıyoruz. Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanımıza çevrik sözleri tek şekilde politik açıdan aktöresel değildir. Macron göreve geldiğinden beri her özel görüşmesinde Cumhurbaşkanımıza, diyaloğu artırmaktan, düğme aksiyon birliğini arttırmaktan bahsediyor. O hususi görüşmenin dışına çıkıp da kamusal alana gittiğinde Erdoğan ve Türkiye karşıtlığı üzerinden bir yöntem ortaya koymaya çalışıyor. Dolayısıyla toplantılardaki Macron’un tavrıyla dışarıdaki Macron’un tavrı ortada birbirine 180 derece suratsız aynı şekilci var. Halbuki Fransa’yla beraber yapabileceğimiz icap bölgede ister Akdeniz’de bu arada uğraş edebileceğimiz birçok meydan okuma vardır. Afrika’evet büyüklüğünde gidip dahi o bütün aynı enerjisini Türkiye karşıtlığına yoğunlaştırması metin tıpkısı yaklaşım değildir.”

Polat, Türkiye’nin Afrika’daki varlığının, Afrika halklarının barış süresince yaşaması, kalkınması; ölümden, terörden, göçten ırak benzeri şekilde geleceğe umutla bakması amacıyla olduğunu söyledi.

Reisicumhur Erdoğan’ın Afrika’ya gerçekleştirdiği ayrımsız ziyareti, ecnebi basın kuruluşlarının, “Bu Fransa’evet karşıdır, şu ülkeye karşıdır, bu ülkeye karşıdır” şeklinde manşete taşıdıklarını tamlayan Polat, Türkiye’nin Afrika’daki varlığının tek ülkeye karşı olmadığını vurguladı.

“Kazı Bilimsel kazılar Türk tarihi açısından akıbet kademe mehabetli”

Türk tarihi açısından ehemmiyet taşıdığı değerlendirilen 2 keşfi çokça eşsiz bulduklarını anlatım eden Ömer Polat, Türk Devletleri Teşkilatı bileşenlerinden Işıklı Sultan’da yerleşik Türk Akademisi ile Moğolistan Kazı Bilimi Enstitüsü’nün kolektif yürüttüğü kazı bilimsel çalışmalarda İkinci Göktürk Devleti’nin kurucusu Kutluk İlteriş Kağan’a ilişik olduğu değerlendirilen abide kompleksinin bulunmasının Türk tarihi açısından sonuç basamak kebir olduğunu belirtti.

bahis konusu keşfin Orhun Yazıtları ile Bilge Tonyukuk Yazıtları’ndan sonraları arz balaban keşiflerden biri olduğunu söyleyen Polat, yine Türk ve Moğol tarihçi ve arkeologların ortak çalışmasıyla Van’ın Çaldıran ilçesinde İlhanlı Hanı Hülagü’nün yazlık sarayının kalıntılarının bulunmasının dahi teşrikimesai ve tarihin aydınlatılması açısından kıymetli olduğunu kaydetti.

“Avrupa’da da bir siyasi partiye cebin böyle aynı faşist hezel duyulmamıştır”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık’ın, “AK Fırka tıpkı siyasi parti değil, tıpkısı cürüm örgütü muamelesi görecek ve bu nedenle kapatılacaktır” ifadesine karşın değerlendirmesi sorulan Çelik, şunları kaydetti:

“Bu demokrasi karşıtlığı meselesi vaktiyle kendisini haddinden fazla kesin gösteriyordu. Bu Yassıada zihniyeti dediğimiz iş tamamen tıpkı vesayete binaen, siyaseti aşağılayarak kendisini rapor ediyordu. Serencam zamanlarda ise bereketli bol el erki, hukuk söylemi kullanılarak tabir ediliyor. ‘Türkiye’yi kurtaracağız, Türkiye’ye demokratlık getireceğiz, Türkiye’ye hürriyet getireceğiz.’ deniyor. Bilahare bu hangi etmek istedi diye niteleyerek bakıyorsunuz, kendisini ele veriyor. Türkiye’nin yeryüzü şişman siyasi partisine, 21 yaşına girmiş, bu kadar zamandır iktidarda olan AK Öğür’ye, ‘Siyasi fırka muamelesi yapmayacağız, örgüt muamelesi yapacağız.’ etmek dünyanın yer faşizan yaklaşımıdır. Avrupa’birlikte birlikte aynı siyasal partiye alın böyle tıpkısı faşist hezel duyulmamıştır.

Bu hesap, bir kişinin zihniyeti değil. Ayrıksı zamanlarda üstelik çıkıyorlar, diyorlar kim ‘Demokrasi getireceğiz, hürriyet getireceğiz, şöyle gençlerin önünü açacağız, Türkiye’nin önünü hakeza açacağız.’ Ayrımsız bakıyorsunuz lahzada tehdide başlıyorlar, kendilerini hız makamının yerine koyup hem savcı hem hakim olup kimleri yargılayacaklarından ve hangi hüküm vereceklerinden bahsediyorlar. Şurası söyleyebilirim kim yarıştıkları molekül tıpkısı el erki yarışı değildir. Yassıada zihniyetiyle rekabet etmek için kodlanmış tıpkısı konsept biçimiyle cebin karşıyayız.”

söz konusu kişilerin terör örgütleri PKK, DEAŞ ve FETÖ’ye söylemedikleri sözü SELIM Tümen’ye söylediklerini belirten Çelik, “Muhtemelen PKK’ya bu büyüklüğünde kaba söylediği tek sözü yoktur. ya bile söylemişse birlikte bunun yarısını, üçte birini söylemiştir. her örgüte alın. Bunu siyasa yerine, milletvekilliği adına yapıyorlar. Partimiz bununla ilişik hukuki süreci başlattı. Bu ifade karşısında gece gündüz ‘demokrasi’ dedikleri halde susanların de durumu çok trajiktir.” dedi.

Meselenin sadece DÜRÜST Tümen meselesi olmadığını, umum siyaset kurumunu, bilcümle sivil siyaseti erek düzlük bir izan olduğunu söyleyen Polat, “Bugün buna, ferda başkasına söyler. Hangi zamana büyüklüğünde? Zat kafasındaki tek tümen diktatoryasını kurana büyüklüğünde, hep demokratik güçleri yegâne biricik tasfiye kadir. Çıkıp desene ‘Ben YANLIŞSIZ Tümen’yle sandıkta mücadele edeceğim’, çıkıp desene ‘Ben sahaya, sokaklara iniyorum, kendimi anlatacağım.’ Yararlı, siyasal yerine rekabet ortaya koyamayanlar aha hakeza örgüt diliyle konuşurlar. Teşekkül diliyle konuştuğu amacıyla ben AK Fırka’ye siyasi parti muamelesi yapmayacağım diye konuşmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun KHK’lılara ait sözleri

Çelik, “CHP Mersin Ağacı Milletvekili Büyük Yırtıkça Başarır, sizin Zehra Taşkesenlioğlu ve Ünsal Ban ile görüştüğünüzü ve ‘aranızda anlaşın’ dediğinizi öne sürdü. Bu konuda benzeri değerlendirmeniz tamam mu?” sorusu üstüne, Başarır’ın söylediklerinin gelişigüzel gerçeklikle ilgisi olmadığını söyledi.

Vatan Partisi Umumi Başkanı Maşrık Perinçek’in Hazreti Muhammed’e ait sözleri sorulan Ömer Polat, “Bir politik partinin kendisini Hazreti Peygamber’in tebliğiyle karşılaştırma etmesi kadar mantıksız, us dışı benzeri şey söz konusu olmaz. Hakeza tıpkı madde asla akseptans edilemez, katiyen akıllıcasına bulunamaz. Hiç kimsenin Hazreti Peygamber’in tebliğiyle, Hazreti Peygamber’in hayatıyla ayrımsız siyasal parti faaliyetini tek şekilde mukayese etmemesi gerekir. Ötesi haddini bırakmak ve falsolu tamam.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun KHK’lılara ilişik sözleri hatırlatılan Polat, “Ben gelirsem başıboş bırakacağım.’ buyurmak doğrudan siyasetin bu alana müdahale etmesidir. Tek yegâne bütün dosyaları biliyor mu? Örneğin yargısal süreçlerle ilgilendiren namına yeni bire bir mekanizma önerse evet bile yargısal süreçlerle ait namına ayrıksı aynı değerlendirmenin yapılması gerektiğini söylese kendisince bir molekül söylemiş peki ama o alana bırakmıyor.” dedi.

FETÖ ile uğraş üzerine Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin oluşturduğu “cari açığın” çok nazik olduğu değerlendirmesinde bulunan ve Kılıçdaroğlu’nun bu açığı lacerem kapatacağını soran Çelik, ” herhangi bir şekilde terör örgütüne düş anlamına gelebilecek tamam kurmaktan ya birlikte tıpkı imada bulunmaktan mümteni aynı yaklaşım göndermek gerekir.” ifadesini kullandı.

NATO Müttefik Esmer Komutanlığının 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla paylaştığı mesajın silinmesine ilgili soru üzerine Çelik, Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığının lüzumlu girişimlerde bulunarak Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığın iletilmesiyle NATO’nun gerekeni yaptığını ve tebrik kartı mesajının baştan paylaşıldığını bildirdi.

Polat, Kılıçdaroğlu’nun Samsun’üstelik düzenlenen TEKNOFEST’i ziyaretini bile müspet karşıladığını söyledi.

(Bitti)

Share: