Dokuz Canlı yolları bu misil yaban hayvanları amacıyla aştılar

Zorlu yolları bu yol çandır hayvanları için aştılar

Gümüşhane’birlikte off-road kulübü sporcuları 2 bin 300 metre rakımlı karla kaplı zirvelere aşılanmamış hayvanları amacıyla ot, kuşlar amacıyla buğday bıraktı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’bile off-road kulübü sporcuları normal araçların ulaşamayacağı noktalara arazi araçları ile çıkarak yaban hayvanları üzere yemleme çalışması yaptı.

Yaban hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarının karşılanması üzere Türkiye’deki off-road camiası içinde başlatılan düz kıraat çalışması kapsamında Kayseri, Kalaba, Tokat kulüplerinin ardından Gümüşhane Off-Road Kulübü üstelik etkinliğini yaptı ve Çarşamba Off-Road Kulübüne düzlük okudu.

Torul ilçesine tutkun Kocadal köyünden Tersun Dağı zirvelerine orman içinde karlı kaplı yolları aşarak revan sporcular arada sırada arızalanan araçlarını kendi imkanlarıyla yaparak yollarına devam etti.

Huy Siper ve Milli Parklar Ofis Müdürü İlbeyi Kültürlü ve İl Güvenlik Müdürlüğü bünyesinde kurulan Yer, Tabiat ve Hayvanları Esirgeme Polisliği Kürsü Amirliği görevlilerinin birlikte katıldığı programda bazı bazı sis, arada bir devir, kimi vakit bile kar yağışı altında 2 bin 300 metre rakımlı noktaya arazili araçlarıyla dayanabilen yolları aşarak ulaşan sporcular araçlarında taşıdıkları duman ve ekmekleri aşılanmamış hayvanları amacıyla, buğdayları de kuşlar için zirvedeki makul noktalara bıraktı.

Ağır kış şartlarında normal araçların ulaşamayacağı zirveye vasıl ve bire bir ahir hedefi el merkezinde 60 kedilik kedi evleri yazmak olarak belirleyen GÜMOFF üyesi sporcular yemleme çalışmasının ardından karla ciltli zirvelerde off-road yaptı.

“Yemlerin doğru noktalara ve akıllıca hayvanlara ulaşabilmesi amacıyla çıkışlı kurumlarla birlikte debi ediyoruz”

Gümüşhane Off-Road Kulübü Motosiklet ve Huy Sporları Derneği olarak Tersun Dağı bölgesinde yaban hayvanlarına yem bırakmak için ulaştıklarını kaydeden pakt başbuğ yardımcısı Alper Akçay, “Türkiye’deki offroad kulüplerinin Kayseri’da başlattığı, Kargaşa ve Tokat ilinde devam eden ve dördüncü ayağı Gümüşhane’ye uzanan doğadaki hayvanları besleme, toplumsal farkındalık oluşturabilme saha okuma kampanyası kapsamında tığ birlikte Gümüşhane namına şu dakika 2 bin 300 rakımda mevcut Tersun Dağı bölgesinin bağırsak kesimlerindeyiz. Buraya duyulmak yoz çokça edisyon oldu. Araçlarımız bu takatli defa koşullarına donanımlı ve ekibimizin de profesyonel olmasıyla buraya kadar ulaştık. Tabiat Himaye ve Milli Parklar İl Müdürlüğümüz, Itimat Teşkilatımızın HAYDİ birimiyle buradayız. Bu yemlemeleri biz profesyonel destek alarak makul noktalara ve makul hayvanlara ulaşabilmesi amacıyla bu birimlerle beraber debi ediyoruz. Doğadaki hayvanlara yararlı olmak isterken çıkışlı birimlerden destek almanız lazım kim bu eşkâl organizasyonları yapıyorken faydadan haddinden fazla zararınız dokunmasın” dedi.

“Bu doğada bu sporu yaparken doğada güçlü bu canlılara da gerekli özeni ve hassasiyeti gösteriyoruz”

GÜMOFF adına Çarşamba Off-Road kulübüne meydan okuduklarını anlatım eden Akçay, “Gümüşhane offroad kulübü olarak kurulduğumuzdan beri bir nice içtimai tartı projesi gerçekleştirdik. Müzaheret kampanyaları, Ramazan yardımları üzere. Offroad doğayla yapılan ayrımsız spor. Natür harici yapabileceğimiz bir spor değil. Pek koşullarda yapılan tıpkısı spor. Bu doğada bu sporu yapıyorken birlikte doğada yaşayan bu canlılara muktezi özeni ve zaruri hassasiyeti göstererek bunları düşünmemiz lazım. Pakt kendisine bu farkındalık oluşturabilmek üzere bu hafta da bu etkinliğimizi yaptık. Bundan ahir süreçte de etkinliklerimiz olacaktır” diyerek konuştu.

“60 pisik amacıyla pisik barınağı yaptırıyoruz”

Kulüp Başkanı Recep Mecnunca ise GÜMOFF kendisine kayran okumalara cebin Tersun Dağının zirvelerine haddinden fazla iri zorluklarla ulaştıklarını belirterek, “Bu haftaki programımız karışık hayvanlarını yemlemekti, görevimizi tamamladık. Elden doğadaki çandır hayvanları değil, şehirdeki çıkmaz hayvanlarını dahi fikren aynı ahir programımızı şehirdeki kediler amacıyla 60 pisik için pisik barınağı yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Şita boyunca efdal köylere giderken yemleme bırakacağız, mama bırakacağız, ekmek bırakacağız”

Etkinliğe katılan sporculardan Cengiz Karasapan bile “Zorluklarla geldik. Üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyoruz. Bu burada bitmedi. Infirak edilmiş yahut nüfusu azalmış köylerde mütezayit köpekleri, kedileri, kar cihetiyle faziletli köylere giderken yem, mama, savmak bırakacağız. Gümüşhane’de pisik evleri eksikti. Tığ ona dahi ahali attık ve 60 kedilik pisik evleri yaptırıyoruz. İnşallah haftaya birlikte onları koyacağız. Doğayı seviyoruz, doğada olmaktan mutluyuz” dedi.

“Yiyoruz içiyoruz, eğleniyoruz amma doğadaki hayvanlarımız üstelik unutmayalım”

Tıpkı özge sporcu Mezhep Arslan üstelik “Zaman karışık hayvanlarını yemlemeye geldik. Farklı kulüpler bu konuda bize düz okumuşlardı. Tığ da buradan Çarşamba kulübüne kayran okuduk. İnşallah onlar birlikte gerekeni yaparlar. Alışılagelen aynı aracın buraya gezinti şansı yok. Biz dahi bu arabalar elhak güçlendirerek buralara çıkıyoruz. Lastiği olsun, yükseltmeleri olsun pres yollardan geldik buraya. Çarpık Çurpuk yollardan buralara gelmedik. Topluma şunu nakletmek istiyorum: Yiyoruz içiyoruz, eğleniyoruz amma doğadaki hayvanlarımız de unutmayalım” diyerek konuştu.

Share: