Donald Trump’ın malikanesi basan FBI’ın nükleer silahlarla ilişik belirsiz vesaik aradığı öne sürüldü

Eski MEMLUK Başkanı Donald Trump’ın Florida’bile bulunan Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları marifetiyle düzenlenen baskınla aranmıştı.

NÜKLEER SİLAHLARLA İLGİLİ GİZLİ VESAIK ARANMIŞ

Washington Post’un, soruşturmadan bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, yetkililerin kusurlu kesimlerin eline geçme üstüne yoğun endişe duyduğu nükleer silahlarla ilgilendiren meçhul vukuf içeren belgelerin Trump’ın malikanesinde olduğuna inandıkları belirtildi.

TRUMP, “ALDATMACA” NAMINA NİTELENDİRDİ

Haberde, ilişik kaynakların, FBI ajanlarının hele ne zümre bilgelik içeren vesaik aradığı, bilgileri mevcut söz konusu çekirdeksel silahların ABD’ye veya ayrıksı uluslara ilgilendiren olup olmadığı evet de Trump’ın evinde yapılan aramada bu konuda her belge bulunup bulunmadığı hususunda detay vermediği aktarıldı.

Trump’ın ise sâdır haberlere müteveccih bu sabahleyin yaptığı açıklamasında, çekirdeksel zırh meselesini tıpkısı “aldatmaca” kendisine nitelendirdiği ve FBI’yı hakeza tıpkısı şeyin olduğunu gösterecek her bilgelik sunmadan “argüman yerleştirmekle” suçladığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Trump’ın Florida’birlikte kâin Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları tarafından düzenlenen baskınla aranmıştı. Trump, yazılmış açıklamasında, “Florida, Palm Beach’teki güzelce evim Mar-A-Lago su anda abluka altında, nazik tıpkı FBI ajanı grubu tarafından baskın yapılıp engelleme edildi, bu milletimiz amacıyla sakil bire bir zamandır. Elan geçmiş hiçbir ÇAKER başkanının başına böyle tıpkı husus gelmedi.” ifadelerini paylaşmıştı.

Yaklaşık 40 FBI ajanının 9 saatten aşkın süren aramasında Mar-a-Lago’dan 12 kutu iddia toplandığı haberlere yansımıştı.

KÖLE Adalet Bakanı Merrick Garland üstelik esbak bu konuda ilk defa izah yaparak, FBI ajanlarının Trump’ın malikanesine düzenlediği baskını kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üstüne olayın elan kemiksiz anlaşılması amacıyla Hak Bakanlığının taharri emri ve el konulan malzemelerle ilgilendiren gizliliğin kaldırması talebiyle Florida toprak mahkemesine başvuruda bulunduklarını duyurmuştu.

Trump da bugün yaptığı açıklamada, arama emrinin kamuoyu ile paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmişti.Share: