Dönen aile görenleri şaşırtıyor…Evin yönü yegâne tuşla değişebiliyor

Dönen familya görenleri şaşırtıyor…Evin yönü yegâne tuşla değişebiliyor

RİZE – Rize’nin Ardeşen ilçesinde ateş parçası Cemil Eksilmez isimli vatandaşın yaptığı dönen evi görenler şaşkına dönüyor.

Ardeşen ilçesi Sıkıntı Vadisi yolu üzerinde kâin aut mimarisi ile şaşırtıcı evin özelliğini öğrenenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Güneysu ilçesine sınırlı Güneli köyünde 93 yaşında hayatını kaybeden Bilal Atasoy’un rüzgar hızı ile dönen evinin ardından bu posta Ardeşen ilçesinde yapım ve üstlenme işleri ile uğraşan Cemal Eksilmez isimli vatandaş biricik tuşla dönebilen ocak inşaat etti. Görenlerin şaşkınlıkla izlediği eş içtimai medyada ilişki görüyor. Yakın zamanda sıra üretime geçilecek dönen karı yurtdışından üstelik temenni alıyor.

“Seccadeyi değil evi kıbleye çevireceğiz”

Karı üzere nişancı sürecinin başladığını söyleyen Cemil Eksilmez, “Tığ röfle tarafında olduğumuz antlaşma evimizi güneşe gönderme ihtiyacı duyuyoruz. Bu familya dönen aile ama döndürülebilen tıpkısı evdir. Zat istediğimiz ahit evi manzaraya veya güneşe karşı çevirebiliyoruz. Burada bazı bazı eleştiriler alıyoruz. Tığ salat kılarken hangi yapacağız diyorlar. O ahit evi kıbleye akla yatkın çevireceksin. Seccadeyi değil evi kıbleye çevireceğiz. Böyle sevimsiz espriler oluyor. Bu evi geçmiş tasarladığımız ahit coğrafi yapıdan kaynaklı hakeza bire bir madde umu ettik. Tığ bu sistemi oluştururken 2-3 kamer Ar-Ge çalışması yapıldı. Pratikte bildirme bereketli sonuç veren sistemi kabullendik ve yaptık. Yaptığımız bütün ağız ağıza Avrupa standartlarına uygundur. Muktezi bilcümle evraklarını aldık. Evimizde berat aşamasında mümasil zamanda sonuçlanacak” şeklinde konuştu.

Eş yurtdışından dahi talep görüyor

Evin yurtdışından ciddi tıpkısı dilek aldığını tamlayan Eksilmez, “8 aydır yaptığımız çalışmanın akıbet 2 ayında kısmen aynı birçok paylaşımla telefon trafiği arttı. Mümasil komşumuz olan Gürcistan’dan rica var. Kanada’dan haddinden fazla dolgunca murat aldık. İngiltere’den bir firma bizimle ahbaplık etmek istiyor. 2 kamer içerisinde hakeza tıpkısı şeyle karşılaşmamız bizi de heyecanlandırdı. Bizi heyecanlandıran durum haddizatında ülkemiz için oldu. Böyle benzeri lüp bu büyüklüğünde rabıta göreceğini adisyon etmiyorduk. Bizde bu süreçte ilgiye bittabi değer verebiliriz diye niteleyerek düşünüyoruz. Sıra benzeri istihsal amacıyla Mart veya April ayına kendimizi hazırlıyoruz. Revan karı, üstü açılan ocak kadar projelerimiz dahi var” ifadelerini kullandı.

Share: