Döner Kebap çeşitlerine ayrımsız yenisi henüz eklendi: kaşar döneri

Döner Kebap çeşitlerine benzeri yenisi daha eklendi: kaşar peyniri döneri

İZMİR Ege Bölgesi Kars-Ardahan- Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIDER), İzmir’de tıpkısı ilki gerçekleştirerek, tamamen kaşar peyniri peynirinden oluşan döner sermaye yaptı. Lansman günleri çerçevesinde planlı etkinlikte vatandaşlar, kaşar peynirinden yapılan dönere ağır demet gösterdi.

Veli Bölgesi Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIDER), alışılmışın dışına çıkıp, ten ve tavuk dönerin yerine aynı ilki gerçekleştirerek tamamen kaşar peyniri peynirinden oluşan döner kebap yaptı. Kahvaltı sofralarında görmeye alıştıkları kaşar peyniri peynirini döner sermaye tezgahında gören yurttaş, şaşkınlığını gizleyemedi. Kültürpark Fuar alanında, 3- 6 Teşrinisani tarihlerinde düzenlenecek Kars-Ardahan-Iğdır Lansman Günleri çerçevesinde takılan kaşar döner kebap, vatandaşlardan yoğun deste gördü. Kaşar döneri tatmak isteyen vatandaşlar, döner kebap tezgahı önünde çokluk oluşturdu. Anılmış Kars kaşarından hazırlanan döneri tadan vatandaşlar, kaşar peyniri döneri beğendiklerini ve tadının ayrımlı olduğunu söyledi.

“Amacımız; bölgemizi İzmir halkına lanse etmek, onlara sevdirmek”

İzmir’de ilk kez düzenlenecek Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleriyle ait civar lansman programında konuşan Dernekler Federasyonu Başkanı Ağır Sıklet Çipo, “Biz İzmir’de 30 derneğimiz ile birlikte tıpkı karar aldık. İzmir’de ilk defa düzenleyeceğimiz Veli Bölgesi Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleriyle ilişik bir program hazırladık. Fuar merkezinde düzenlenecek olan tanıtım günleri üzere aynı ön tanışıklık yerine bu programı yazmak istedik. Perşembe haset bizim Kültürpark Fuar Alanında dört dönme devam edecek olan tıpkı etkinliğimiz olacak. Bu program içerisinde tarihimiz, kültürümüz, örfümüz, adetimiz, ozanlarımız, Kafkas ve halkiyat ekibimiz ile gelişigüzel, bu kararları alıp hemşerilerimize sunu gür şekilde etkinlik yazmak istedik. Bizler bölgemizi biliyoruz. Amacımız; bölgemizi İzmir halkına takdim etmek onlara sevdirmek” dedi.

kaşar döneri ilk defa İzmir’de yapıldı

kaşar dönerini ilk kez İzmir’de yaptıklarını belirten Çipo, şöyle bitmeme etti: “Burada 50 ila 100 kilogram arası Kars kaşarı döneri ikramı yapıldı. Bizler İzmir’de tıpkısı ilki gerçekleştiriyoruz. Sucuklu dönerimiz var, tavuk dönerimiz var, ten dönerimiz var neden kaşar dönerimiz olmasın? Fuar merkezinde bunların daha dahası ve devasa kaşar döneri olacak. Vatandaşımız doyasıya kaşar dönerini yiyebilir. Yöremize ilişkin ürünler ve sanatçılarımız dahi etkinliğimizde bizlerle alay malay olacak. Tamlık halkımızı orada soldurmak istiyoruz. İnşallah bu organizasyonların devamı sağlık.”

Share: