DR. TARIMER’DEN EKSPER ÇAVUŞA ‘HAKARET’ OYUNU

MUĞLA Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 14 Mart Tababet Bayramı’nda Uzman Çavuş Uca Aladağlı’nın (32) saldırısına uğradığını kanıt ederek şikayetçi olan, fakat ortaya sâdır görüntülerle darbedilmediği belirlenen Dr. Tahir Tarımer (26) hakkında, iddianame hazırlandı. Yaralamadan 1 yıl, iftiradan ise 4 yıla büyüklüğünde mapus cezası maksut Tarımer’in omzuyla vurup duvara yapıştırarak yaralanmasına bozukluk olduğu Aladağ’ın cereyan etmediğinin ehlihibre raporları ve müşteri görüntülerinde saha aldığı bile iddianamede belirtildi. İddianamede, Tahir Tarımer’in Ali Aladağlı’nın taşlama suçunu işlemediğini bildiği halde, karşı sormaca ve takip başlatılmasını evet de yönetsel tıpkısı müeyyide uygulanmasını çıkarmak için iftira içerikli eylemlerde bulunduğu anlatıldı.

Yatağan Bitirmiş Komutanlığı’nda işyar Uzatmalı Çavuş Büyük Aladağlı, 14 Mart’ta, saat 23.00 sıralarında rahatsızlanınca ambulansla Yatağan Mehabet Hastanesi’ne kaldırıldı. Buradaki müdahalenin ardından Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Aladağlı, kendisini etüt etmek isteyen ivedili serviste vazifeli Dr. Tahir Tarımer ile tartıştı. Olaya hastanenin asayiş görevlileri müdahale etti. Dr. Tarımer, tartışmada Aladağlı vasıtasıyla darbedildiğini gelecek sürdü. Vücudunda kızarıklık oluştuğunu ve gözlüğünün kırıldığını öne süren Tarımer, zedelenmek raporu alıp Aladağlı’dan şikayetçi oldu. Bir şekilde zedelenmek raporu alan Yüksek Aladağlı, elan bilahare apandisit teşhisi konularak cerrahi müdahale edildi.Muğla Terbiye ve Araştırma Hastanesi’ndeki apandisit ameliyatının arkası sıra genel cerrahi servisinden taburcu edilen Uzman Çavuş Ali Aladağlı, esenlik çalışanlarının, “Sen şiddette bulundun, zedelenmek ettin, taşlama ettin. Biz seni otama ettik, taburcu ediyoruz” sloganları beyninde alkışla protesto edildi. Kadro aracına bindirilen Aladağlı, ifadesi üzere Komiser Hamdi Satma Polis Güçleri Merkezi’ne götürüldü.

‘İFTİRAYA UĞRADIM’ DEYİP, ŞİKAYETÇİ OLDU

Gözaltına alınan Uzatmalı Çavuş Şanlı Aladağlı, polis güçleri merkezinde yeniden rahatsızlandı. İfadesi alınamayan Aladağlı, apandisit operasyonu olduğu bölgede incitici dert şikayetiyle polis ekiplerince Reze Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Hastanedeki tedavisinin arkası sıra gene taburcu edilen Aladağlı, baştan Saha Komiseri Hamdi Komutan Polis Güçleri Merkezi’ne getirildi. İfadesinde Aladağlı, burada asıl mağdurun kendisi olduğunu belirtip, “Sağlık çalışanına taşlama etmedim, fiziksel müdahalede bulunmadım. Kamuoyunda nahak yere bir şekilde linç edildim ve iftiraya uğradım. Bu nedenle doktordan şikayetçiyim” dedi. Polisteki işlemlerinin arkası sıra adliyeye irsal edilen Aladağlı, adli kontrol amacıyla erkin bırakıldı. Ayrıca, tedbiren açığa alınan Aladağlı için yönetimsel soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Olayla ilişkin ortaya sâdır güvenlik kamerası görüntülerinde, saldırıya uğradığını encam süren Dr. Tarımer’in, evrakını masadaki görevlilerden alıp bırakmak isteyen Uzatmalı Çavuş Aladağlı’nın ardı sıra gidip ittiği, bu tam birlikte kaybolma düşmesi meydan aldı. Görüntülerin ardından Hastane yönetimi Dr. Tarımer karşı yönetimsel soruşturma başlattı. Uzatmalı Çavuş Aladağlı birlikte Dr. Tarımer hakkında namına iftira attığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. Açığa alınan Aladağlı görevine iadeli edildi.

İDARİ SORUŞTURMA

Muğla Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Başhekimliği’nin, olayla ilgili yürüttüğü yönetsel soruşturmada hastanedeki düzenlilik kamerası görüntüleri izlendi, alkışlı protesto gösterisine katılanlar belirlendi.İlk namına protesto gösterisine doktorların da ortada saha aldığı 25 kişinin katıldığı belirtildi. Afiyet Bakanlığı marifetiyle görevlendirilen 1 denetmen, ihtarname gösterisine katılan 85 kişinin ifadelerini aldı.

FETÖ SORUŞTURMASINDA AÇIĞA ALINDI, HAKKINDA SORUN AÇILDI

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca planlı anket kapsamında, FETÖ/PDY’e örgen olduğu gelecek sürülen Dr. Tahir Tarımer, Muğla Valiliği eliyle 2 kamer açığa alınmasına karar verilmesinin peşi sıra Afiyet Bakanlığı aracılığıyla bile memurluktan ihraç edildi. FETÖ/PDY üyesi olduğu belirlenen Dr. Tarımer hakkında 21 Temmuz’de ‘FETÖ/PDY üyesi olmak suçundan’ iddianame hazırlandı. İddianamede, 10 yıla kadar hapsi matlup Tahir Tarımer’in, sıcakkanlılık ve iltisak boyutunu aşarak örgütün hiyerarşik yapısına karışma olduğu kanaatine varıldığı anlatıldı. Dr. Tarımer’in bu suçtan yargılanmasına Muğla 2. Gösterişli Ceza Mahkemesi’nde bitmeme edilirken, Uzman Çavuş Aladağlı’evet darp ve iftiradan bile üzerine iddianame hazırlandı.

‘BULUNDUĞUM BÖLÜMDE BİRTAKIM SORUMLULUKLARIM VAR’

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı yoluyla hazırlanan bu iddianamede Tarımer’in yaralamadan 1 yıl, iftiradan ise 4 yıla kadar mahbes cezası istendi. İddianamenin detayları da ortaya imdi. İddianamede Dr. Tarımer’in ifadesiyle, Aladağlı’nın savunmasına saha verildi.Dr. Tarımer iddianamedeki ifadesinde, olay tarihinde evgin bölümün sarı düz kısmında mümessil ve sorumlu asistan hekim namına çalıştığını belirterek, “Bulunduğum bölümde birtakım sorumluluklarım var. Ali Aladağlı hastaneye ultrason çektiri talebiyle geldi. Bu durumu Dr. Halil’e ilettim. Dr. Halil, önceki sondaj yapması gerektiğini Ulu Aladağlı’ya belirtti. Seslerin yükselmesi ve işleyişte aksaklık olacağını fikren olaya karışan oldum. O sırada deskte oturuyordum. Ulu sedyesinden kalkarak deskin önüne gelerek ‘İstediğim kadar konuşurum, istediğim kabilinden bağırırım, sen kimsin. İsmini, soy ismini söyle’ dedi. Bunun üstüne ayağa kalktım” ifadelerini kullandı.

‘BOĞAZIMI SIKTIĞI SIRADA GÖZLÜĞÜM KIRILDI’

Dr. Tarımer, ifadesinden şu bölümlere üstelik düz verildi: “Hastaneye ait olan ve kamu hastalara yapılan tıbbi müdahaleleri gösterir evrak Büyük Aladağlı’nın elindeydi. Ultrason ihtiyacı olup, olmadığını ahzetmek üzere evraka çağrıştırmak istedim. araştırmak isteksiz evrakı konfirmasyon etmedi. Deskin önünden gideceği sırada ‘Bütün etibba aynısınız. Aldığınız mal biberli zehir olsun, Tanrı cezanızı versin’ şeklinde söylemlerde bulundu. Resmi evrak halen elindeydi. Evrakı vermeden yürümeye devam edince, takiben gittim. Elindeki evraka adım yaparak, ucundan tuttum. O tam dengem bozulduğu üzere evrakla gelişigüzel yere irtibat ettim. Evrakı almak üzere ikinci el kadem yaptım. Büyük Aladağlı koluyla, boynumu koltuk altına aldı. Etrafta mevcut kişilerin müdahalesiyle kolunun altından kurtulabildim. Yıldırma ve taşlama içerikli bir hezel söylemedim. Ancak kendisi bana hakaret içerikli sözler sarfiyat etti. Fiziksel tıpkı müdahalede bulunmadım. Boğazımı sıktığı sırada gözlüğüm kırıldı. Üzerime tehirli suçlamaları akseptans etmiyorum, şikayetçiyim.”

‘SALDIRMAK İÇİN PEŞİM GELDİ VE İTEKLEYEREK DUVARA ÇARPTIRDI’

Uzatmalı Çavuş Büyük Aladağlı ise iddianamedeki ifadesinde, “14 Mart’ta Yatağan Çap Hastanesi’ne karın ağrısı şikayetiyle gittim. Burada tetkiklerimi yaptırdım. MR ile ultrason işlemleri üzere Muğla Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne atıf edildim. Apandisit ve öd kesesi şüphesi olduğu üzere ağrılarım bitmeme ediyordu. Fenomen günü saat 23.45 sıralarında müstacel servise giriş yaptım. Daha ilk tetkiklerim yapıldı. Bu durumun göz uğrunda tutulmasını DR. Mehmet Halil Demir’e ilettim. O tam Dr. Tahir Tarımer ‘Bu saatte ultrasonu nereden bulacağız’ dedi. Sedyeden ayağa kalkıp, konuşmaya başladım. Tahir Tarımer atıf evraklarını istedi. Evrakların bana ilgili olduğunu söyleyerek vermedim. Refakatçimle birlikte evrakla hastaneden ayrılacağım tam Tahir Tarımer, beni itip, duvara yapıştırdı. Bu tam Dr. Tarımer’in gözlüğü kırılmış olabilir. Hücum Etmek için peşim geldi ve beni yeniden duvara itti” dedi.İddianamede, Tahir Tarımer’in Mürtefi Aladağlı’nın peşi sıra gelerek girişim yaptığı, sol omzuyla duvara yapıştırdığı, orada bulunanların araya girmesiyle Tarımer’in elini havaya kaldırarak ikinci defa yankılanmak istediği anlatıldı. Büyük Aladağlı’nın taşlama etmediğinin eksper raporları ve alıcı görüntüleriyle sabit olduğu, Tahir Tarımer’in Aladağlı’nın taşlama suçunu işlemediğini bildiği halde, hakkında sormaca ve takibat başlatılmasını ya üstelik yönetimsel bir yaptırım uygulanmasını hatırlamak üzere bühtan muhtevalı eylemlerde bulunduğu anlatıldı. N.K. ve N.Ö.’ün dolma şehadet suçuna ait Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na yanlışlık duyurusunda bulunulduğu bile belirtildi.

Share: