DSİ Umumi Müdürü Akca, Malatya’da toplantıya katıldı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Heybet Akarsu İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, devam fail yatırımlar için bilgi ahzetmek amacıyla Malatya’dahi toplantıya katıldı.

Genel Müdürlükten yapılan bağlanmış açıklamaya göre, Akca ve beraberindeki heyet, bugün Malatya’bile 92. Yazıhane Müdürlüğünü müzakere ederek, şube müdürlüğünde planlı eş güdüm toplantısında Elazığ 9. Mıntıka Müdürlüğü fariza alanında kalan, bitmiş ve bitmeme fail projelerin durumu üzerine Mıntıka Müdürü Kenan Akyürek’ten bilgilendirme aldı.

Toplantı sonrası açıklamalarda mevcut Akca, “Son 20 yılda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin dört bir tarafında olduğu kabil Malatya’da da çok şanlı projelere imza attık. Genel Müdürlük vasıtasıyla 2003-2022 yılları ortada Malatya’birlikte 4 bilyon 562 milyon 210 bin 396 liralık yatırım yapılarak, 90 skor yapı hizmete alınmıştır.” ifadesini kullandı.

Akca, besin ve suyun hayati önem taşıdığı bire bir yüzyıla girildiğini vurgulayarak, DSİ kendisine son 20 yılda devasa akarsu yapılarını inşa ettiklerini ve milletin istifadesine sunduklarını belirtti.

Bu yapılarda depolanan suların bol yönetilmesi gerektiğine dikkati calip Akca, şunları kaydetti:

“2023 yılından itibaren planlamalarımızı bu minvalde yapmalıyız. Alelhusus marjinal akarsu kaynaklarımızı korumamız geçişsiz. Bugün yeraltından kullandığımız her bir felç su, torunlarımızdan hatta onların bile torunlarından ödünç aldığımız sulardır, gelecek nesillerimizin kaynağıdır. Dolayısı ile gelecek nesillerin kaynaklarını zaman bizim kullanmamız doğru değildir. Zirai sulamanın şuurlu ve tasarrufa yönelik yapılması çok iri önem yeryüzü etmektedir. Zirai üretimde global ısınmaya tutkun adına hem sulama hem bile nebat çeşidi bakımından tasarruflu olanların tercih edilmesi akarsu kaynaklarının verimli kullanılması açısından önemlidir. Gıda güvenliğini dahi riske atmadan, akarsu kaynaklarımızı, toprak bazında planlayarak kullanmamız gerekiyor.”

Share: