DSÖ’den primat çiçeği varyantlarına kullanılmamış kişioğlu

Acun Keyif Örgütü (DSÖ), maymun çiçeği virüsünün varyantlarının ismini tahrif kararı aldı.

Örgütten yapılan kayıtlı açıklamada, ismini 1958’birlikte düz taklitçi çiçeğinin varyantlarının, virüsün yayıldığı bölgelere göre isimlendirildiği ve DSÖ uzmanlarının, dünya genelinde yayılan benzeri virüsün varyantlarına ülke ismi verilmemesi gerektiğine dair düşünüm birliğine vardığı bildirildi.

Bu kapsamda primat çiçeği türlerinin Roma rakamlarıyla sınıflandırılacağı, Kongo türünün Zümre I ve Günindi Afrika türünün ise Asıl II adına değiştirildiği kaydedildi.

Taklitçi çiçeği virüsünün mevcut isminin değiştirilmesi için da sürecin başlatıldığı, bu kapsamda virüsün eskimemiş ismine dayalı tekliflerin, DSÖ’ye bağlı Arsıulusal Bölümlendirme Ailesi (FIC) genel ağ sitesine (icd.who.int/dev11) sunulabileceği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, bundan sonra virüsler isimlendirilirken kültürel, içtimai, ulusal, bölgesel ve etnik alınganlık içerecek adların verilmemesi gerektiğine özen çekildi.

DSÖ’nün verilerine bakarak, şimdiye kadar 89 ülkede 27 bin 814 maymun çiçeği vakası görülürken, 11 emanet yaşamını yitirdi. AA

Share: