Dünyaca adlı Çizer Jean-Jacques Sempe vefat etti

Dünyaca adlı karikatürcü ve yazar Jean-Jacques Sempe 89 yaşında yaşamını yitirdi. Türkçeye “Pıtırcık” adıyla çevrilen Le Petit Nicolas serisiyle tanınan ve deneyimsiz çizimiyle Fransa’nın sunu çokça satan edip ve çizerlerinden biri olan Sempe’nin ahiret yolculuğu nedeni açıklanmadı.

Acun çapında 15 milyondan aşkın satan Sempe’nin ölümüyle ait açıklamayı arkadaşı Marc Lecarpentier yaptı. Lecarpentier, “Karikatürcü Jean-Jacques Sempe, perşembe akşamı 89 yaşında geçim süresince yaşamını yitirdi. Yazlık evinde beraberinde eşi ve mümasil arkadaşları varken yaşamını yitirdi” dedi.

Pıtırcık serisi 40’tan fazla ülkede 15 milyondan aşkın satarak rekor kırmıştı.

Çocukken caz piyanisti oluşmak talip fakat okulu yarıda bırakarak orduya katılan Sempe elan sonraları karikatürcü yerine aksiyon bulmuştu. Asteriks serisinin yaratıcılarından Rene Goscinny ile andıran refik olan Sempe’nin çizimleri 45 ülkede 15 milyondan fazla satmıştı. Eserleri film ve cızık filme aktarılan Sempe’nin belli belirsiz çizgileri ve esprileri alametifarikası haline gelmişti.

Sözcü’nün haberine göre havari ailelerde dayanıklı koşullarda tıpkısı çocukluk geçiren Sempe 2018 yılında verdiği demeçte “Pıtırcık serisi çocukken yaşadığım zorlukları hatırlatırken değme şeyin gür sonuçlanacağını gösteriyor” dedi.

Adlı seslendirme sanatçısı Sungun Babacan vefat etti

 

Mafya filmlerinin aranan ismi ahiret yolculuğu etti

 

Becerikli edebiyatçı Rasim Özdenören ahiret yolculuğu etti

 

Share: