DÜRÜST Fırka Genel Başkanvekili Yıldırım: “Türk Devletleri Teşkilatı’nın amacı kimseyi ürkütmek değil”

YANLIŞSIZ Öğür Genel Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Sebep, “Dünya refahından Türk devletleri hak ettiği payı daha alabilmiş değildir. Erke, saf kaynaklar ve ciddi topraklar bakımından dünyanın hep ülkelerinden değişik tıpkısı konumda olmasına rağmen dünyanın refahından türe ettiği payı aldığı söylenemez.” dedi.

DÜRÜST Parti Umumi Başkanvekili ve TDT Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım’ın himayelerinde, Türk Devletler Teşkilatının Aksakallılar Konseyi ile Hars ve Turizm Bakanlığının desteklediği Erzincan Binali Saika Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılışı ve Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu programı başladı.

Üniversitenin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kurultay ve Kültür Merkezi Türkistan Salonu’nda planlı programın açılışında, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgi şöleni amacıyla gönderdiği tebrik kartı mesajı okundu.

Burada mütekellim Yıldırım, Türklerin ince müddet boyunduruk altına girmediğini, isimleri değişmişse dahi bağımsızlıklarına olan tutkularının tek namevcut olmadığını söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın yapısını anlatan Saika, 11 Kasım’birlikte Semerkant’ta düzenlenecek tarihi zirvede, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de gözlemci unsur adına görmeyi ikbal ettiklerini, bunun de gerçekleşeceğini, zaruri enfrastrüktür çalışmalarının sürdürdüğünü bildirdi.

“Türk devletleri ve Türkler deyince işi üyelerle ilişkin ağrımak yanlıştır. Balkanlar’dahi, Mutedil Asya’üstelik, Uzak Gün Doğusu ve Ölçülü Gün Doğusu’de bir nice ülkede bulanan soydaşlarımızı da işin içine kattığımız devir 300 milyon nüfustan bahsediyoruz. 20 milyon kilometrekarelik bire bir coğrafyadan bahsediyoruz.” diyen Saika, üyelerle sınırlanmış olan 5 milyon metrekarelik coğrafyada, nüfusun 170 milyon, katışık hasılanın ise 1,5 trilyon dolar seviyesinde, toplam tecim hacminin ise 700 milyar dolar olduğunu söyledi.

Sebep, şöyle devam etti:

“Dünya refahından Türk devletleri hak ettiği payı daha alabilmiş değildir. Erke, natürel kaynaklar ve stratejik topraklar bakımından dünyanın bilcümle ülkelerinden ayrımlı aynı konumda olmasına rağmen dünyanın refahından doğruluk ettiği payı aldığı söylenemez. Daha bile anlamlı olanı, Türk devletlerinin 700 bilyon dolarlık aynı dış ticareti olmasına karşın bu ticaretin vakit kaybetmeden 18 bilyon dolarını kendi aralarında yapmaktadır. Bu birlikte mecmu ticaretlerinin yüzdelik 3’ünden azdır. Bura, üstünde durulması müstelzim muhteşem ayrımsız konudur. Uğur nedir? Topluluklar, insanlar ve kurumlar neden ayrımsız araya dirimlik? Dayanışma üzere, kuvvetlenmek amacıyla refahlarını tezyit etmek amacıyla.. O halde enerji bizde, gaz bizde, yer yağı bizde, dünyanın bitimsiz madenleri bizde, Avrasya coğrafyası bizde, mağrip ile doğuyu birleştiren yüzyıllar süresince hem insanların hem malların hem bile zenginliğin kafile yolları olmuş tarihi İpek Yolu bizde, gel gör ki acun refahından ve özlük aramızdaki refahı güçlendirmede adalet ettiğimiz yerde değiliz.”

20. asır ile 21. yüzyılın başının birbirine eş olduğunu dile getiren Yıldırım, “20. yüzyılın başında, Birinci Dünya Harbinden sonradan ne eyvah ki Türkler, Türk devletleri birbirinden ayrı kalmıştır. Araya demir gerelti girmiştir ve bu özlenti 21. yüzyılın çabukça öncesinde otuz sene ilk Türk devletleri, Kafkaslar’bile, Mutedil Asya’üstelik bağımsızlıklarını elde etmişlerdir. Bu 76 yıllık yetersizlik 2,5 evlat anlamına gelmektedir. İki buçuk tohum gedik vardır. O halde geçen 30 sene heybetli tıpkısı süredir fakat Türk devletlerinin birbiriyle entegrasyonu amacıyla henüz tam olmamıştır.” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın varlığı ve faaliyetlerinin ara sıra Mağrip dünyasında tartışıldığına dikkati calip Sebep, şöyle devam etti:

“Efendim ‘Türk Devletleri Teşkilatı hangi emreylemek oluyor? Acep ‘Eski rüyalarını mı hatırlıyorlar’ kabilinden sözler kulağımıza geliyor. Cümle şunu bilmelidir. Türk Devletleri Teşkilatının yapı amacı, gayet kemiksiz ve sarihtir, bölgede var oldukları coğrafyada refahı tezyit etmek, ortak erişim altyapısını iletişim altyapısını yükseltmek, eş kültürlerini yaşatmak ve savunmalarını defans imkan ve kabiliyetlerini birbirleriyle tutmak. Yani Kafkaslar’dahi Mutedil Asya’bile barışı, huzuru, kardeşliği sonsuz kılmak amacını gütmektedir. Türk Devletleri Teşkilatı’nın amacı kimseyi korkutmak değildir amma hiç kimseden dahi korkmadığını ortaya koymaktır. Bizim amacımız ümranlı sömürgeci ülkeler kabil emperyal güçler kadar bambaşka ülkeleri esaret altına alıp onları iliklerine büyüklüğünde sömürmek değildir. Bizim amacımız refahı lehçe kendisine, toptan adına adil tıpkısı şekilde yaygınlaştırmaktır.”

Dünyanın edisyon günlerden geçtiğini, Avrasya coğrafyasında bildirme balaban sıkıntıyı çekenin birlikte Türkiye olduğunu dile getiren Yıldırım, Türkiye’nin bir intikal ülkesi olduğunu, bu topraklarda bölgede ve Türkiye’üstelik dallı güllü insanların geleceğini, huzurunu, kardeşliğini sürekli eylemek amacıyla müstelzim her şeyi yapmanın görevleri olduğunu belirtti.

Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatan Yıldırım, “40 yılı bulan terörle savaş veren tıpkısı ülkeyiz. Iri bedeller ödemiş ayrımsız ülkeyiz. Yetmedi Irak’ta, Suriye’üstelik ve Libya’bile yaşanan, Rohingya ve Myanmar’üstelik yaşanan, Afganistan’dahi yaşanan, serencam zamanlarda Rusya- Ukrayna beyninde yaşanan sorunlara genişlik iri bedeli ödeyen ülkelerin başında geliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle bölgede Balkanlar özellikle koyulmak için Ilımlı Şarki’de, mavi vatanda, Kafkasya’bile ve Itidalli Asya’bile huzurun kardeşliğin daima olması üzere ortaya koyduğu mücahede çabalama herhangi bir çeşit takdirin üzerindedir.” ifadesini kullandı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür” sözünü hatırlatan Sebep, “Eğer bir 5 ülkeden ayrımsız tanesi sorunun ayrımsız parçası ise o devir hal manzara. Böyle aynı molekül tür değil. Dolayısıyla bu müstesna çatı muhakkak düzeltilmelidir. Bu yönde bile Cumhurbaşkanımızın mufassal süreden beri dillendirdiği ‘acun beşten büyüktür’ tezi zaman görüyoruz kim rötarlı da olsa bir nice talih vasıtasıyla, birçok heybet adamı vasıtasıyla faziletli sesle belirme ve telaffuz edilir ağıl gelmiştir. Bu üstelik bire bir gelişmedir. Tığ hak olmayı değil dosdoğru konumda kalmayı yeğleme ediyoruz. Demin uluslararası topluma düşen benzeri zaman ilk gereğini yarmak ve dünyanın yer iri yapı örgütü BM’nin yeniden yapılanması üzere kolları sıvamaktır. Hangi kadar geç kalırsa insanlık o büyüklüğünde henüz çok cisim ödeyecektir.” diye konuştu.

Bugün hangi yazık kim adil sıfır ve adı konmayan bir savaşın olduğunu tamlayan Sebep, ” Rezerv paraların zırh yerine kullanıldığı ve keyfi, doğrudan savaşların değil vekalet savaşlarının yürüdüğü, arsıulusal sularda sınırlı konuşu bölgelerde ülkelerin adalet ve menfaatlerine göz dikildiği benzeri dünyadan bahsediyoruz.” ifadesini kullandı.

Saika, bu şerait altında Türkiye’nin lüzumlu 780 bin kilometrekare vatan toprağında gerekse 462 bin kilometrekare Gökçe Vatan’de türe ve menfaatlerinden katiyen vazgeçmeyeceğini vurguladı.

(Sürecek)

Share: