Düşünce başkenti Bitlis esmer özlenti kaldı

Hatır başkenti Bitlis yağız hasret kaldı

BİTLİS Türkiye’nin yer fazla kar yağışı düz kentlerinden biri olan Bitlis’te akıbet yılların bildirme kurak kışı yaşanıyor.

‘Bellek Başkenti’ adına tanıdık Bitlis ve ilçelerinde henüz beklenen kar yağışı gerçekleşmedi. Seçkin yıl ev ayında aheste kar yağışı nedeniyle ulaşımın durma noktasına geldiği Bitlis ve ilçelerinde, akıbet dönemlerin en yağışsız ve yağışsız kışı yaşanıyor. Kar yağışının aksine hava sıcaklığının zaman normallerinin üzerinde seyrettiği kentte vatandaşlar, güneşli havanın tadını çıkarıyor.

“Yazdan kalma ahit yaşanıyor”

Bitlis’in Ahlat ilçesinde canlı Atakan Olcay ünlü yurttaş, ilk kez aile ayında gömlekle dolaştığını belirterek, “Yazdan kalma zaman gibi, gömlekle geziyoruz. Güzeşte yıllarda kar yağışı dolayısıyla hisse senedi yerlerimizi açamaz durumdayken deminden gayet iyice bir baharat havası yaşıyoruz. Gömlekle geziyoruz, kazak üstelik giymeye ister duymuyoruz. Dizge dışarda geziyor. Bu duruma bizler dahi şaşkınız. Us ne ant yağacağını Cenabıhak bilir amma bizler beyin yağmasını bekliyoruz. Bitlis, karın başkenti olmasına karşın tek yerde kar namevcut. Yalnız Nemrut ve Süphan Dağında kar var. Ama başka yerlerde on paralık kar yok” dedi. İlk el böyle tıpkı mevsimle karşılaştığını aktaran Melik Gözel isimli yurttaş ise, “Sülale ayındayız, halen kar namevcut. Çok yıldır ilk defa hakeza bir zaman yaşadık. Rastgele mevsimin ayrı bire bir güzelliği var. Kar yağışı bu mevsimi güzelleştiriyordu. Amma kar yağmadı halen mont giymeden gezebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çiftçileri yumruk günler bekliyor”

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde durma fail Mehmet Rafi Tatlı Su Kayası isimli yurttaş birlikte yaşanan bu kuraklıktan çiftçilerin damarlı yönde etkileneceğine dikkat çekerek, “Bu yıl Adilcevaz’dahi dahi susuzluk yaşanıyor. Oysa esbak yıllarda çok kar yağardı. Bu kuraklığın bitmeme etmesi durumunda çiftçilerimizi baskı günler bekliyor. İnşallah yağış bekliyoruz. İnşallah ileriki aylarda yağmur biraz çok düşer dahi susuzluk telafi edilir” diye konuştu.

İnsanlar sahile akış etti

Bitlis merkezden sonra bildirme çokça kar yağışının olduğu Tatvan’bile güneşli havayı okazyon bilen vatandaşlar sahile akış etti. Temas hangi büyüklüğünde güneşli havanın tadını çıkarsalar üstelik tek temennilerinin kar yağışının aynı dakika evvel yağması olduğunu belirten Yengi Çipo isimli yurttaş dahi, “Mağrip taraflarında kar yağması ve şarki tarafında ise hala yağmaması haddinden fazla gayritabii. Geçen yıl on metreye yakın kar yağmıştı. Bu yıl site merkezinde kar göremedik. Bu çok yabansı ve çok tansık” ifadelerine saha verdi.

İklim değişikliğinin yıllar anbean etkisini göstermeye başladığını rapor fail Enes Maral birlikte, “Alelhusus Van Gölü suyunun çekilmesiyle kendini gösterdi. Bizim memleketin sunma iri verimi, kış mevsiminde kar yağışı ve ilkbaharda dahi baran yağışı ile alay malay suların akmasıydı. Ama bunlar yavaş yavaş azalıyor. hava durumu benzeri haftaya kadar kar yağışının olmayacağını adisyon ettiklerini söylüyor. Yani bu keskin ayrımsız buut” şeklinde konuştu.

Share: