Duygusal dostlarını sahilde aç-susuz buldu, CİMER’e başvurdu

GİRESUN’da zihayat Fert Nacakcı (38), barınak görevlilerine tasdik ettiğini öne sürdüğü 5 çocuk kedinin, gübür bile atık dolgu alanına bırakıldığını öğrenince sahile geldi. Aramasında kedilere ulaşamayan Nacakcı, kimliği belgisiz kişilerce sahile bırakılan bir nice apayrı yavru hayvanı de haris ve susuz buldu. Akarsu ve kayıt vererek beslediği hayvanları görüntüleyen ve CİMER’e bildiren Nacakcı, “Kedileri ararken, bambaşka yavrularla karşılaştım. Ölüme ayrılma edilmişler” dedi.

Nizamiye Mahallesi’nde dinç yatırımcı iş insanı Fert Nacakcı, yolda bulduğu ve sütten kesilen 5 çocuk kediye evlerinin uğrunda bakmaya başladı. Nacakcı, komşularından mevrut reaksiyon üzerine 17 Ağustos’ta Giresun Belediyesi Efsanevi Barınağı yetkililerini arayıp, bala kedilerin alınmasını istedi. Gelen görevliler, bala kedileri tasdik alarak ayrıldı. 3 dönme sonraları bala kedilerin durumunu hıfzetmek için barınağa giden Nacakcı, yetkililer ile yaptığı görüşmede, kedilerin kıyı dolgu sahasında bırakıldığını öğrendi. Sahile revan ve aramasında kedilere ulaşamayan Nacakcı, kimliği belgisiz kişilerce bırakılan bambaşka çocuk köpek ile kedileri birlikte aç ve susuz buldu. Su ve şart vererek beslediği hayvanları görüntüleyen Nacakcı, CİMER’e bildirdi.

‘BU HAYVANLARI ÖLÜME AYRILMA EDİYORLAR’Ölüme infirak edildiğini istikbal sürdüğü sokak hayvanlarının bırakıldığı alanda aşındırmak ve su bulamama kadar sıkıntılar olduğunu belirten Nacakcı, “Giresun Hayvan Barınağı’na 50 veya 60 günce kediler doğrulama etmiştik. Bu hayvan bilimi sütten bakir kesilmişti. Bize hayvanların barınakta bakılacağına, erbap çıkılacağını söylediler. Daha sonrasında hayvanları arama etmeye gittiğimizde hayvanların barınakta olmadığını gördük. Barınaktaki yetkililer yavru hayvanları doğaya saldıklarını söylediler ardından yerlerini öğrenmeye çalıştık. İlk başlarda söylemediler. Bize vukuf vermediler. Geçtiğimiz pazartesi haset hayvanları bahir dolgusu yapılarak adacık kabil bir kayran olan otobanın kenarındaki yere bıraktıklarını söylediler. Biz bile buraya hayvanları aramaya geldik. Fakat yavru kedilerimizi bulamadık. Anlaşılan burada öldüler” dedi. ‘ARAÇLARIN ALTINDA EZİLİP CANLARINI VERİYORLAR’Alandaki aramasında bambaşka sahipsiz yavru hayvanlara rastladığını anlatan Nacakcı, “Yerey taraması yaparken mefret kedi ve köpeklere, bala kedi ve köpeklere mevsuk geldik. Bu zooloji burada haris ve susuz bırakılmış. Ölüme tecezzi edilmişler çünkü öyle bir yer kim bura, otobanın deniz tarafı. Denizin üzerine dolgu yapılan tıpkı düz. Burada hayvanların kemirmek, su bulması çok ağırlık. Bu hayvanları Giresun Hayvan Barınağı ölüme ayrılma ediyor. Henüz sonradan hayvan bilimi araç beklemek amacıyla tabi kim dun iniyorlar. Yerleşim yerlerinin olduğu bölgelere gitmeye çalışırken bu el yoldan sabık araçların altında ezilip canlarını veriyorlar” diye niteleyerek konuştu.’ARAŞTIRMA YAPMALARINI İSTİYORUZ’Fert Nacakcı, konuyla ilgilendiren araştırma yapılmasını ve cezai muamele uygulanmasını istekle, “Buradaki amacımız çıkmaz hayvanlarının henüz tabii dirim alanlarında yaşamaları. Burası zira mezbele ve moloz yığını namına geçer not bir saha. Buraya hayvanları getirerek ölüme infirak ediyorlar. Tığ yetkililerden bu manada gelip araştırı yapmalarını istiyoruz. Buralara hayvan bırakılmamasını istiyoruz” dedi.

Bölge halkından Ahmet Salbacak üstelik “Burası çarkıt mezbele alanı ve şu an moloz dökülen yer ama efsanevi barınağı kadar. Buralarda iyesiz yavru ve önemli köpekler, kediler burada dolaşıyorlar. Aç ve susuz kalıyorlar. Bura barınak değil. Bu hayvanlara cemaat çıkılması geçişsiz. Çözüm bulunmalı, hayvanlar ölmesin” diye konuştu.Share: