Düzce ve Kocaeli’de balıkçılar “arasız besmele” emretmek üzere gün sayıyor

Düzce ve Kocaeli’bile yıpranmamış sezon üzere havza ve ağlarını onaran balıkçılar, av yasağının sona ermesiyle “arasız besmele” diyecekleri 1 Eylül’ü heyecanla beklemeye başladı.

Günindi Karadeniz’in mefret balıkçı limanlarından Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, bakir mevsim öncesinde ağlarının ve teknelerinin bakım ve onarım işlerini neredeyse tamamladı.

Balıkçılar, hazır hale getirdikleri tekneleri ve ağlarıyla büyük umutlarla 1 Ilkgüz’dahi denize açılacak.

Balıkçılar palamuttan ümitli

Akçakoca Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, kullanılmamış sezondan ümitli olduklarını söyledi. Karakaş, “1 Eylül bakımından sezona başlayacağız inşallah. Önceliğimiz palamut olacaktır. Umudumuz çok çok antrparantez bu gün serencam yılların en bol sezonu olacağını tahmin ediyoruz. Görüntüler o yönde.” diye niteleyerek konuştu.

Karakaş, hafta sonuna kadar tamlık hazırlıklarını tamamlayacaklarını belirterek, balkı aynı sezon diledi.

“Yıpranmamış sezonu heyecanla bekliyoruz”

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde de bakir sezona hazırlanan balıkçılar, bildirme haddinden fazla sivri ve çinekop avlamayı bekliyor.

Kısaca 180 tayfanın çalışacağı ilçede, 6 nazik gırgır ve bunlara sadık süfli teknelerle denizlerde balık avlanacak.

Tekne sahibi Barbaros Sağlık (42), yeni av sezonunu heyecanla beklediklerini belirterek, “Palamudun şu anda kendini aşkın gösterdiği duyumunu alıyoruz. Palamutla gelişigüzel lüfer, istavrit ve çinekop avcılığı olacak üzere gözüküyor. Bu sezon balıkçılık iyice gidecek üzere duruyor fakat bu yıl hamsi avcılığı biraz gravite, denizde it canlı hamsi gözükmüyor.” dedi.

27 almanak balıkçı Birol Seymen (48) bile palamuttan ümitli olduklarını vurgulayarak, “Palamudun irileştiği bilgisini aldık, bu birlikte pelit mübarek demektir. Hamsi halkın balığı amma hamsinin olmadığı bilgisini dahi alıyoruz.” ifadesini kullandı.

Sezonun iyi geçmesini murat fail Seymen, “Teknemizde 25 kişiyiz. Yaklaşık 7,5 kamer denizde kalacağız. Kazançlarımız olduğu antlaşma yaşadığımız zorlukları dahi unutuyor, mutlu oluyoruz.” diye konuştu.

Balıkçı Osman Muhammed Bay (58) birlikte 30 yıldır bu işi yaptığını, av yasağının başlamasıyla yaz süresince hem ağların hem dahi teknelerin bakımını yaparak yeni sezona amade arkaç geldiklerini kaydetti.

Share: