Eczacılar sağlık yönetmeliğine alın çıktı

Türk Eczacıları Birliği, afiyet çalışanlarına munzam ifa yapılmasını öngören yönetmeliğe eczacıları namevcut saydığı gerekçesiyle alın artık.

Türk Eczacıları Birliği’nden yapılan açıklamada, eczacılık mesleğinin bire bir süredir çok kapalı tıpkısı mahdut boğazdan geçtiği belirtilerken, eczacıların haklı temenni ve beklentilerinin görmezden gelindiği bildirildi. Meslektaşların adeta kaderine infirak edildiği vurgulanan açıklamada,

“Keyif Bakanlığı Mülhak Ödeme Yönetmeliği”, amme eczacıları amacıyla Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın duyurduğu kabilinden benzeri muştu değil, bilakis tüm benzeri sahne kırıklığı olmuştur” denildi.

Dünya’dahi vadi düz habere göre, Esenlik Bakanı Sayın Fahrettin Kayırıcı ile 27 Orak Ayı Çarşamba haset yapılan görüşmede, iz sorunlarının kapsamlı şekilde rapor edildiğine dikkat çekilen Angajman açıklamasında, “Kamuda görev fail meslektaşlarımızın çözüm bekleyen sorunlarını birlikte bu görüşmede dile getirmiştik. Ancak buna karşın bahis konusu yönetmelikte amme eczacılarının aynı posta henüz görmezden gelinmesi, çabucak kamuda fariza fail meslektaşlarımızda değil bilcümle ispençiyari camiasında düz tıpkısı reaksiyon yaratmıştır. Yeni düzenlemeyle kamuda fariza eden başka afiyet çalışanları gibi canla başla etkin, görevlerini uyarınca namına getiren amme eczacılarımıza yerinde görülen oranlar, afiyet personeli ortada katsayı adaletsizliğini artırdığı üzere hakkaniyetli da değildir” ifadelerine yer verildi.

5 yıllık yetişek düz ve ikame edilemez hizmetler sunan önemli personel statüsündeki eczacılara doğruluk ettiği değerin verilmediği aktarılan açıklamada, “Meslektaşlarımız; hastanelerde yönettikleri bütçe, yaptıkları hareket, eğitim süreleri ve aldıkları risk itibariyle bu yönetmelikle belirlenen oranlardan çokça elan iyisini hak etmektedir. Kamu eczacılarına yapılacak iş içi munzam ifa tutarlarında ve ekip şöhret katsayılarında Türk Eczacıları Birliği kendisine talep ettiğimiz oranlar görmezden gelindiği kabil, hizmet alanı ekip ve şan katsayılarında dahi aynı fark yapılmamıştır” denildi.

Amme eczacılarını açık namevcut sayan düzenlemenin anlaşılmasının ve akseptans edilmesinin benzer olmadığı vurgulanan açıklamada, Keyif Bakanlığı’nın yönetmeliği yeniden düzenlemesi gerektiği belirtildi.

Nazır Adam: Eczane ve ecza depolarında lüzumlu tılsım listesi güncellenecek

 

Sağlıkçılarda eklenmiş ödeme ve zor aylığı hangi büyüklüğünde artacak?

 

 
 

Share: