Edirne’de kahverengi akmaya başlayan öz mahalleliyi panikletti! Yurttaş acımasız atık kaldırılmış tesisini sorumlu tutuyor

Edirne’nin Hasanağa Köyü deresindeki suyun derin kıraathane renkte akmasının peşi sıra köy muhtarı yetkililere bilgi verdi. Bölgeye mevrut Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri, öz ve çevresinde inceleme yaptı. Kirliliğin kaynağını belirlemek amacıyla iş başlatan ekipler, sudan göstermelik aldı.

“KATI ATIK KALDIRILMIŞ TESİSİNDEN KAYNAKLI BİR OLAY”

Durumun andıran noktadaki dinsiz atılan kaldirilmiş tesisinden ağılı suyun dereye akıtılmasından kaynaklandığını kanıt fail Hasanağa Köyü Muhtarı Mehmet Yüksek, “Henüz önce tekraren yaşadık bu olayı. Kullanılmamış şehir çöplüğü olan gâvur atılmış bertaraf tesisinden kaynaklı benzeri fenomen. Elan evvel defalarca ukubet kesilmesine rağmen firma salımı sürdürüyor. Köyümüzün bilcümle ortasından aktığı amacıyla yeryüzü çok etkilenen eşkâl bura oluyor. İnsanlar ve hayvan bilimi burada suyla bağırsak içeler. Sonsuz aktif ölümleriyle karşılaşıyoruz. Balık ölümü ile kalmıyor. Bu ölen balıkları yiyici canlılar dahi hayatını kaybediyor. Tamamen ayrımsız huy katliamı diyebiliriz” dedi.

Köylüleri hayvanları suya salmamaları amacıyla uyardıklarını aktaran Kocabaşı Üstün, firmanın denetiminin belediyeye ilgili olduğunu ve elan fazla teftiş yaparak kirliliğe engel olmalarını istediklerini söyledi.

“KATI ATIK TESİSİNDEN SALINAN ZEHİRLİ SU CANLILARI ÖLDÜRÜYOR”

Zalimce atık tesisinden salınan ağılı akarsu ile derenin kirlendiğini ve buradaki canlıların öldüğünü gördüklerini belirten Edirne Ekincilik Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Bu bölge tarımsal sulamanın yapıldığı ayrımsız nahiye. Uzun zamandan beri talih ekonomisine elbet yardım sağlarız, verimi elbette arttırırız diyerek sulama yatırımlarını arttırmaktan bahsederken, bu şekilde benzeri durumda ağılı suyun salınması hem zirai sulama yaparken bizi sıkıntıya sokacak hem birlikte hayvanlarımızın su içtiği üzere zarar gördüğü tıpkısı ebat olacak. Bu tesiste gerçekte çokça sunturlu bire bir arıtma sistemi var. Uyumlu çalıştığında bu tarz teessürat olmuyor. Tığ o şirketten bu tesisi tınlamalı çalıştırmasını ve bu ağılı suyu dereye salmamasını temenni ediyoruz” dedi.

Share: