Edirne’de Vatandaşlar Millet Bahçesine Cebin İmza Kampanyası Başlattı

EDİRNE’DE VATANDAŞLAR MİLLET BAHÇESİNE KARŞI İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Edirne Şehir Konseyi Söğütlük Saf Kalsın Platformu marifetiyle İzzet Arseven Site Ormanı’nın Kavim Bahçesine dönüştürülmemesi üzere imza kampanyası başlatıldı. Site Ormanı’nın Millet Bahçesi olmasını istemeyen vatandaşlar, imza atarak Söğütlük Katıksız Kalsın Platformu’na destek verdi.

Edirne Şehir Konseyi Söğütlük Saf Kalsın Platformu vasıtasıyla İzzet Arseven Kent Ormanı’nın Millet Bahçesine dönüştürülmemesi amacıyla imza kampanyası başlatıldı. Zaman Saraçlar Caddesi’nde başlatılan imza kampanyası, 30 Son Teşrin 2022 tarihine büyüklüğünde devam edecek ve toplanan imzalar, yetkili kurumlara konfirmasyon edilecek. Edirne Şehir Konseyi Söğütlük Katıksız Kalsın Platformu hesabına basın açıklaması özne Nurlu Gökerküçük, İzzet Arseven Site Ormanı’nın yerine Millet Bahçesine yapılmaması gerektiğini, apayrı ayrımsız yere yapılmasına karşı olmadıklarını rapor etti.

“TAŞKIN SAHALARI ÖNEMLİDİR”

Gökerküçük, konuşmasında şunları söyledi:

“Aylardır söylüyoruz ve gerekirse dahi daha aylarca birlikte söyleyeceğiz. Akıl, vukuf, ahbaplık ve kentlilerin görüşlerine uygun sıfır Söğütlük Millet Bahçesi projesinden vazgeçin. Katmerli sahası olan Söğütlük ve çevresine, Meriç Nehri’nin Narven tarafına Kavim Bahçesi olanaksız, olamaz. Lüks sahası doğal tıpkısı durumdur ve faal, camit varlıkları ile kendine has aynı habitattır. O nedenle Söğütlük bildirme yüce vadi olmakla gelişigüzel sivri sahaları önemlidir. Murat Edirne’birlikte sivri alanlarını kullanmak ise yetkililer bunu kentlilerle paylaşmalıdır çünkü sonucu oraya makul gidiyor. Kavim bahçeleri ‘halkı doğa ile buluşturan’ yerde olmalı. Yani Edirnelinin huy ile zaten buluştuğu Söğütlük Ormanı ve şiddetli alanı bölgesi, kısaca Meriç kenarları gayrimümkün. Millet bahçeleri ile ilgili bakanlığın web dosyasını incelediğimizde Millet Bahçelerinin tıpkısı zamanda ‘gerektiğinde facia toplantı alanları adına dahi kullanılabilen’ olacağını site içre olması zaruridir. Kaldı kim Söğütlük ve şiddetli sahası doğrusu adı üzerinde kıyamet bölgesidir. Edirne’mizin yer oylumlu kıyamet riski seldir ve sel bölgesine kavuşum alanı dahi olacak Budun Bahçesini düşünebilirsiniz. Peki, kentimize yeşil kayran yapılsın. yegâne değil, birkaç tane yapılsın. Sanırız tümce merkezi ve evcil iktidardan bunu bekliyor. ‘Nereye yapılabilir?’ sorusunun yanıtı çokça küşade. Ulus Bahçesi nereye olmalıdır? Haddizatında bunun cevabı kemiksiz. Site nüfusuna uzak olan Söğütlük ve sivri alanına olmamalıdır. Kentin tarihi alanları dahi maalesef uygun değil çünkü SİT alanı ve kazı yapılamaz ki zaten 25 Son Teşrin Stadı dışında akıllıca genişlikte düz yoktur. O devir zorunlu ve muktezi toprak bakir yerleşme bölgesi. Elhak kentin nüfus kesafeti bu bölgede ve seçkin çevrim eskimemiş eskimemiş yapılarla otobana büyüklüğünde kentimiz uzamıştır. Bu yapılarda kıvrak kentlilerimiz için bakir yeşil alanlara çabucak ihtiyaç var.”

Share: