Efsanevi kimliklendirmesinde sonuç tarih 31 Aralık

Samsun İl Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, hayvan kimliklendirmesinde akıbet tarihin 31 Meyan olduğunu hatırlatarak, Samsun’bile şu anne büyüklüğünde 12 bin 210 hayvanın kimliklendirildiğini açıkladı.

Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve pusat altına alınmasına dayalı yönetmelik Resmi Gazete’bile yayımlandı. Yönetmelik kapsamında sahipli köpekler 1 Eş 2021 tarihinden itibaren ve sahipli pisik ve gelincikler ise 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren kimliklendirilerek kayıt altına alınmaya başladı. 31 Boşluk 2022 tarihine kadar efsanevi sahiplerinin hayvanlarına çip ve kimlik işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. Konuyla ilişkin bire bir izah fail Samsun İl Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Akva, “Amacı hayvan hareketlerinin takibini ve hastalıklarının kontrolünü henüz faal düzeyde sağlamak yerine anlatım edilen sahipli pisik, kapik ve gelinciklerin sayısal yöntemlerle kimliklendirilmesi ve kayıtlarının tutulması işlemlerinde, bulunan sahipli hayvanlarımız amacıyla bakanlığımızca tamlanan sürecin sonuna yaklaşmış bulunmaktayız. Talimatname gereği ocak hayvanı sahiplerinin, pisik, kapik ve gelinciklerine etiket çıkartarak; mevlit, ahiret yolculuğu, zayi ve erbap değişikliğiyle ait bilgileri ülke ve kaymakamlık müdürlüklerimize süresi içre bildirmeleri da mecburi ağıl getirilmiştir. 1 Ev 2022 tarihinden itibaren başlayan uygulama sürecinde, el müdürlüğümüz ekipleri tarafından kestirmece 20 bin sayı mikroçip ve pasaport alım işlemleri gerçekleştirilmiştir. İl ve kaymakamlık müdürlüklerimiz, gerekse üstelik erkin etkin baytar hekimler tarafından kimliklendirme işlemleri yürütülmüş olup 30 April 2021 tarihinde Samsun- Sinop Veteriner Hekimler Odası ile ilişik tören düzeni imzalanmıştır. Uygulamanın başladığı tarihten bugüne kadar ilimiz genelinde 5 bin 888’i pisik ve 6 bin 322’si köpek tutmak için bütün 12 bin 210 hayvana mikroçip uygulanarak bakanlığımızın PETVET sistemine pusat işlemleri gerçekleştirilmiştir” diye niteleyerek konuştu.

PETVET sistemi karşı hikmet veren Müdür İbrahim Akva, “Mikroçip uygulamasıyla, Sülale Hayvanı Araç Sistemi’ne (PETVET); hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, tevellüt tarihi, hayvan sahibinin adı, bulunduğu toprak, kaymakamlık, köy/ mahalle bilgileri ile ivedili durumda ulaşılabilecek yaşama bilgileri, hayvana ilgili telkih bilgileri ve hayvana yapılan operasyonların bilgileri birlikte anahtar altına alınmaktadır. Antrparantez ehil değişikliği, zayi ve ölüm bildirimleri bile sisteme kaydedilmektedir. Sülale hayvanlarının eş değişikliği işlemi içinse; aile hayvanı sahip değişikliği belgesi ve ancak dışından ithal edilmiş hayvanat üzere ise ithalat belgesinin benzeri örneği ve varsa pasaportu ile 60 gün içerisinde karı hayvanının eskimemiş sahibi, devlet ve kaymakamlık müdürlüklerine evet bile bakanlıkça mezuniyet verilmiş hava/ kuruluş, nesep yahut hukuksal kişilere başvurur. Çıkışlı baytar hekim tarafından bili tabanı ve pasaportuna, erbap değişikliği işlenir. İthal hayvanlar üzere da yeni pasaport düzenlenir. Sahipsiz hayvanların hayvan barınakları aracılığıyla asıl yahut tüzel kişiliklere verilmesi halinde, Sahipsiz Efsanevi Iktisap Formu ve varsa hayvanın keyif karnesi ile sahiplendirme tarihinden itibaren sunu geç 30 dönem içerisinde devlet/kaymakamlık müdürlüklerine başvurulur. Resmi baytar doktor marifetiyle hayvan üzere yıpranmamış pasaport düzenlenir ve marifet tabanına kaydedilir. Kayıtlı sülale hayvanlarının ölümü halinde 30 aktarılma içerisinde ve kaybolması halinde de 7 çağ içerisinde karı hayvanı sahibi durumu yer ve kaymakamlık müdürlüğüne evet birlikte bakanlıkça izin bırakılmış gurur/ kuruluş, üs yahut hukuksal kişilere bildirir. Izinli baytar doktor eliyle aile hayvanının durumu veri tabanına işlenir. Bu bağlamda, halen kimliklendirme işlemlerini yaptıramamış olan pisik, kapik ve gelincik sahiplerinin 31 Aralık 2022 tarihine büyüklüğünde yer ve kaza ekincilik ve orman müdürlüklerimize yahut serbest veteriner hekimlere başvurması gerekmektedir. Bu yılsonuna kadar kedi ve köpeklerini kimliklendirmeyen ve kayıt altına aldırmayanlara 5199 dar Kanun’un ilgili maddesi gereği 2023 yılı üzere 3 bin 642 lira yönetsel para cezası uygulanacaktır. 1 Ocak 2023 yılından itibaren bakir doğan ocak hayvanlarının kimliklendirme çalışmaları ise 2023’ün geçmiş 6 ayı süresince tamamlanma şartıyla bitmeme edecektir” şeklinde konuştu. – SAMSUN

Share: