Ege adalarına cephane yığan Yunanistan’a Erdoğan’dan rest: Hesabını verecekler

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, merakla muhtemel Hükûmet Toplantısı’nın peşi sıra açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Yunanistan’ın Adalar’a askeri sevkiyat gerçekleştirmesine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz gerilimleri sonlandırmak üzere istekle himmet ederken Yunanistan’ın tahrik ve kışkırtı kokan politikalarını ibretle strateji ediyoruz. Yunanistan askeri, siyasal ve kazançlı namına dengimiz değildir, imkânsız. Palikarya siyasetçileri kışkırtarak üzerimize salanların temel sebebi ülkemizin vaktini, enerjisini, dikkatini dağıtarak balaban ve dinamik Türkiye programını engel olmak olduğunu gayet bol biliyoruz” dedi.

“EĞİTİMDE 20 YILDA ÖNEMLİ KAZANIMLAR SAĞLADIK”

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde: “Kullanılmamış eğitim bilimi tedrisat açılışını İstanbul Sancaktepe’birlikte gerçekleştirdik. Eğitimde 20 yılda ülkemize kazandırdığımız hizmetleri esasen istihzar imkanı bulduk. Gençlerimizle bugünün ve geleceğin dünyasına dayalı içtihat turu yaparak ‘oku, düşünüm, uygula, neticelendir’ prensibimizi ayrımsız misil daha paylaştık.

“TOPLAMDA 500 BİN GÖZ İNŞA EDİLECEK”

Ülkemizin 81 vilayetinde ve ilçelerinde insanlarımızı aile sahibi açmak üzere yürüttüğümüz bölük projelerini eskimemiş tıpkısı kampanya ile başlattık. Toplamda 500 bin sosyal basamak, 250 bin ev arsası ve 50 bin işyerini kapsıyor. İlk etapta 250 bin konut, 100 bin ev arsası, 10 bin hisse senedi yerini iki sene ortamında bitirmeyi planlıyoruz.

“SOSYAL KONUTTA BAŞVURULAR 5 MİLYONA YAKLAŞTI”

Talep çokluk süreci önümüzdeki kamer sonuna büyüklüğünde bitmeme edecek. İlk temeli 25 Ekim’de atıyoruz. Başvurusu sayısı 5 milyona müstenit kampanya Türkiye’nin bugüne büyüklüğünde işlenmiş sunu büyük sosyal ev atılımı olacak. 1 milyon 100 bin konutu mensur etmiş hükümet olarak müstacelen 500 bine çıkaracak projeyi meze verdiğimiz şekilde hayata geçirmekle kararlıyız. Gençlerimize, emeklilerimize, engellilerimize, şehit yakını ve gazilerimize hususi kontenjanlar ayırdığımız İlk Evim, İlk İşyerim kampanyasının iyi olmasını diliyorum.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN SIKI TALEPLERİ İÇİN YENİ ADIMLAR ATIYORUZ”

Im ve hizmetle yarışamayanların yalan, kavisli ve iftira üzerine kurdukları hezeyanlarıyla, kampanyamızı karalamaya çalışmalarını mahzunca strateji ediyoruz. 20 yıldır işaret ve hizmette yarışacağımız muhalefetin özlemini çektik. Görünüşe göre mufassal süre aynı arayışımızı sürdüreceğiz. Öğrencilerimizin sinirli talebini karşılayacak yeni adımları devreye alıyoruz. Siki kapasitemizi 850 bin yatağa çıkartarak hiçbir gencimizin eğitimden mahrum kalmamasını sağlamanın gayreti içindeyiz. Eskiden başvuran öğrencilerimizin çok tikel kısmı yerleşebilirken biz bunu yüzdelik 90’lar seviyesine çıkardık. 14 Eylül’bile 105 eskimemiş az binamızın açılışını yaptık.

İlk yerleştirmede yüzdelik 80’lik kâm gelecek oranı yakaladık. İnşallah bu şevket gitgide artacaktır. Türkiye’nin Avrupa ülkelerinin çoğunun toplamından mahdut kapasitesi fazladır. Politik sömürme aracı haline tefhim etmek isteyenler dünyadan ve Türkiye’den haberleri olmadığı açıktır.

“ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN TAGADDI YARDIMINI 60 TL’YE ÇIKARIYORUZ”

Başvuran temas öğrencimiz kredi, şartları markajcı öğrencilerimiz burs alabilmektedir. Emniyet ödemelerinin elden ana mülk üzerinden yapılmasına ve geçmişteki borçların silinmesine ilişkin aranjman ekim ayında Sedir gündemine gelecektir. Zamanında gerilim sebebi olan üniversite harçlarını biz kaldırdık. Üniversite öğrencilerine tıpkısı bile sava atfetmek istiyoruz, melfuf yerleştirmelerin bitmeme ettiği, fiyatlarını değiştirmediğimiz yurtlarda mütezayit öğrencilerimizin beslenme yardımını 25 TL’den 60 TL’ye çıkartıyoruz.

Böylece beslenme yardımını 2,5 katlık artışla maaş 1800 TL’ye yükseltiyoruz. Amacımız öğrencilerimize yurtlarımıza nitelikli ve doyurucu yemek sunmaya devam etmektir.

Geçtiğimiz hafta sonu Sakarya’birlikte şişman açılış töreni vesilesiyle vatandaşlarımızla peşi sıra birlikte seçimlerde ilk defa düşünce kullanacak gençlerimizle aynı araya geldik. Özellikle gençlerimizle gerçekleştirdiğimiz buluşmada haklarına, özgürlüklerine, geleceklerine topluluk balkon iradelerini 2023’de sandıkta tayin üzerine görmekten sevinme duydum.”

“NEMA ORANIMIZ SÜREKLİ YÜKSELİYOR”

Birileri evlatlarımıza usanç aşılarken gençlerimize güvenmeye, herhangi bir alanda desteklemeye devam ediyoruz. Alım Satım haset İTO’nun 140. yapılış yıldönümü ödül törenlerinde hareket dünyamızla benzeri araya geldik. Arsıulusal kuruluşlar, küresel ekonominin ve gelişmiş ülkelerinin nema beklentilerini dun rötuşlu ederken Türkiye’nin nema oranı sürekli yükseliyor. Dünya soylu erki krizden savaşlara, siyasi çalkantılara büyüklüğünde mukavim çok sorunla boğuşurken Türkiye yerine içeride ve dışarıda ruhlu duruş sergiliyoruz. Global krizleri ilkin görüp müstelzim tedbirleri kabul etme, dayanıklılığımızı berkitme konusunda herkesin ölçüm ettiği repertuvar ve dirayete sahibiz.

Kesintisiz yaşadığımız saldırılar, maruz kaldığımız oyunlar, tuzaklar bize hakeza aynı er uyarı sistemi oluşturmaya ve faal şekilde çalışmaya kapalı bırakmıştır. Salgın, Ukrayna- Rusya savaşıyla süren toptan krizlerde tığ hedeflerimize makul yürümeyi sürdürebildik.

“SONUÇ ASRIN YERYÜZÜ ŞIŞMAN SAĞLIK KRİZİNDE IBDAI PROGRAMIMIZI UYGULADIK”

Katiyen paniğe ve korkuya kapılmadan son asrın sunu iri sağlık kriziyle mücadelede özgün programımızı uyguladık. Rusya-Ukrayna savaşında tahıl sevkiyatından, köle takasına kadar mukavim çokça başarıya imza attık. 5 milyon tonun üstünde tahıl ihracatını gerçekleştirdik. Ülkemizi bölgesel ve global değişmeyen kabul etme mekanizmalarının dışında bırakmaya çalışanlara rağmen güvenli, sorunlara hal geliştirici baskın aktör olduk.

Ülkemizi zat çıkarlarının bekçisi olarak görenler yıpranmamış durumdan erinçsiz olsa dahi süreci Türkiye merkezli kendisine yönetiyoruz. İç siyasette olduğu kabil dış politikada üstelik dayatmaları akseptans etmiyoruz. Kazanımları henüz dolgunca öğütmek amacıyla üç kıtayı birleştiren ciddi konumumuza mütenasip şekilde değişik lehçe kuruluşlarla ilişkilerimizi geliştiriyoruz.

“HANGI CIDDI NE DOĞUYA SIRTIMIZI DÖNÜYOR, HANGI DAHI ORTADOĞU VE AFRİKA’YI İHMAL EDİYORUZ”

Ne mağrip için doğuya sırtımızı dönüyor hangi üstelik Ortadoğu ve Afrika’yı ihmal ediyoruz. Bire Bir ayağımızı ülkemize sabitlerken diğeriyle dahi bölgemizden başlayarak tamlık dünyayı kuşatıyoruz. Tarihi, beşeri, kültürel, kadim bağlarımız olan Balkanların asayiş ve huzurunu kendi ülkemizden ayrı görmüyoruz. Nazik dönemde Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan’a yaptığımız ziyaretler abra ortamının korunması açısından hayır sonuçlar doğurmuştur.

Özbekistan ve Amerika’üstelik yaptığımız temaslarda Türkiye’nin dış politika vizyonunu ortaya koymuştur. Kardeşim Fehamet Mirzayev’in daveti üzerine Şangay İşbirliği Teşkilatı’nın zirvesinde az çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik. 2012 yılından bu yana diyalog ortağı olduğumuz Şangay İşbirliği Teşkilatı ile ilişkilerimizi haddinden fazla elan derinleştirmeyi istiyoruz.

Zirvede karı sahibi Özbekistan Reisicumhur sayın Mirzayev, sayın Aliyev, sayın Şahbaz Kutsi, sayın Modi, sayın Putin, sayın Reisi ile ile tıpkısı araya geldik. Bu liderlerle hem düet münasebetlerimizi mecmu yönleriyle ele aldık, bölgesel meseleler üzerine düşün alışverişinde bulunduk.

“BM’DEKİ GÖRÜŞMELER BİZİM AÇIMIZDAN BEREKETLİYDİ”

Zirvenin ardından BM, 77. Genel Müesses, genel görüşmelerine akmak amacıyla New York’a geçtik. 13 saatlik yolculuktan bilahare New York’a ulaştık. 2 sene bilahare ilk kez yüz yüze yapılan görüşmeler bizim açımızdan ağır, bol ve bereketliydi. ABD’deki vatandaşlarımızdan, Türk sivil topluluk yapı temsilcilere, değişik kesimden insanlarımızla hasret giderdik. Amerikalı hatır kuruluşu temsilcileri, aksiyon çevreleri, mevki siyasetinin önde gelen isimleriyle kapsamlı istişareler gerçekleştirdik.

BM zirvesinde Türkiye’üstelik serencam 20 senede yetişek öğretimde yaşanan gelişmeleri, gelecek vizyonumuzu liderlerle paylaştık. Umumi kurula hitap ettik. Rusya Ukrayna krizi özellikle girmek üzere güvenliği ilişkin görüşlerimizi bütün dünyaya anlattık. Barhana krizi, hububat sevkiyatı üzere it canlı haddinden fazla örnekle Türkiye’nin dünyada oynadığı arabulucu role ilgi çektik.

Şarki Akdeniz, ekonomik gelişmeler, BM’nin hile yapısına vasıl çokça açık yelpazede ülkemizin yaklaşımını dile getirdik. Alelhusus Rusya ile Ukrayna ortada barışı kasılma etmeye müteveccih gayretlerimizin takdirle karşılandığını müşahede ettik. BM Umumi Sekreteri birlikte bazen çap ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler üstelik gerçekleştirdik. Ürdün Kralı, Libya, Guatemala, Finlandiya, Kırgızistan, Polonya liderleri ile tıpkısı araya geldik. Gürcistan, Almanya, İspanya, Lübnan, Japonya ve İngiltere başbakanlarını akseptans ettik.

Benzeri binada Şimendifer Emiri ile Kazakistan, Finlandiya, Cenup Kore Reisicumhur ve Bangladeş Başbakanı ile kardeşçe ettik. Antrparantez Amerikalı kongresinin üç ayrı üyesini, FIFA Başkanı, Acun Hileci Kongresi Başkanını akseptans ettik. BM’nin birlik karşısındaki Türkevi binamız görüşmelerimize karı sahipliği yaptı. Türkevi dahi küresel diplomasinin merkezlerden biri haline dönüştü. Muhataplarımızla savunma sanayi ve erke özellikle oluşmak amacıyla ülkemizle işbirliğini güçlendirmeye amade olduklarını söyledi.

Tahıl kriziyle yakalanan diplomatik başarının hava takasıyla devam ettirilmesi ülkemiz hesabına hava verici evolüsyon olmuştur. Bu dil ile çabalarımıza verdikleri destek için sayın Putin ve sayın Zelenskiy’e buradan teşekkür ediyorum. Hedefimiz değme iki lideri genişlik kısa sürede aynı araya getirerek daha aşkın fert kaybı ve yıkım olmadan bu savaşı sonlandırmaktır.

“YUNANİSTAN DENGİMİZ DEĞİL, HESAP VERECEKLER”

Tığ gerilimleri sonlandırmak için gönülden hız ederken Yunanistan’ın kımıldatma ve provokasyon kokan politikalarını ibretle takip ediyoruz. Yunanistan askeri, politik ve iktisadi yerine dengimiz değildir, imkânsız. Palikarya siyasetçileri kışkırtarak üzerimize salanların temel sebebi ülkemizin vaktini, enerjisini, dikkatini dağıtarak iri ve dinamik Türkiye programını engellemek olduğunu gayet bereketli biliyoruz.

Bu hem Yunan siyasetçileri, Yunan halkını kullananlar aracılığıyla sakil benzeri oyundur. Bakımsız politik hesapları uğruna ülkesini siyasal, askeri ve ekonomik adına işgale uğratan Yunan yöneticiler bunun hesabını asker geç yer başta kişi halkına atfetmek mecburiyetinde kalacaktır. Türk askerinin süngüsünün önünden kaçtığı günleri unutturmaya çalışıp bebekleri, yaşlıları, kadınları öldürdüğü Tripoliçe katliamını yengi gibi kutlayanlar daha tarihin önünde bunların hesabını vermediler.

Benzeri zihniyeti Akdeniz’bile Ege’birlikte botlarını batırarak ölüme infirak ettiği hatta isteyerek katlettiği çocukların ve tam masumların hesabı elbet bir periyot sorulacaktır. Birilerin eteklerini altına saklanarak hürriyet dahi olmaz, kalkınma birlikte gayrimümkün, gururlu vakfe bile sergilenemez. Yunanistan’a yapılan yığınaklar bizi değil Yunan halkını huzursuz etmelidir.

“BİZ BU FİLMİ ELAN ILK İZLEDİK”

Bedeli katiyen ödetilecek konuşu ve siyasal angajmanlar bizi değil Palikarya halkını zılgıt etmektir. Türkiye namına tığ bu filmi seyrettik. Demin Yunanistan’ın ayn bakarak göre benzer felakete sürüklenmesinden açık açık tartı duyuyoruz. Askeri yığınaklar, politik ve konuşu destekler Yunanistan’ı bizim seviyemize çıkarmaya yetmez. Amma bu yanlış adımlar Yunanistan’ı batağa sürüklemeye kafi gelir.

Yunanistan’a alın gerektiğinde ülkemizin adalet ve menfaatlerini elimizdeki cemi imkanları kullanarak savunmaktan dümbelek kalmayız. Bu birlikte iyi biline. Kendi iktisadi ve kalkınma programımızdan bunu yaparken çıngı kadar taviz vermeyeceğimizi belirtiyoruz.

Bugün uyguladığımız yatırım, istihdam, istihsal, ihracat ve akan aşkın tarafından büyümeyi anne düz hesaplı programımız üzerinde yükselttiğimiz altyapılardan biri bile ulaştırmadır. Kişmiri, hava, çipo, bahir yollarındaki iblağ yatırımlarımızda zat insanlarımızın değil bu projelerle Avrupa’dan Asya’ya bölgemizin tamamının aceleci, konforlu, hesaplı bir şekilde buluşmasını sağlıyoruz.

“BENİM ADIMI ÖLDÜKTEN SONRA SİZ KOYARSINIZ”

Londra’dan Çin’e kadar selis demiryolu ile gidilebiliyorsa ülkemizde nesir ettiğimiz köprüler, tüneller, yollar sayesindedir. Karadeniz’dahi lojistik hatlarımızla acun hububat krizi ilkin başlamak amacıyla mukavim çok sorunun üstesinden gelebiliyoruz. İstanbul Hava Meydanı’nda finansmanından projesine dokuz canlı çokça sorunu üzerinde çalışırken muhalefetin takoz koymalarıyla karşı karşıya kaldık. Karalama kampanyaları, iftiraları unutmadık.

Geldiğimiz noktada milletimize saraka verdiğimiz rastgele projeyi yaptık. Tıpkı kısmının inşasını çabucacık sürdürüyoruz. İzmir Haliç geçişini içeren İstanbul-İzmir otoyoludur. Feribotla 1 saati, ciddi vakitlerde araçla 1,5 saati bulan İzmit Körfez geçişini Osmangazi Köprüsü’yle 5 dakikaya indirdik.

Sadece bu ayın önceki 22 gününde Osmangazi Köprüsü’nü günde ortalama Bay Kemal burayı ongun dinle 51 bin açar kullandı. Köprü ve otoyolunun şalter garantisi oranı yüzdelik 116’ya yani güvence rakamının çokça üstüne çıkıntı durumdayız. Çanakkale Köprüsü ile iki kıta arasındaki geçişte yaşanan çileye sonuç vererek 6 dakikada ulaşım sağlıyoruz. Gündeş, kentlileşmiş kalkmak bu Mösyö Kemal.

Ana muhalefetim demekle aynı yere varamazsın. Çanakkale Köprüsü’nün günlük vesile ortalaması 8 binin konusunda bundan sonra. Milletimiz bu hizmetin konforuna alıştıkça vasıta geçiş sayısının seçme sabık bölüm artacağına bel ediyor.

Müşkül Padişah Doğruca Köprüsü, boğaz miftah geçiş trafiğine Kuzey Marmara Otoyolu İstanbul trafiğine haddinden fazla iri boşalma getirdi. Çevirgeç geçişi 113 binin konusunda daha çok. Allah yağmur etsin Menderes Vatan Caddesi yaptığı antlaşma o zamanın CHP’si ‘Buraya uçak mı indireceksiniz’ diyordu. Ayrımsız esas. Mütebeddil bire bir şey bulunmayan. Bana dedikleri şu, adını illet Müşkül Sultan Sadık koydunuz? Hangi koyacaktık? Kendi adını koysaydınız dediler. Ben öldükten sonra siz koyarsınız.

“PINAR MUSLUĞU ÇEVİRMEKLE AÇILIŞ GAYRIMÜMKÜN”

Biz tarihimizle alım duyuyoruz. Ondan bilahare gelen büyüklerimiz Kanuni, Fatih Odalık Mehmet, Melik Abdülhamid gündüz yazdı. Padişah Abdülhamid 33 yıl gram kaybetmeden Osmanlı’yı kaybetti. Deminden terbiyesizce, sıkılmadan tarihçiyim diyenler maalesef şecaat sunma ederken sirkatini söylüyorlar. Çıktı ülkemizin dünyadaki yer prestijli markalarından biri haline gelen İstanbul Havalimanı bu ayın önceki 22 günü 5 milyondan aşkın yolcuyu ağırladı. Uzun Kulaklı ölür kalır semeri, âdem tamam kalır semeri. Sen ne yaptın hangi onu söyle! İstanbul’de bire bir çeşmenin musluğunu çevirmekle açılış gayrimümkün. Büyükşehir belediyeleriniz ne yaptı? Tıpkı kere yapmaktan acizsiniz. Kentlileşmiş görünmek bambaşka, diğer kentlileşmiş atılmak alelacayip benzeri şey.

Siz gelirken suyu ucuzlatacağınızı söylemiştin demin suya remiks yapıyorsunuz. İşte İstanbul’un belediye reisi olduğum antlaşma sizler suyun ne anlamaklık geldiğini gayet ongun biliyorsunuz. Sular akıyor muydu? Hep bu işleri hallettik mi? Suyu huzursuz fiyata İstanbul halkına verdik 1994’bile. Bizden önceki esasen CHP vardı. Onlarla suyu tedarik etmek doğruluk getire. Antalya Havalimanımız. Burası birlikte 20 bin 235 uçuşla 3,6 milyonu çok yolcuya hizmet verdi. Türkiye şu anda dünya ile yarışıyor. Sabiha Gökçen; Bay Kemal göstergeç göstergeç dolaşıyordu. Sabiha Gökçen için ihtiyacımız namevcut diyordu. Şu anda Sabiha Gökçen’den ayrımsız dönemde 13 bin 200 pervaz, 2,2 milyon yolcuyla o dahi bu kervana katıldı.

Şimdi biz ikinci pisti da yapıyoruz. Mayıs’ta ikinci pistimiz bitiyor. Bakir terminal binasını dahi yapacağız Sabiha Gökçen’e. Malezyalılar ‘Bırakın biz yapalım’ diyorlar. Henüz ilk çıkmak istiyorlardı, amma baktılar kim burasının maşallahı var. Tıpkısı taraftan terminalin yapımıyla ait çalışmaların kararını vereceğiz. Malezyalılarla eş mı yaparız, yoksa günahsız Malezyalılarla mı yaparız, karar vereceğiz.

“HAVALİMANLARIMIZ REKORDAN REKORA KOŞUYOR”

Dünya havacılığı sorunlarla boğuşurken bizim albeni limanlarımız rekordan rekora koşuyor. Konfor var, izzetüikram var Hiçbir havalimanı ve havayollarında bizimkiler kadar nitelik izzetüikram bulunmayan. Sakarya’daki törende hizmete açtığımız eserlerden olan Mebde-Glokom yolunun 49 kilometrelik kısmı bölgedeki trafiği güç şekilde rahatlatacaktır.

Ulaştırma projelerin açılışını kesintisiz sürdürüyoruz. Alık dağları bölgesinde inşa ettiğimiz içre 5,7 kilometreyi bulan Assos ve Troya tünellerinin bile meydan aldığı 9,6 kilometre olan Ayvacık-Küçükkuyu yolunu açılışa yıldızlı arkaç getirdik. Kazdağı imdi yangınlarla anılmasın istiyoruz.

Diyarbakır’de Güneybatı Çevre Yolunu, köprülü kavşakları ve köprülerini tamamladık 1 bilyon liraya mal ederek. Malatya’dahi Hekimhan yolunu üzerindeki 8 tüneli, 16 köprüsüyle hizmete almaya hazırlanıyoruz. Gaziantep’te güzergahı 25, 5 kilometreyi bulan Gazi Ray’ı bitirdik. İstanbul’üstelik Kadıköy-Pendik hattını bitirdik. Kamu bu projeleri Ilk Teşrin ayı içinde inşallah hizmete açmayı planlıyoruz.

Im ve hizmet şöleninin açılışını önümüzdeki Alım Satım haset yapıyoruz. 183 milyar dolarlık eriştirme ve tanıtma altyapısı kuşkusuz kazandırdıysak, 2053’e kadar 198 milyar dolarlık ilave iblağ ve enfrastrüktür yatırımıyla buluşturacağız.

“ÇİFTÇİLER ELEKTRİK FATURALARINI HASAT BÖYLECENE ÖDEYEBİLECEK”

Çarşamba haset ülkemizin yer balaban afiyet yatırımlarından biri olan Etlik Site Hastanesi’nin açılışını yapıyoruz. Ankara’nın ikinci dev şehir hastanesi.

Şu anda doğrusu tedaviler başladı. Çarşamba günü saat 14.00’da inşallah resmi açılışını yapacağız. Ne kadar çağcıl, heybetli bire bir site hastanesine başkentimizi kazandırdığımızı göreceksiniz. Önümüzdeki hafta sonu mevki gündemindeki cemevlerinin dolgun ana atma törenlerini gerçekleştireceğiz.

Bugün bakanlar kurulu toplantımız amiyane neşeliydi, canlıydı. Icra Vekili arkadaşlarım amiyane ferah hazırlanmışlar. Milletimize muhtemelen müjdeleri verelim diyerek. Çiftçilerimizin arz kebir masraf kalemleri arasında düz alan canlılık faturalarında KDV oranı yüzde 8’e düşerek üreticilerimize almanak 3 bilyon destek sağlamıştık. Sıra enerji santralleri isteklendirme ederek hem kişi ihtiyaçlarını karşılamalarını, hem dahi üretim fazlasını millî sisteme satabilmelerinin yolunu açmıştık.

Bugün birlikte yıpranmamış aynı düzenlemenin müjdesini veriyoruz. çıktı cümbüş faturaları maaş ödenmek namına hasat böylecene yani ürünler satılıp sağlık elde edildiğinde ödenebilecek. Tarım Bankamız çiftçilerimizin zindelik borçları üzere açacağı faizsiz kredinin tahsilini hasat döneminin sonunda yapacak.

Çiftçilerimizin esbak dönemden artan hayatiyet borçları amacıyla Ekincilik Bankası yoluyla zahmetsiz getiriyoruz. 5 yıl vade ve faizsiz vurdumduymaz ifa imkanı ile çiftçilerimiz borçlarını kapatabilecek.

Enerji şirketlerimizle eski dönüş borçların rötar cezası uygulanmadan, esas paradan bire bir bölümünü indirilmesi mutabakata varıldı. Erke maliyetleriyle ilgilendiren bu kolaylıkların çiftçilerimize körpe olmasını diliyorum. Çalışanlara ödenen neşelilik ve doğalgaz desteklerinin 1000 TL’ye olan kısmına algı muafiyete getiren, yurtdışında müteharrik işçilere ödenen ücretleri ayrıklık markajcı üç düzenlemenin körpe olmasını diliyorum.

“IÇTIMAI DESTEKLERİ GENİŞLETMEYE BITMEME EDİYORUZ”

Yardım programları, 2022’üstelik ayırdığımız bütçeyi 6 milyar liradan 11,5 bilyon liraya çıkarmıştık. Bu çerçevede inşa aile yapımı yardımını 150 bin liraya, demirli beton familya imal yardımını 200 bin liraya, eş onarım yardımını 75 bin liraya, fakir babasız yardımını 600 liraya, eşi ölüm fail kadınlara yapılan yardımı 1000 liraya, çoklu doğum işleyen eksikli eş desteğini 400 liraya, meşrut esenlik yardımını 100 liraya yükselttik.

Biz sosyal destekleri hemen yoksullara değil hak ve ihtiyaç sahibi birlik vatandaşlarımıza verildiği tatlılıkla sistemi daima geliştiriyoruz. Bu kapsamda doğalgaz tüketim desteğidir. Şubat ayından itibaren başvuruları alınmaya başlayan bu desteğin önceki ödemelerini 311 bin haneye yapmıştık. Eskimemiş müracaat döneminde ocak sahipliği birlikte kiracıları da doğalgaz desteğine aldık. Evre başı 900 liralık ile 2 bin 500 teklik olacak şekilde arttırdık.

Kronik hastası, hayat destek cihazı bulunan hanelere yüzdelik 5 arttırma edilecektir. 3 bilyon lira doğalgaz desteği vererek vatandaşlarımızı karda, kışta hamam bir yuvaya kavuşturmakta kararlıyız.

Türkiye Familya Bindi Programımızın kapsamını geliştiriyoruz, bütçesini dahi 40 bilyon liraya yükseltiyoruz. Sonunda toplam ayak sayısını yaklaşık onda birine kavuşacak etkinliğe kavuşturuyoruz. Çocuklarımız için ilave destekler getiriyoruz. Cümbüş tüketim desteğinden sülale desteği programına dahil olan aileler birlikte yararlanabilecek.

Türkiye kazandıkça unutmayın milletimiz birlikte kazanacak. Milletimiz kazandıkça devletimiz de güçlenecek. Ülkemizin sahip olduğu refahı toplumun mecmu kesimiyle paylaşacak programları etkin şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Bu düşüncelerle hepinizi tekrar dostça, nazikâne selamlıyorum, tartı sağlıcakla.”Share: