Eğitim Sen Bursa Şubesi Başkanı Yüksel Bayraktar: Akran Zorbalığına Alın Ehliyetli Sayıda Psikolojik Danışmanın Okullarda İstihdam Edilmesi Gerekiyor

ZEHRA DEĞİRMENCİ/SİBEL KAHRAMAN

Eğitim Sen Bursa Şubesi Başkanı ve ruh bilimsel müşavir Yüksel Bayraktar, okullarda her an artan böğür zorbalığına ilgi çekti ve “Alelhusus sorunun çözümü üzere vekillik ayağında, ehliyetli sayıda ruhsal danışmanın okullarda istihdam edilmesi gerekiyor” dedi.

Yüksel Bayraktar, okullarda serencam dönemde artan öğür zorbalığını ANKA Selen Ajansı’na değerlendirdi. Bayraktar, gerçekten gözyaşı gruplarında öğür zorbalığının henüz fazla olduğunu ve lisede azaldığını, ancak yaş büyüdükçe şiddetin boyutunun arttığını söyledi.

“AİLEDE ŞİDDET GÖREN ÇOCUĞUN ZORBA OLMA İHTİMALİ YÜKSEL”

Zorbalığın önce nedeninin çocuğun öz ailesinde dahi şiddete uğraması olduğunu tamlayan Bayraktar, değişik nedenleri şöyle açıkladı:

“İkinci nedeni ise çocuğun kontrolsüz namına yetiştirilmesi ve ‘hayır’ becerisinin gelişmemesi namına görüyoruz. Üçüncü bekçi ise sosyal medya ve medya ayağı. Paradigma ve filmler, Tiktok ve tıpkısı toplumsal mecralarda bu soy vaziyetler sürekli paylaşıldığı için küsurat aynı olay var burada.”

“YETERLİ SAYIDA PSİKOLOJİK DANIŞMANIN OKULLARDA İSTİHDAM EDİLMESİ GEREKİYOR”

Sorunun çözümleri için atılabilecek adımları anlatan Bayraktar, şunları söyledi:

“Bu sorunun çözümü noktasında ailelerin fahri adına eğitimlere katılması gerekiyor. Lacerem yavru yetiştirmeleri gerektiği üstüne uzmanlardan yardım alması gerekiyor. Özellikle sorunun çözümü amacıyla vekâlet ayağında, ehliyetli sayıda psikolojik danışmanın okullarda istihdam edilmesi gerekiyor. Bu istihdam sağlandığında üstelik okullardaki psikolojik danışmanların çalışmalara öncülük etmesi gerekiyor.”

“ÖZSAYGI BECERİLERİNİ GELİŞTİRME, ÖZGÜVENLERİNİ GELİŞTİRME GİBİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Böyle davranışlara maruz artan öğrencilerin kendilerine başvurduğu takdirde hal üretebildiklerini belirten Bayraktar, “Özsaygı becerilerini geliştirme, özgüvenlerini ihya gibi çalışmalarımız var. Bu çalışmaların sonucunda yavru özgüvenini ve özsaygısını kazanıyor ve henüz enerjik ayrımsız şekilde içtimai yaşantının içine giriyor. Burada sosyal becerileri kazandırmak üstelik kebir benzeri mebde oluyor” dedi.

Share: