Ekin ve Turizm Bakanı Ersoy : ” Turizmden elde ettiğimiz gelirin bire bir kısmını esasen ekin ve sanata aktarıyoruz “

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “2022 Yılı Turizm Değerlendirme Toplantısı”nda yılın ilk 9 ayına ait turizm verilerini, beklentileri, gerçekleşen hedeflerle yıpranmamış hedefleri değerlendirdi.

AKM Piyes Salonu dinlenmelik alanında gerçekleşen toplantı öncesi, Türkiye Ekin Yolu Festivalleri lansman filmi gösterildi.

Vekil Ersoy, haddinden fazla bereketli ayrımsız mevsim geçtiğini belirterek, “Sene başındaki hedefimiz 42 milyon gezgin, 35 milyar dolar gelirdi. Ancak şubat böylece Karadeniz’deki arbede ortamıyla az buçuk moraller bozulmuştu. Sistem hedefleri bayağı makul revize edeceğimizi beklerken biz üst doğru rötuşlu ettik.” dedi.

İlk revizyonu 28 Temmuz’bile yaptıklarını ve hedefleri 47 milyon seyyah, 37 bilyon dolar olarak yukarı taraflı revize ettiklerini dile getiren Ersoy, “Yıl sonu hedefimizi tekrar revize ediyoruz, 50 milyon turist 44 milyar dolar olarak yıl sonu hedefimizi gine yukarı cepheli düzeltilmiş etmiş oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Mehmet Nuri Ersoy, gelişmelerin sene sonu hedefinin hangi büyüklüğünde realist olduğunu gösterdiğine bel ederek, şu bilgileri verdi:

“Çokça kalburüstü tıpkısı ekim ayı geçti. Serencam haftasına akilane giriyoruz. Bana bilcümle havalimanlarından, bilcümle kapılardan gecelik tabir geliyor. Muhtemelen 2019 rakamlarıyla başa mebde veya biraz üstünde kapatacağız. 2019 yılı biliyorsunuz bizim rekor sayıda turist ağırladığımız yıldı. Pandemi ve Karadeniz’deki arbede ortamına rağmen aslında sürecin ne kadar gani yönetildiğini, verilerin rekor kırdığımız yıla çokça yaklaştığını burada kesin aynı şekilde görüyoruz.”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) turizm istatistiklerinde yaptığı revizyona dahi değinen Ersoy, verilerin derlenmesinde bavul ticareti gelirinin yanı sıra yat limanı hizmeti harcamaları, dayanabilen tüketim malları harcamaları ve paket volta harcamalarıyla yetişek ve esenlik turizmi alanlarında yapılan değişiklikleri anlattı.

“Krizlere bağışıklık kazandık”

Vekil Ersoy, müstevli ve toptan krizlere rağmen Türkiye’nin gezmen sayısı ve gelirde rakiplerinden daha az zayi verdiğine dikkati çekti.

Diğer ülkelerin verilerinin 7 mahiye olduğunu nâkil Ersoy, Türkiye’nin bile yılın geçmiş 7 ayına ilişik verileriyle karşılaştırma yaptıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Biz 2018’üstelik bir karar aldık. Dedik kim; ‘Tığ bundan sonra tabur atlıyor, tıpkısı kayırıcı lige geçiyoruz’. Akdeniz çanağındaki ülkeleri artık turizmde rakip kendisine görüyoruz. İşte burada bizim rakip kendisine belirlediğimiz tasavvur ülkeler İspanya, İtalya ve Yunanistan, bizim turizm ürünlerimize eş değer mahsulat işleyen, eşit kategorisine dahi dinmek istediğimiz ülkeler. 2019 turizminde pandemi öncesi kriz öncesi rakamları kıyaslıyorum. 2019 ile 2022’nin 7 maaş verilerini kıyasladığımız antlaşma İspanya turist sayısıyla yüzde 18 geride. İtalya yüzdelik 29 geride. Yunanistan yüzdelik 12 geride. Türkiye 7 mahiye seviyede yüzdelik 7 geride. Yani biz 2019’un kayıplarını çokça daha aşkın telafi etmişiz. Ama yıl sonu ne diyorsanız; Yıl böylecene bizim beklentimiz eksiklik 3 ile düğümlemek. Yani neredeyse 2019 verilerini seyyah sayısı namına yakalamış olacağız.”

Turizm gelirleri itibarıyla avro/dolar paritesindeki ters gelişmelere rağmen Türkiye’nin rakamlarını çok elan ongun olduğunu vurgulayan Ersoy, “İspanya yüzdelik 6 geride, İtalya yüzdelik 13 geride, Yunanistan yüzdelik 4 gerideyken, tığ 7 mahiye veride 2019’a göre yüzdelik 12 artıdayız. Sene sonunda bu çoğalma oranı elan bile haddinden fazla artacak ve sene sonunu yüzde 18 fazlalık kapatacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“TGA ile dünyada en etkin lansman işleyen mutluluk olduk”

Icra Vekili Ersoy, krizlere bağışıklık kazanmanın cılız olmadığını sözlerine ilaveten, bağışıklığın muamele çeşitliliğiyle, ilişki çeşitliliğinin ise tanıtımla sağlandığını vurguladı.

Türkiye’nin tanıtımına yönelik 2018 ile 2022’da yapılan çalışmalara değinen Ersoy, 2018’de 12 ülkede yemeden içmeden dijital lansman yapıldığını ve 1.4 bilyon projeksiyon sağlandığını belirterek, “Türkiye Turizm Tanıtım ve Ihya Ajansı (TGA) ile dünyada yıldızlı küşayiş en hoşgörülü ve yer hareketli tanıtım işleyen mevki olduk. Yer makro elde ettiğimiz başarı aslında bu.” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Nuri Ersoy, millî televizyonlarda 34 ülkede, global televizyonlarda ise 200’den aşkın ülkede, 300 film hazırladıklarını dile getirerek, basılı yayında 18 büyüklük 71 mecradaki 270 yayında Türkiye’nin tanıtımını yaptıklarını aktardı. Dijitalde 200 ülkede 16.7 bilyon seans elde edildiğine aksan yapan Ersoy, bakanlığın elinde, seçkin bölgeye müteveccih 300 yeni fariğ lansman filmi bulunduğunu söyledi.

“THY’nin uçtuğu gelişigüzel destinasyon gaye destinasyonumuz”

Tanıtımın yapıldığı ülke sayısını birlikte arttırdıklarını dile getiren Ersoy, “Bundan Sonra murat destinasyonlarımızı değiştiriyoruz. Bir Vakitler 10-15 ülkeye mütemerkiz olurken demincek diyoruz kim Türk Hava Yolları’nın uçtuğu değme destinasyon, erek destinasyonumuz. Eğer biz oraya uçuyorsak, aynı şekilde oradan gezici dahi getireceğiz. Bilcümle izleme bunun konusunda yerleşmiş.” diye konuştu.

Ersoy, ülkelerin potansiyeline bakarak tanıtım çalışmaları düzenlediklerine işaret ederek, şöyle bitmeme etti:

“Hoppadak reklam filmleriyle tanıtım olmuyor. Çıktı mütebeddil dünyada PR çalışmaları haddinden fazla muhteşem. Bu bile ağırlamalarla gerçekleşiyor. Bu sene sene sonuna büyüklüğünde tatmin önderi, youtuber, yayımcı veya turizm profesyoneli görünmek amacıyla 6.500 kişiyi ülkemizde ağırlayacağız. Bunları 360 etkinlikte ağırlayacağız. 4 bini matbuat mensubu, 2.500’ü cevelan operatörü atılmak için 85 ülkeden 81 şehrimize getiriyoruz.”

“Go Türkiye” web sitesinin hayata geçtiğini, sosyal iletişim araçları hesabının takipçi sayısının 2018’den bu yana 380 binden 2.2 milyona yükseldiğini sözlerine ekleyen Ersoy, 10 dilde lansman fail sitede, 81 toprak, 7 bölgede, gezilip görülecek yerlere ve herhangi bir tür konuya dair bilgiye haddinden fazla şen erişilebildiğini kaydetti.

Icra Vekili Ersoy, konaklama tesislerinin niteliklerini arttırdıklarını belirterek, “Kanunda yapılan değişiklikle bütün konaklama tesislerine, belediye ve bakanlık belgeli olma şartı getirildi. Niteliği arttırmak istiyorsanız tesislerinize bire bir ölçün getirmeniz ve bu standardı çok gür denetlemeniz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bütün 21 bin 83 tesiste 918 bin 91 görüş ve kısaca 1.9 milyon akak sayısı bulunduğu aktaran Ersoy, “Tığ bu çalışmayı yapmadan ilk Türkiye’üstelik kısaca 5 bin modül vekâlet belgeli, 7 bin da belediye belgeli üretim olduğu müstakbel sürülüyordu. Toplam 21 bin 83’e ulaştık. Ilkokul artı yedi, 12 bin namına kanıt edilen misil, üç dört kamer ortamında 21 bin 83’e bundan sonra. Bu rakamların ortamında alay malay tesisler namevcut.” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, 2020’dahi TGA ile Michelin ortada iş birliği başladığını, aynı yıl bilahare rehberin İstanbul’üstelik yer ziyaretleri yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Michelin görüşme müfettişlerini göndererek restoranları belirleme etmeye başladı. Bunun sonucunda mecmu 53 aşçı takibe ayar görüldü. Bir lokanta 2 talih, 4 aşçı tek talih, biri birlikte yeşil nasip aldı. 10 aşevi budget dediğimiz bütçeli restoranlar ortada yer aldı. 38 modül restorana dahi tavsiye verdiler.”

“Festivallerle vatandaşımızın kültüre cılız erişimini hedefliyoruz”

Türkiye’nin turizm tanıtımını yetiştirmek amacıyla Türkiye’yi Hars Yolu Festivalleriyle tanıştırdıklarının altını çizen Ersoy, bu yıl 5 şehirde 7 festival yapıldığını, 362 mekanda gerçekleşen 4 binden fazla etkinlikkte 20 binden aşkın sanatçının kayran aldığını, 33 milyon ziyaretçiye ulaşıldığını dile getirdi.

Bakan Ersoy, gelecek sene Adana, İzmir, Trabzon, Erzurum ve Gaziantep koyulmak için, seçme yıl 5 şehrin festivale ekleneceğinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikli adına vatandaşımızın kültüre yalın kat ve vahim erişimini festivallerle hedefliyoruz. Bire Bir zamanda hars ve danışma etkinlikleri sebebiyle sanatçımıza destek oluyoruz ama seçme şeyden önemlisi, bu festivallerle destinasyonun tanıtımını, başta Türkiye ve dünyada bilinirliğini artırıyoruz. Bu bize turizm geliri yerine dönüyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin ayrımsız kısmını esasen kültür ve sanata aktarıyoruz. Hakeza tıpkı ekosistem oluşturduk.”

Türkiye’nin sürdürülebilir turizm yaklaşımına dahi değinen Ersoy, “Bu aslında geleceğin turizmi. Siz gelecekte sayılarınızı arttırmak, gelirinizi tezyit etmek, fizibil yatırımlar fayrap etmek istiyorsanız aha bu kurallara uymanız gerekiyor.” dedi.

Nazır Ersoy, Türkiye’nin 2021’dahi Paris İklim Anlaşması’na taraf olduğunu, bu yıl bile Türkiye’nin Toptan Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile hükümet gözetiminde sözleşme yapan ve bunu sektörel zorunluluk kendisine uygulayacak önce talih olduğunu tabir etti.

Konsey programının ayrıntılarına değinen Ersoy, “Aslında sürdürülebilirlik dünyanın bir programı, sadece bizim ülkemizin programı değil. Tığ hangi kadar acul buna adapte evet, ne büyüklüğünde aceleci geçiş yaparsak bunun avantajlarını o büyüklüğünde aceleci elde etmiş oluruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ersoy, uluslararası akredite denetim firmalarıyla çalıştıklarını ve 3 aşamalı bir program olduğunu belirterek, “2023 sonuna büyüklüğünde birinci adım var. Birinci aşamada 14 ölçüt var. İkinci kadem 2025 sonuna kadar gerçekleştiriliyor. Orada da ilave 15 kriter var. 2030 sonuna büyüklüğünde tamamlanması müstelzim sonuç 13 kriter var. Bu 13 kriteri tamamladığınız ant, yüzdelik 100 sürdürülebilir sertifikasyonu tamamlamış oluyorsunuz. Deminden bizim aldığımız karar gereği 1 Ev 2023 itibarıyla pres belgesi amacıyla başvuran tesislerin birinci girişim kriterlerini da yerine getirmesi gerekiyor. Kâin tesisler amacıyla 2023 böylecene büyüklüğünde aralık veriyoruz yani elan geçmiş işletme belgesi almış olan tesislerin 2023 sonuna büyüklüğünde bu 14 kriteri namına getirmeleri gerekiyor.” dedi

Konuşmanın arkası sıra Bakan Ersoy, gazetecilerin değerlendirme verilerine ve güncel konulara ilişik sorularını cevapladı.

Share: