Ekvatorlu üniversite öğrencisi Bayburt soğuğu ve karlı havası karşısında şaşırdı

Kar yağışının aktif olduğu, Sibirya soğuklarının iyiden iyiye hissedildiği Bayburt’ta kar bolluğu yaşanıyor. Şeb başlayan kar yağışıyla alay malay Bayburt baştan beyaza büründü. Albeni sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi vatandaşlarda kuraklık endişesine neden olurken, aralıklarla yağan ve vadi düz 30 santimetreyi bulan kar, yüzleri güldürdü. Yağan düşünce buzlanması sonucunda ise akşam saatlerinde gelgel sıcaklığı eksiklik 15 dereceye büyüklüğünde düştü, araçların camları bile buz tuttu.

Bayburt Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü Türkçe tedbir sınıfı Öğrencisi olan Afrika kökenli Jacinto Osa Ndong Nchama isimli öğrenci ise kar manzarası karşısında hayretliğini gizleyemedi. Tropikal iklime ehil olan ve yalım ortalaması 26 kademe civarlarında olan Ekvator Ginesi vatandaşı olan Nchama, gelgel sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Bayburt’ta pek şita şartlarına ve soğuğa alışmaya çalışıyor. Üniversite öğrenimi elde etmek amacıyla Bayburt’un yolunu markajcı Nchama, ilk kez soğukla 5 aydır bulunduğu Bayburt’ta tanıştığını belirterek, ülkesi Eşlek Ginesi’nde sevimsiz havaların yaşanmadığını söyledi. Tropikal iklimli Ekvator Ginesi’nin çok yunak olduğunu bildiren Nchama, Bayburt’un çokça antipatik olduğunu kaydederek, Bayburt’ta yaşamakta ağırbaşlılık çektiğini vurguladı. “Bayburt haddinden fazla itici, Istiva Hattı’da sevimsiz bulunmayan” diye konuşan Nchama, “Bayburt’ta öğrenciyim, 5 aydır buradayım. Bayburt çok sevimsiz olduğu amacıyla alışmaya çalışıyorum. Istiva Hattı çok hamam, orada hamam çokça aşkın, burası buz kadar” sözlerini kullandı.

Bayburtlu Serhat Pekmezci isimli taze, Bayburt’a kar yağdığını duyunca tatil üzere gittiği Trabzon’dan apar topar geldiğini anlatım ederek, karlı havanın keyfini Kocaeli’de öğrenci olan ve sömestr tatili amacıyla memleketi Bayburt’a mevrut arkadaşı Bağımsız Demir ile kardeşçe edip, gezerek çıkardı. Memleketine kar hasretiyle geldiğini vurgulayan Pekmezci, “Haddinden Fazla şükür Bayburt’a kar yağdı, memleketimize kar hasretiyle geldik. Babamızdan, dedemizden dinlediğimiz kadarıyla bir vakitler bu kadar birkaç kar yağmazmış, çok çok kar yağarmış. Buna bile şükür, biz ev seviyoruz, memleketimizin sunu adamakıllı yanı” dedi.

Sömestr tatili için memleketi Bayburt’a gelen darülfünun öğrencisi Bağımsız Demir ise, kar yağışıyla alay malay ski sezonunu açacağını tabir ederek Kop Ski Merkezi’ne okullar açılmadan ilk gideceğini söyledi. Us Bayburt’a çokça yakıştığını belirten Çıpa, “Kar yağışıyla birlikte memleketimiz gayet adamakıllı tıpkısı çözme aldı, temiz oldu, adeta gelinliğini giymiş elkızı havası var. Tam tıpkı havamız var, tığ memnunuz şehrimizden. Allah’a şükür havalar de iyicene. Kop Dağına kar yağmış, geçenlerde kayağa gitmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı. – BAYBURT

Share: