Elazığ bilgelik! Elazığ’ın UEFA ve FIFA standartlarındaki çağcıl stadında sona gelindi

Elazığ’bile mensur edilen 18 bin 423 seyirci kapasiteli stadın yapımında sona gelindi.

Toyluk ve Spor Bakanlığınca site merkezindeki Firez Mahallesi’nde bulunan 52 dönüm alanda yapımına başlanan UEFA ve FIFA standartlarındaki çağdaş stadın yüzdelik 95’i tamamlandı.

Statta kütüphane, 7 cep salon, halter, bilardo, çakılı bisiklet, tekvando, boks, güreş, badminton, alımlı silahlar, basketbol ve voleybol kabilinden branşlarda spor yapılmasına imkân sağlayıcı haddinden fazla amaçlı alanlar kayran alırken, yanında 2 bin 650 sevimli kapasiteli spor salonu, idari bina ile 480 araçlık örtüsüz ve sınırlı park bulunuyor.

Çim saha çalışması gerçekleştirilen stada, serme çim uygulandı. Statta görevliler vasıtasıyla temas devir çimlerin bakımı yapılıyor.

Yıl sonuna büyüklüğünde hizmete açılması hedeflenen tesiste, 7 zaman 24 saat içtimai ve sportif canlılık yapılabilecek.

“İngiltere’deki statlara benziyor”

Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Muazzez, AA muhabirine, eskimemiş stadın kente kazandırılması için çalışmaların dakikasında sürdüğünü söyledi.

Salgın ve zelzele nedeniyle kısmen aksayan çalışmaların Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı, Vilayet, belediye ve milletvekillerinin gayretiyle bitme aşamasına geldiğini tamlayan Aziz, yıpranmamış statta yemeden içmeden maçların oynanmayacağını, stadın bir nice sportif faaliyete ev sahipliği yapacağını kaydetti.

Statta 23 locanın bulunduğunu, localarda çokça konforlu bire bir şekilde taraftarların karşılaşma izleyebileceğini dile getiren Muazzez, “Taraftarımız bunu adalet ediyor. Bu stadın ayrımsız özelliği bile tribünler sahaya çokça andıran. İngiltere’deki statlara benziyor.” diye konuştu.

Stada dışarıdan bakıldığında AVM’ye benzediğini nâkil Ermiş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

” Türkiye’deki çoğu stadın aut cephesi saçtan oluşur. Takımların renklerine boyanır amma bizim stadımızın aut cephesinde hem çelik hem cam olduğu üzere AVM’ye benziyor. Gücük süre içerisinde mütezayit ince işleri dahi bitirip burada hem takımlarımızı ağırlayacağımız hem dahi içtimai faaliyetleri yürütme edeceğimiz eskimemiş bir kompleksi Elazığ’a kazandıracağız.”

Stadın merkezde olması zımnında bir nice spor branşına üstelik karı sahipliği yapacağını anlatan Eren, stadın Elazığ’a, mevki sporuna ve gençlerine iri bakım vereceğini kaydetti.

Elazığ stadı ve yanındaki spor salonunun kentte alınmış arz balaban toplu yatırımlar içerisinde olduğuna dikkati calip Aziz, statta çim seriminin bittiğini belirtti.

Muazzez, “Cümbüş, su ve doğal gaz üzere kâh çalışmalar devam ediyor. Elazığ stadının yapımında fiziksel adına yüzdelik 95 seviyesine geldik. Bu yetenek ile şehrin ve bölgenin en gani spor komplekslerinden biri olacak.” ifadelerini kullandı.

Share: