Elazığ domestik haberi | Ilbay Akkoyun, memleketi Elazığ’da yaşanan depremi benzetim tırında birebir yaşadı

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, memleketi Elazığ’de yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremi öğrencilerle gelişigüzel kurulan sarsıntı simülasyon tırında birebir yaşadı.

Vali Tuncay Akkoyun, 13 Ekim Acun Kıran Risklerinin Azaltılması Günü nedeniyle İl Afet ve Evgin Genişlik Müdürlüğü (AFAD) yoluyla Aktekke 15 Orak Ayı Demokratlık Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe katıldı. Burada kurulan sarsıntı simülasyon tırına minik öğrenciler ve İl Inanma Müdürü Ayhan Taş ile birlikte binen Vali Akkoyun, 2020 yılında memleketi olan Elazığ’bile yaşanan ve 24 saniye süren 6,8 büyüklüğündeki depremi birebir yaşadı.

“Rabbim bir henüz ülkemizin tek yerinde hakeza afat göstermesin”

Gazetecilere açıklamada bulunan Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, “13 Teşrinievvel Acun Kıran Risklerinin Azaltılması Haset münasebetiyle zaman Karaman’birlikte kıyamet risklerini tenkis temasıyla gâh etkinlikler yapılıyor. Bire Bir zamanda üstelik burada benzeri benzetim ile öğrenciler ve vatandaşlarımıza bire bir yer sarsıntısı simultane neler hissedileceğini ve bu zelzele anında neler yapılması gerektiğiyle ilgili kılgılı eğitimler veriliyor, vatandaşlarımızın bunları yaşayarak anlaması ve uygulaması anlamında ayrımsız sıra icraat yapılıyor. Türkiye bilinen hareket bölgesi, bizlerin anbean depreme amade olması gerekiyor. Gerek evlerimizde lüzum gelişim yerlerimizde, evlerimizdeki eşyalarımızın emniyetli benzeri şekilde yerleştirilmesi, yer sarsıntısı çantası ve sair tedariklerin hazırlanması noktasında bilcümle vatandaşlarımızın duygun olması gerekiyor. Bu anlamda bizler dahi bu bilincin, duyarlılığın, farkındalığın oluşması daha de güçlenmesi hesabına zaman içerisinde sene içerisinde türlü etkinliklerle vatandaşlarımızın yaşayarak elan fazla öğrenebileceği, bilincin artırılacağı etkinlikler yapıyoruz” dedi.

AFAD Başkanlığının bu anlamda ağır icraat yaptığını üstelik belirten Ilbay Akkoyun, “Bizler da AFAD İl Müdürlüğümüz bünyesinde bu çalışmaları ilimizde gerçekleştiriyoruz. Yer Sarsıntısı simülasyon tırımızda öğrencilerimizle alay malay 2020 yılında Elazığ’dahi meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremin uygun aynısını yaşadık. Rabbim ayrımsız elan ülkemizin hiçbir durumunda böyle afetler göstermesin. Benim amacıyla bile haddinden fazla anlamlıydı. Bu vesileyle Elazığ depreminde mevt eden vatandaşlarımıza gine Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah ülkemizin tek şehri ve bölgesi bu asıl afetlere maruz kalmaz. Amma bizler giderek olacakmış kadar amade ve tedbirli olmalıyız. Bu anlamda AFAD başta tutmak üzere amme kurumlarımız lüzumlu hep bilgilendirmeleri ve uygulamaları gerçekleştiriyorlar” diye niteleyerek konuştu.

“Sarsıntı simülasyon tırımız 1 hafta süresince Karaman’üstelik olacak”

AFAD İl Müdürü Şerife Konak, “Sarsıntı simülasyon tırımız bu hafta Karaman’de. Bu tırlardan Türkiye’bile 4 devam var, birisi İstanbul’da, 3’ü üstelik seyyar namına bilcümle illerimizde dolaşıyor. Özellikle 13 Ilk Teşrin Riziko Tenzil Haset zımnında nida ettik. Bu benzetim tırımızla hele depremi haddinden fazla diri benzeri talih kendisine sarsıntı andaç, öncesi ve sonrasında yapılacakların anlatılması noktasında henüz etkin farkındalık monte etmek üzere benzetim tırlarımızı kullanıyoruz. Bizim ilimizde risk az demeye gelmiyor” dedi.

Depremi simülasyon tırında birebir zinde Efsa Koruyucu ise, “Sallanırken az buçuk korktum. Kök deprem oluyormuş gibi hissetim ve hemen sıranın altına girdim” diye konuştu.

İrem İldeniz bile, “Böyle binince bayağı sallandı. Ben indikten sonraları halen düz sallanıyormuş kabilinden hissediyorum” şeklinde konuştu.

Vali Akkoyun, etkinlik çerçevesinde minik öğrencilere yapboz ile boyama kitapları bergüzar etti. – KARAMAN

Share: