Elazığ, Mardin ve Siirt’te öğrenciler bulaşan geçitlerini “Hayata saygı duruşu” sloganıyla kırmızıya boyadı

Elazığ, Mardin ve Siirt’te ilkokul öğrencileri eliyle İçişleri Bakanlığınca “Yayalara öncelik duruşu, hayata ihtiram duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında bulaşan geçitleri kırmızıya boyandı.

Elazığ’bile Şehit Hüccet Gaffar Ortaokulu önünde trafikte gelgeç önceliğine dikkati eksiltmek ve güdücü duyarlılığını bırakmak için başlatılan kampanya kapsamında program düzenlendi.

Öğrencilerle sâri geçidini kırmızıya boyayan Vali Ömer Toraman, burada yaptığı konuşmada, trafikte yolcu önceliğine dikkati yolmak için öğrencilerle etkinlik yaptıklarını söyledi.

Vali Toraman, İçişleri Bakanlığının gidiş geliş kazalarının, kazalarda ölümlerin ve yaralanmaların azaltılması, trafikte yayalara dikkati fethetmek üzere Türkiye genelinde mesai yürüttüğünü anlattı.

Mardin

Mardin’üstelik biçim Artuklu ilçesinde Gülser-Mahmut Tatlıdede Ortaokulu önünde düzenlenen etkinlikte, Vali Mahmut Demirtaş, öğrencilerle yolcu geçidini kullanarak yolun karşısına geçti ve bulaşıcı geçidini kırmızıya boyadı.

Demirtaş, açkı sürücülerine kampanya üzerine bilgi verdi.

Trafik kazaları ve fert kayıplarını bildirme örgen indirmeye çalıştıklarını aktaran Demirtaş, “2030 yılına büyüklüğünde yayalarda duygusal kayıplarını yüzde 50 oranında indirmeyi amaçlıyoruz. Bunun için üstelik hem yayalarımızın hem bile sürücülerin bilinçlendirilmesi amacıyla aynı kampanya başlattık. Vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Siirt

Siirt’te ise Atatürk İlkokulu önünde düzenlenen programa, Türk bayraklarıyla katılan öğrenciler, trafikte sâri önceliğine dikkati çekti.

Vali ve Uray Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, kampanyada öğrencilerle yolcu geçidini kırmızıya boyadı, sürücülere gidiş geliş kurallarıyla ilişik broşür dağıttı.

Hacıbektaşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, trafikte geçici önceliğine dikkati sarmak amacıyla iklim genelindeki arızi geçitlerinin kırmızıya boyanmaya başlandığını belirtti.

Kampanya ile ilişik gurur ve öğrencilerle farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu:

“Siirt’te olan kazaların yarısından ilavesi yayaların karıştığı kazalardır, yayalara çarpma kazalarıdır. Bunların yarısından dahası üstelik 18 gözyaşı şeş bulaşıcı kazasıdır. Dolayısıyla yapılacak farkındalık çalışmaları önemlidir.”

Programa, İl Milli Eğitim Müdürü Deniz Yazar, İl Güllabi Komutanı Tuğgeneral Emrullah Şişman, İl Inanma Müdürü Kağan Yıldırımoğlu ve öğrenciler katıldı.

Share: