Elazığ Osb Müdürü Suat Öztürk: “hat Bankası Faizi Yüzdelik 13’e Düşürdü Amma Piyasadaki Faizler Yüzdelik 32-40 Arasında. Bu Yüzde 13 Kime Uygulanıyor?”

Elazığ Birleştirme Uran Bölgesi Müdürü Suat Öztürk, Eşkâl Bankası’nın siyasa faizinde tıpkısı puanlık düşüş kararının, piyasaya yansımadığını söyledi. Öztürk, “Kalıp Bankası 1 benek elan düşürdü, yüzdelik 13’e düşürdü. Ama sahih fiyatlara baktığınız ahit, yüzde 32, yüzde 34 ve yüzde 40 ortada faizler var kim esnaf, tüccar, sanayici bu faizlerin altından bittabi kalkacak? Bu yüzdelik 13 kime uygulanıyor? Yani bu sanayiciye, ürettiği ürünlerle, maliyetlerle geliyor” dedi.

Elazığ Tevhit Sanayi Bölge Müdürü Suat Öztürk, Eşkâl Bankası Dünyalık Politikası Kurulu’nun siyaset faizinde yaptığı indirimin, hak faizle örtüşmediğini söyledi. Öztürk, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sanayicilerin esnafın tüccarın tüketicinin herkesin bundan etkilenmemesi cins değil dünyada bir konuşu akse var mı var enerjinin getirmiş olduğu ve birçok ülkede yıllarca tek haneli olan para şişkinliği olan ülkelerde üstelik çift haneye bundan sonra. Erke fiyatları dünyada her tarafta arttı. Bunların zat mülk değerlerine göre, bizim kişi servet değerimize bakarak arttı. Yüzde 100, yüzde 1,2 uygun. 2 birebir 1,3 mütezayit ülkeler var akaryakıtta kilolu benzeri gizil var. Enflasyonda elhak yüzdelik aynı, yüzde 2 seyreden ülkeler yüzdelik 7-8′ bundan sonra. Yüzde 8-9 olanlar 11-12’lere imdi. Bunlar tamam.

Amma ülkemizde şöyle tıpkısı nitelik var; akaryakıt fiyatları ülkemizde çok vahim arttı. Kurlar pahal manada arttı. Bu kurların artması geçmek, ithalat namına dışarıya merbut bütün ürünlerin fiyatlarının artması demektir. Bunların artmasıyla beraber bağırsak piyasadaki tüketiciye yansıyan fiyatlar, nakliyeler bunaltıcı namına 4 intaç arttı. Düşünün Elazığ’dan Malatya’ya bin 500 liraya taşımalık yapılırken, bugün 3 bin 500 liraya yapılıyor. Bingöl’e bin 500 liraya makine giderken, zaman 4 bin liraya gidiyor. İstanbul’dan 7-8 bin liraya araba gelirken ayrımsız nakliye arabası, zaman 20-25 bin liralık arası. Bunlar bu tamam maliyetleri zait unsurlar. Sair taraftan tabii bizde şöyle; aynı zindelik bilfarz 2021’in 1. ayından bugüne kadar yüzdelik 585 kalık sanayide. Yüzde 460 civarlarında da doğalgaz artışı var.

“BU YÜZDELIK 13 KİME UYGULANIYOR?”

Vezneci faizlerine baktığınız devir Dalan Bankası 1 puan henüz düşürdü. 13’e düşürdü. Ama çevre gerçek fiyatlara baktığınız antlaşma, şu anda yüzdelik 32, yüzde 34 ve yüzdelik 40 beyninde faizler var ki esnaf, tecimen, sanayici bu faizlerin altından nasıl kalkacak? Siz yüzde 13’e düşürdünüz. Bu yüzde 13 kime uygulanıyor? Bankalar arası alınan gecelik faizlerde mi uygulanıyor? Transferlerde mi uygulanıyor? Çevre realitesine bakınız. Bugün kamu bankalarının faizleri de yüzdelik 30’larda. Özel bankalar yüzdelik 40’lara kadar çıkıyor. Yani bu sanayiciye, ürettiği ürünlerle, maliyetlerle geliyor. Geda bire bir mutluluk değiliz, ülke bizim. Tabii inişli çıkışlı dönemleri evet. Tığ bunu eskiden 2000’den evvel daha kapalı dönemlerde gördük. Bu ülkede yüzde 125 enflasyonlar gördük. Gecelik 2 bin 500, 3 bin, 3 bin 500 lira faizler gördük. 17-18 modül bankaların batkı edip, ululuk vasıtasıyla bunların akçalanmış edildiğini gördük. Bir Nice şeyler gördük karaborsalar gördük. Bizim gençlerimiz bunları bilmiyor amma biz bunları yaşadık.

“MAĞDURİYETİN ÜZERİNE MAĞDURİYET OLMAZ”

Amma bu ülkede bunu göğüsleyeceğiz. Tek politik düşün olmadan, tek ayrım olmadan bunların elbirliği ile çözülmesi için devletin da dalavere kadrolarına koruyucu olacağız. Ama orada devletimizin içre dahi sorumluluk işleyen, insanların hatalarını düzeltmesi üzere yetkililerin buna okazyon vermemesi lazım. Yönetim kadroları buna vesile vermemeli, mağduriyetin üstüne mağdurluk olanaksiz. İnsanlar doğrusu pres ayakta dururken, türlü vesilelerle gâh yanlış işlemleri veya kavisli kararlar alınması insanların mağduriyetlerinin alanlarını genişletiyor. Zaman bu büyüklüğünde hareket adamları, sanayiciler bu büyüklüğünde şişman zorlukların içerisinde. Bu kadar maliyetlerin yükselmesi içerisinde devletimiz asgari ücreti tıpkı defa artırdı yüzde 100. Ondan bilahare getirdi tarihte yepyeni mesafe olarak 6 ayda tıpkısı henüz arttırdı. Bunu hisse senedi adamları üstelik göğüslüyor. Devletin üstelik desteği var, bizlerin dahi desteği var.”Share: