Elazığ ruzname haberleri… Elazığ’da depreme dayanabilen 18 bin 524 bölük doğrulama edildi

Elazığ’bile depreme dayanabilen 18 bin 524 göz teslim edildi

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Elazığ’dahi depreme dayanıklı ve yatay mimariyle nesir edilen 18 bin 524 konutun tasdik edildiğini açıkladı. Nazır Kurum, “Elazığ’birlikte yıpranmamış tıpkı şehir kurduk. Şu esas kadar 60 bin vatandaşımızı sağlam, emin yuvalarına kavuşturduk” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Elazığ’dahi 24 Ev 2020’de meydana gelen depremin ardından yürüttüğü çalışmalarda sona gelindi. Kentte yoğun hasar düz ve yıkılan evlerin hesabına bakir konutlar nesir edildi. Yapımı tamamlanan konutlar, türe sahiplerine teyit edildi. Depremden genişlik çok etkilenen Sivrice’de ise bölgenin mimarlık yapısına akla yatkın namına, 305 göz, 86 gelişim yeri ve tıpkı caminin yapımı 15 ayda tamamlandı.

BAKAN KURUM’DAN AÇIKLAMAÇevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gelgel üstelik Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Devletimiz bütün gücüyle, birlik kurumlarıyla umum birliğiyle çalıştı. Elazığ’de yıpranmamış tıpkı şehir kurduk. Şu temel büyüklüğünde 60 bin vatandaşımızı sağlam, güvenli yuvalarına kavuşturduk. Hamdolsun” dedi.

Bakanlık Enfrastrüktür ve Kentsel Tahavvül Hizmetleri Umumi Müdürü Vedad Karagürgen ise Elazığ depreminde yaşanan yıkımın boyutuna meni ederek, “Elazığ’ın toplamına baktığınızda 23 bin 972 hak sahibi vardı. Bu türe sahiplerinin tespiti, yerlerinin yıkılması ve yerlerine kullanılmamış konutların yapılmasında bundan sonra şu anda sürecin akıbet aşamasına mevrut bulunuyoruz. Başkaca bugün itibariyle 20 bin 307 şerha konutun türe sahibi için kurasını çektik. Bunların içerisinde 18 bin 524 konutun da teslimi gerçekleştirildi. Şu anda 60 bin kişiyi bakir evlerine oturtturmuş durumdayız. 2 yıl içerisinde başarılmış oldukça alışılmamış ayrımsız çalışmanın sonucu” ifadelerini kullandı.

Görüntü dökümü:

– Konutlardan kaynak

– Vedad Gürgen ile mülakat

– Umumi ve detay

Haber:  ANKARA,

Share: