Elazığ Şehremaneti Meclisi’nde ‘Afiş’ Tartışması

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Elazığ ziyareti sırasında, CHP’nin sallandırmak istediği afişlere müsaade verilmemesi ve AKP ile MHP yer başkanlıkları yoluyla hazırlanıp kentteki billboardlara asılan afişler, Elazığ Şehremaneti Meclisi’nde ağız dalaşı yarattı. CHP’li meclis üyesi Erek Akkoç, “Sizin tümen teşkilatınız miting, konuşma düzenlediği ahit hayatı damla ediyorsunuz. İnsanları sokağa, mahalleye sokmuyorsunuz. Siz, benzeri belediye başkanı kendisine inisiyatif kullanarak nezaketen afişlerin kullanılmasına izin verebilirdiniz? Elhak Genel Komutan’ımızın kalacağı süre; güneş geliyor, akşam ezanı gidiyor. Tığ, bu büyüklüğünde mı düştük. Bunu anlamış değilim. Bunlar kanuncu değil de sizin MHP, AKP yer başkanları ve sizin dahi eş olduğunuz billboardlardaki o sorular kanuncu mıydı” dedi.

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun partisinin kol toplantısını tahsis etmek ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentte nesir edeceği okulun ana atma törenine katılmak üzere 19 Eylül’de Elazığ’a yaptığı görüşme öncesinde, CHP’nin sallandırmak istediği afişlere izin verilmemiş, buna rağmen AKP ve MHP diyar başkanlıkları tarafından kentin değişik yerlerindeki billboardlara Kılıçdaroğlu ve gâh CHP milletvekillerini erek gösteren afişler asılmıştı. Afişlerle ilişkin tartışma, Elazığ Belediye Meclisi’nin zaman yapılan ilk teşrin kocaoğlan toplantısına taşındı.

“KANUNCU SIFIR YÖNTEMLERLE KILIÇDAROĞLU’NUN ELAZIĞ’A GELİŞİNİ DUYURMAYA ÇALIŞTINIZ”

CHP’nin Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun kente gelişini kanuni olmayan yöntemlerle duyurmaya çalıştığını kanıt fail AKP’li Elazığ Şehremini Delimsirek Şerifoğulları, şunları söyledi:

“Sayın Kemal Kılıçdaroğlu şehrimize geldiği zaman pankartların indirilmesiyle alakadar söyleminizi bence milletvekiliniz Gürsel Erol ile ayrımsız görüşün. Pankartlar billboardlara asılır, kanuncu yerlere asılır. Genel Başkan Elazığ’a gelmeden önceki Gürsel Erol’a ile görüştük. Gürsel Erol, ‘Şuralara pankart asacağım’ dedi. Ego dahi ‘astırmayacağım’ dedim. Asacaksanız billboardları kiralarsınız, kanuncu totemleri kiralarsınız, oralara asarsınız. Ama sinsice, yasalı olmayan, bizi el durumda bırakacak hiçbir yere CHP’ye bile müsaade vermem, DÜRÜST Fırka’ye birlikte cevaz vermem, apayrı partiye bile cevaz vermem. Normalde hep kanuni billboardları haddinden fazla rahatlıkla kullanabilirdiniz, amma kullanmadınız. Hakkınızı kullanmadınız, yasalı olmayan yöntemlerle Kılıçdaroğlu’nun Elazığ’a gelişini duyurmaya çalıştınız. Buna izin etmedik. Biz görevimizi yaptık. Görevimize mugayir aynı durum yapmadık, bunu haddinden fazla kemiksiz bir şekilde söylüyorum. Bunu birlikte milletvekilinizle görüşebilirsiniz, teslim edebilirsiniz, mesajlarımızda duruyor. Gönül belediyeciliğiyle ilişik yapmış olduğum, içini doldurmuş olduğum bu kavramı yer aşkın takdir eden divan üyelerinden bir tanesi sizsiniz. Hizmetlerde tümen ayırmam, renkleri ayırmam, mezhepleri ayırmam. 41 mahalleye denk mesafede olduğumu, doğusuyla batısıyla her bir mahallemize sunu nitelikli hizmeti götürebilmek için mücahede ettiğimi çok bol bilirsiniz. Bu anlamda istek belediyeciliği kavramıma birlikte küçümseme ettirmem.”

“BİLLBOARDLARDAKİ O SORULAR KANUNI MIYDI”

Cumhur İttifakı’nın hedef göstermelerine karşın vatandaşların bu kışkırtmaları dikkate almadığını tamlayan CHP’li Garaz Akkoç ise şöyle konuştu:

“Siz aynı belediye başkanısınız, gelen yaşama de anne tehalüf partisinin umumi başkanı. Biz dahi bu Meclis’in aynı parçasıyız. İnsanlar bize burada siyaset dersi vermesin. Herhangi Bir husus birlikte siyasa değildir. Akıllıcasına davranış diye aynı madde vardır, aklık ve misafirperver yekinmek vardır. Siz aynı şehremini, şöyle tıpkısı öncecilik kullanarak nezaketen afişlerin kullanılmasına izin verebilirdiniz. Filhakika Genel Başkan’ımızın kalacağı müddet; devir geliyor, akşam ezanı gidiyor. Biz, bu kadar mı düştük? Bunu anlamış değilim. Bunlar yasal değil bile sizin MHP, AKP devlet başkanları ve sizin birlikte ortak olduğunuz billboardlardaki o sorular yasalı mıydı? Kimden müsaade alındı? Altında imza bulunmayan, bir madde namevcut; kimseye dünyalık edilmemiş. Bu mu yasal?”

“VATANDAŞLARIN HİÇBİRİ GENEL BAŞKAN’IMIZA TEPKİDE BULUNMADI”

Akkoç, “Başkan’ım, afişleri siz astırmışsınız, tamam bunlar akıllıca mu” sorusuna Başbuğ Şerifoğulları’nın “Ego genel siyasete kullanmak istemiyorum” diyerek cevap vermesi üzerine konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başbuğ’ım, zahir siyasete girmiyorsunuz, seçkin tarafta siyaset. Vatandaş hesabına konuşuyormuş. Vatandaşların hiçbiri Sayın Genel Başkan’ımıza tepkide bulunmadı. Bu üstelik vatandaşa eskimiş benzeri şey, tepkide birlikte bulunur, yeryüzü demokratik haklarıdır amma bu size kalmamış. İnsanları birbirine düşürmenin ne anlamı var? Artık bundan vazgeçin. Ben üstelik bu şehirde doğdum, büyüdüm. Bu site aynı bir tane sizin mi tekelinizde.”

“DIRIMSEL KATRE EDİYORSUNUZ”

“Genel Başkan’ımızın burada 650 milyon TL’lik tıpkı yatırım yapacağı konusunda konuşmalısınız” diyen Akkoç, afişlerin asılmasını savunan MHP’li belediye meclis üyesi Burak Düzenli’ye hitaben şunları söyledi:

“Burak Komutan, senin büyüklüğünde biz da bu memleketin tozunu yuttuk. Neymiş bir mevhibe dahi bulunuyorlar. Ki kimden korkuyor? O devir çıkın, tweet atmayın; Umumi Başkan’ımız mevrut, karşısına çıkın. Tepkinizi gösterin, kaçamak davranmayın. Burada kaç pare siyasal partiyi olta fail meclis üyesi var. Beğenirsiniz beğenmezsiniz, cümle istediği partiye oy veriyor. Birtakım bu ülke yönetimine müstahak görüyorsa o yönetiyor. Umumi Başbuğ’ımıza oy veren insanlar var. Siz buna karışamazsınız. Sizin parti teşkilatınız miting, konuşma düzenlediği devir hayatı katre ediyorsunuz. İnsanları sokağa, mahalleye sokmuyorsunuz. Seçme yeri çeviriyor, insanlara yaşam alanı bırakmıyorsunuz. Hukuk, kanun tanımıyorsunuz. Depremde yıkılmaya beniz tutmuş tıpkısı okulu revize etmek için geliyor, bunun neresi yara? İBB’üstelik bu okulun yapımı; AKP, MHP, İYİ Fırka, HDP dahil hepsinin oybirliğiyle akseptans edilmiş. Oradaki tümen mensuplarının suça ortak olduğunu mu söylüyorsunuz? Yıldırı örgütünün yaptığı propagandaya cihaz mi ergin diyorsunuz? Filhakika İBB’dahi AKP ve MHP’nin oyu olmadan karar çıkartamıyorsunuz, zira çoğunluktalar. Orası başka tıpkı devlet, bura başka aynı devlet mi? Arkanıza devletin bütün imkanlarını alıp belediye yöneltmek değişik tıpkısı şeydir, bürokrasinin hep engellemelerine ve karalamalarına rağmen tıpkı büyükşehir belediyesini yöneltmek ayrıksı benzeri şeydir. Hep siyasetinin yapar. Bura hür tıpkısı mutluluk, bura demokrasiyle yönetilen benzeri ülke. 3 yıldır buradayız. Tweet atarak yapmayın kardeşim. Herkesin yüreği var. Umumi Başbuğ’ımız mevrut, karşısına çıkın.”

Share: