Elazığ Tatlıcılar Odası Başkanı Tarhan, İrem Derici’nin Konserinin İptal Edilmesiyle İlgili Konuştu: “Bu Memleket Sarsıntı Geçirdiğinde da Bu…

Elazığ Tatlıcılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan, 4. Salçalı Köfte ve Gastronomi Festivali’nde artist İrem Derici’nin konserinin ara sıra siyasal partiler ve derneklerin cebin çıkması konusunda tağyir edilmesiyle ilişik “Bu şehir hareket geçirdiğinde, esnaf pandemi döneminde dükkanlarını açamazken, evine savsaklamak götüremezken üstelik tıpkısı duyarlılığı beklerdim” dedi.

Elazığ’bile bu sene dördüncüsü yapılacak Salçalı Köfte ve Gastronomi Festivali’nde 30 Eylül’birlikte İrem Derici’nin hayalet alacağı açıklanmıştı.  ÇALAP-PAR, Yeniden Bol Bolamat Partisi ve Devlet Partisi’nin konseri ve Derici’ye müteveccih açıklamalarının ardından konser bozma edildi. Elazığ Tatlıcılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan, İrem Derici’nin namına Rafet Ahali Roman’ın geleceğini açıkladı.

“SANATÇILAR TANITIMDA ÖNEMLİ ŞAN OYNUYOR”

Tarhan, konuyla ilgilendiren yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Malumunuz olduğu üzere gastronomi şehirlerin, ülkelerin turizmini tanıtmada ve ulama sağlamada çokça majör tıpkı yere sahiptir. Gastronomiler inşaat sektöründen Türkiye’nin sunu nazik sağlık kalemi, bunu rastgele platformda dile getiriyoruz. Çevremize baktığımız ant gastronomiyle ön plana kullanılmış şehirlerin seyahat turizmi ve hesaplı anlamda tıpkısı aşama daha dolay plana çıktığını görüyoruz. Festivaller ise bu gastronominin tanıtımında yerel yemeklerin, kültürlerin tanıtımında çok canlı alengir oynamaktadır. Bizler bile ilkini 2018 yılında başlayarak gerçekleştirdiğimiz Anadan Görme Salçalı Köfte Festivali’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenliyoruz. Buradaki amacımız Elazığ mutfağımızı dışarıya öncelemek, dışarıdan insanların ilgisini ilimize yönlendirip iktisat ve turizmimize ulama tedarik etmek. Bugüne büyüklüğünde yapmış olduğumuz festivallerde bunu bile haddinden fazla kalburüstü ayrımsız şekilde öğün aldık. Sanatçılar bu festivallerin tanıtımında haddinden fazla yüce tıpkı ayağını oluşturuyor. Bu festivallere insanların dikkatini çekebilmek için millî artist konserleri festivallerde olmazsa olmazdır. Bunu çevremizde de yapılan bütün festivallerde hepimiz görüyoruz. Tabi kim bu festivalleri hazırlamak haddinden fazla fer işlemler, bunun öncesinde çok balaban tıpkı tedbir süreci vardır. Aylar öncesinde planlanır, misil haritası çizilir, yapılacak amal belirlenir, sanatçısıyla misafiriyle görüşülür, meydan ayarlanır, kurumlarla görüşülür. Bizler bile bu alçak çalışmaya rağmen bu süreci yaptık zira tığ gastronomi temsilcisiyiz.

“ELAZIĞ’IN ÇIKARLARI İÇİN İPTAL ETTİK”

Henüz esbak yıllarda apayrı artist tercihlerimiz oldu. Bizler sanatçı tercihi yaparken yanlış söylemlerine elimizden geldiğince özen etmeye çalışıyoruz. Bizim burada tek tıpkı amacımız var kültürümüz, mutfağımızı dışarıya döşemek, tığ işin bu kısmındayız. Ulusal bazda artist seçimi yaparken dahi ilimizi henüz bereketli lanse etmek için Türkiye’da pop olan sanatçıları yeğleme etmeye çalışıyoruz. Magazinsel anlamda ilimizi ki çıktı tanıtır biz bunun derdindeyiz. Güzeşte yıl Ebru Yaşar katılmıştı. Ebru Yaşar’ın özlük içtimai hesabında ‘harikaydın Elazığ’ kelimesi binlerce gusto aldı. ve tığ işin ‘harikaydın Elazığ’ kısmındayız, bizim kül da isteğimiz o. Sanatçının geçmişinde ne yaptığı haddinden fazla de bildiğimiz konular değil. Sonuç zamanlarda ruzname oluşturulan ve bazı noktalardan ilimize gelmesi akilane namevcut artist İrem Derici geçen sene 31 Ara günü ilimizde tıpkısı AVM’nin açılışına katma. O ahit kimesne bu sanatçıya benzeri reaksiyon göstermemiş. Bizler bile tıpkı sıkıntısı yoktur dedik. Geçmişte yanlış bir hareketi, eylemi yoktur kim geçen yıl ilimize mevrut ve tıpkısı aksülamel görmemiş. Ancak gördük kim tıpkı kavil insanlar artık bu açığı Elazığ’ın değerlerini sabote etmek yerine ara sıra siyasi partiler, STK’ar izah yaptılar. Bizler bile şehrimizin değerlerini göz önünde bulundurarak, Elazığ’ın değerlerini ve çıkarlarını gözeterek bu sanatçının iptaline değişmeyen verdik. Bağımlı kim hesabına apayrı bire bir millî sanatçıyla devam edeceğiz. Benim bilcümle Elazığ halkından yegâne ricam bu festival Elazığ’ın değeridir, hep Elazığlıların bu değere topluluk çıkması gerekir.

“BU DUYARLILIĞI BAMBAŞKA KONULARDA DA BEKLERDİM”

Bu olayı ayrımlı yerlere çekmenin bire bir anlamı yok. Bizler da bugüne kadar buna vesile vermedik ve vermeyeceğiz. Elazığ’ın hassasiyeti bizim üzere herhangi bir şeyden önce sağlık. Peki kıygın olduk amma kıygın olsak üstelik Elazığ’a bakım etmeye bitmeme edeceğiz. Keşki bu hareket oluşturulan matlup operasyonu, bu ülke sarsıntı geçirdiğinde birlikte bu duyarlılığı beklerdim. Bu memlekette esnaf pandemi döneminde dükkanlarını açamazken, evine ekmek götüremezken üstelik bire bir duyarlılığı beklerdim. Şu içre bulunduğumuz soylu erki şartlarda vatandaşlarımızın yaşadığı bu print süreçlerde bile tıpkı duyarlılığı beklerdim. İnşallah bu duyarlılığı gösteren şahıslar memleket sorunlarında de ayrımsız duyarlılığı gösterir. Umarım şehrimizin bütün sorunlarında bu duyarlılığı gösterirler ve sair sorunların çözümü üzere da bu büyüklüğünde çabalama sarfederler. Bu memlekete tıpkısı rüşvet boyu büyüklüğünde yarar sağlamamış insanların kendilerini gündeme örtmek amacıyla de bizim üzerimizden bu algıyı oluşmasına cevaz verenlere de üzüldük.”Share: