Elazığ’da 20 bin dekar alanda domates hasadı sürüyor

Elazığ’da 20 bin dekar alanda domates hasadı sürüyor

ELAZIĞ – 20 bin 63 dekar alanda 78 bin 542 ton domates üretimi yapılan Elazığ’da hasat sürüyor.

20 bin 63 dekar alanda 78 bin 542 titrem domates üretimi yapılan Elazığ’da hasat bitmeme ediyor. Bu çerçevede İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü eliyle merkeze sınırlı Alatarla köyünde Tarla Haset düzenlendi. Programa, SELIM Parti Elazığ Milletvekilleri Stabil Bulut ve Sermin Balık, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mualla Tığ ile üreticiler katıldı. Programda üreticilerle bir araya gelerek sav ve taleplerini dinleyen protokol, tarlada hasat yaptı. Peşi Sıra kurutma bölümüne sabık protokol, burada yapılan çalışmaları durumunda inceledi.

Çiftçilerin beraberinde olduklarını tamlayan Saylav Mukavemetli Bulut, “Köylümüzün ve üretenin yanındayız. Cenabıhak felek ederse bundan ahir süreçte bile üretenin yanında olacağız. Bire Bir başarı hikayesinin dahi yazıldığı ortamdayız. Tıpkısı kardeşim mevrut burada 2 bin dönüm üzerine kestirmece 100 milyon TL’lik bire bir derece oluşturmuş. Gitmek kim mücadele edince ve çalışınca oluyor. Alt çatı ve yerey buna uygun. Yeter ki bizler çalışalım” dedi.

Bereketli ve güzelce tıpkısı yıl yaşadıklarını nâkil Milletvekili Sermin Balık, “Üreticimizi içten kutluyorum. 2 bin dekar alanda domates üretiyor. Tohumdan toprağa, topraktan sofraya ve yurtdışına çok nazik bir istihdamdır. Bu sadece ülkemizin üretimine değil, müteharrik işçilere, taşıyıcıya ve gelişigüzel alana yardım sağlıyor. Sıkı dışına ihracatta bizim için çok koskocaman” diye konuştu.

Türkiye’nin domates üretiminde ve ihracatında kesin dış satımcı ayrımsız devlet olduğunu vurgulayan Ekincilik ve Orman İl Müdürü Şanlı Tığ, “Acun ihracat rakamına baktığımız devir 2020 yılı verilerine göre 9.8 milyar dolarlık tıpkı dirimlik ve 7.7 tonluk bir domates üretimi var. Bizde bu domates üretimi içerisinde ülkesel kendisine gani tıpkı konumdayız. Verilere bakarak ülkemiz dünya domatesi ihracatında 9. tam saha alıyor. Biz 2020 yılında 520 bin titrem domates ihraç ederek ülkemize 312 milyon dolarlık bire bir dirimlik elde etmişiz” şeklinde konuştu.

Share: