Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde heybet vasıtasıyla üretilen tahminî 19 milyon sazan bala su, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 akarsu kaynağına bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Keban Akarsu Ürünleri Istihsal Tesisi’nde düzenlenen balıklandırma töreninde, ülkenin eş olduğu akarsu kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına balaban önem verdiklerini, ülkedeki bahir, göl, akmaz ve akarsularda değişik türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmayan, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve çöz sularda 380 cins olduğunu, yaklaşık 100 türün üstelik ticaretinin yapıldığını tabir ederek, “Nezaret olarak balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza sonuç 20 yılda 10,2 milyar lira Türkiye genelinde ÖTV’siz süt desteklemesi yaptık. Bire Bir şekilde Türkiye’da yetiştiricilik eden üreticililerimize 7,2 milyar lira ve ayrıksı desteklerle beraber son 20 sene içerisinde 18,2 bilyon liralık destek verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman üstelik Türkiye’nin, su kaynakları itibarıyla bile çok iri imkanlara topluluk olduğunu belirterek, Keban Su Ürünleri Istihsal Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu sadece Elazığ değil, yandaki 11 ile birlikte dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ali Tığ ise Keban Baraj Gölü’nden maksimal düzeyde müstefit olmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları tavlandırmak için devlet ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını ifade etti.

Tığ, 14-15 Kasım’üstelik Keban Barajı’nda sportif fırıldak balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına müteveccih aktiflik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Aydınlık, okuduğu duanın ardından 101 akarsu kaynağına bırakılan balıkların bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Törende elan sonra simgesel namına 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde bala balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar amacıyla Keban Baraj Gölü’nde “Evinize hoş geldiniz” yazılı afiş açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Güllabi Komutanı Mümessil Albay Hedef Dünya, İl Itimat Müdürü Büyüklük Baskın, Keban Şehremaneti Başkan Vekili Osman Erdoğan birlikte katıldı.

Share: