Elazığ’da yetiştirilen üzümde 81 bin titrem rekolte bekleniyor

Elazığ’da 81 bin titrem rekolte beklenen üzümde hasat başladı.

Yaklaşık 110 bin dekar alanda, arazi ve abuhava yapısından periferi aralarında, tescilli “arnika” ve “boğazkere” ile “şirfoni”, “Ağın beyazı”, “Elazığ kırmızısı”, “papazkarası” ve “köhnü”nün üstelik bulunduğu ayrımlı cinslerde üzüm yetiştirilen kentte, bu yıl verimde sabık yıla bakarak çoğalma bekleniyor.

Bağ bozumunun başlamasıyla mevrut siparişleri yetiştirmeye müteharrik üreticiler, bağlarda müteharrik sezonluk işçilerle er saatlerde ürünlerin hasadına başlıyor.

Toplanan üzümler kasalara konulup, kamyonlara yüklenerek, anlaşılan firmalar vasıtasıyla Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor.

Kentte alelhusus yetiştiriciliği yapılan, kendine özgü tadı, aroması ve kurnaz taneleriyle tescillenen boğazkere ve öküzgözü cinsi üzümlere olan irade üreticinin yüzünü güldürüyor.

Hasat döneminde kestirmece 2 bin 500 can çalışıyor

Tarım ve Orman İl Müdürü Büyük Tığ, AA muhabirine, Elazığ’ın üzüm üretimi itibarıyla Türkiye’dahi yedinci sırada yer aldığını söyledi.

Kentte 110 bin dekar alanda yapılan bağcılıkta birçok kök üzümün yetiştirildiğini anlatım eden Kılıç, “Üzüm üretimimiz 2021 yılında kuraklığın etkisiyle 71 bin tona büyüklüğünde düştü. Bu sene yaptığımız verilerde üzüm üretimimizin 81 bin tonun üstünde olacağını, baştan eski günlerine döneceğine inanıyoruz.” dedi.

Kentte hasadı yapılan üzümlerin yüzdelik 40’ının şıralık, yüzde 60’ının da sofralık olarak tüketildiğini anlatan Kılıç, hasat döneminde yaklaşık 2 bin 500 kişinin çalıştığını belirtti.

Üzüm hasadının istihdam üstelik sağladığına belen eden Kılıç, hasatta kasaba illerden gelen ekincilik işçilerinin dahi çalıştığını söyledi.

Kılıç, “Üretilen üzümler orcik yapımında, kurutulmada ve şıra adına kullanılıyor. Üzüm üretimi her geçen yıl artıyor. Öncelikli hedefimiz üretimin artırılması.” ifadelerini kullandı.

Yağış ve abuhava şartlarının üretimi etkilediğini tamlayan Kılıç, önceki yıllarda susuzluk nedeniyle düşük olan yağmur miktarının bu yıl ayrımsız nebze da olsa mebzul bire bir seviyeye çıktığını kaydetti.

Kılıç, bunun bile üzüm miktarındaki artışı sağladığını söyledi.

“Elazığ özel bir arazi yapısına eş”

Elazığ Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı Cengiz Sili, büyük emekle yetiştirilen üründe hasat yapmanın sevinme donör olduğunu belirterek, 200 dönüm alanda üzüm yetiştirdiğini, bağda yaprağın, üzümün, çekirdeğinin hepsinin ayrı bire bir değer olduğunu tabir etti.

Öz, günün ilk ışıklarıyla işçilerle bağda çalıştıklarını anlatarak, “Elazığ iklimi, konumu açısından özel bir yer yapısına eş. Hep bunlar benzeri araya gelince çok nadir arnika ve boğazkere üzümleri üretiliyor. Bu birlikte Türkiye’nin rastgele durumunda aranan aynı üzüm çeşidi.” diyerek konuştu.

“Rekoltemiz bu yıl gayet ongun”

Yurtbaşı beldesinin Akmezra köyünde 88 dönüm alanda üzüm üretimi özne Zülfü Tasavvur Doğan, ailesinden artan üzüm yetiştiriciliğini 17 yıldır sürdürdüğünü söyledi.

Boğazkere ve öküzgözü cinsi üzüm yetiştirdiğini tamlayan Doğan, şöyle dedi:

“Bağımızda 40’ı eş 50 işçiyle hasat yapıyoruz. Rekoltemiz bu yıl gayet bol. Ürün üstelik iyicene. Herkesi üretime nida ediyorum, toprakla uğraşsınlar. Istihsal yapıp, devletimize katkı versinler.”

Bağda müteharrik kadınlardan 4 çocuk annesi Fecire Kaygın ise sabahleyin ercecik ur anbean, üzüm topladıklarını anlattı.

Hasat zamanını gelişigüzel sene dört gözle beklediklerini rapor eden Kaygın, şunları söyledi:

“Evimize katkıda düşmek için bölüm boyu çalışıyoruz. Hasat süreci 15-20 çevrim sürüyor. Bu bize ayrımsız idrak. Evimize katkıda düşmek istiyoruz.”Share: