Emekliler görüntü kırıklığı yaşıyor

Yüzdelik 25 remiks emeklilerin yüzünü güldürmedi. TÜED Erzurum şube Başkanı Zekeriya Araz, “Umum ayrımsız görüntü kırıklığı yaşıyoruz. Zor kardeşlerimiz çile çekmeye bitmeme edecek” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) çatlak ayına ilişkin pahalılık verilerini açıkladı. Buna bakarak; tüketici enflasyonu aralıkta yüzdelik 1,18 yükseldi. Yıllık enflasyon ise baz etkisiyle önceki aya göre yüzde 64,27’ye düştü. Içtimai Sigortalar Kurumu (SSK) ve Ilişki-Kur emeklileri ile memurların maaş artışlarının belirleyecek serencam 6 maaş para şişkinliği ise yüzde 15,39 oldu. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ise ” Görevli, memur emeklileri ve sair tamlık emeklilerimizin maaş artım oranını yüzde 25 yerine uygulayacağımızın müjdesini atfetmek istiyorum” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle açıklanan yüzde 25’li bindirim sonrası büyük beklentiler içerisinde olan emekliler, açıklanan nicelik ile gelişigüzel adeta yepyeni yaşadı. İktidar Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Erzurum Idarehane Başkanı Zekeriya Belirti, “bilcümle aynı sahne kırıklığı yaşıyoruz. beklentimiz arz az yüzde 40 remiks’dı. Ancak yüzdelik 25 adına açıklayan bindirim emeklilerimizin çilesinin bitmeme edeceğini gözler önüne serdi. Yıpranmamış açıklanan bindirim ile alay malay bildirme bağan mütekait maaşı 4375 TL oldu. Acaba bu maaşla günümüz şartlarında emeklilerimiz şüphesiz geçinecek. Tığ daha geçmiş taleplerimizi İktidar kanadına sunmuştuk. Ancak sâdır o ki hükümet emeklileri görmezden gelmeye bitmeme ediyor. Bugün kırıcı yaşam koşulları karşısında sofrasında et’i, Sebzeyi ve meyveyi unutan emekli kardeşlerimiz Makarna dahi alamaz duruma gelmiştir. Siyasilerimiz bu tabloya pekâlâ olurda alakasız kalır. Nikbet ediyoruz acaba bizi yönetim siyasilerimiz 4375 liralık maaşlar ayrımsız kamer geçinebilecekler mi. Ilkin doğalgaz faturaları oluşmak için zindelik ve sair giderleri emeklilerimiz lacerem karşılayacak. Kirada olan emeklilerimiz acep pekâlâ yaşamlarını idame ettirecekler. Bunun mukayesesini erk kanadının yapması geçişsiz. Sunulan zamların hiçbir hükmünün olmadığı kanaatine vardık. Bizim beklentimiz emekli maaşına minimum ücrete yapılacak oranda remiks yapılması idi. Sayın Cumhurbaşkanımızdan emeklilerimiz amacıyla mikro olan yüzde 25’li zammın sunma az yüzdelik 54.5 adına asgari ücrete denk olmasını temenni ediyoruz.” dedi. – ERZURUM

Share: