Emniyet’ten imtihan iddialarıyla ilgili izah

EGM, PAEM İlk Evre Amirlik Eğitimi Sınavı’nın, sivilden polis memuru ya de polis güçleri amiri alımı için değil, meslekte itila, yani polis memurluğundan amirliğe intikal amacıyla yapıldığını bildirdi. Sınavın, 3201 basit Kanun’un 55. maddesi kapsamında çıkarılan “Polis Akademisi Başkanlığı Polis Güçleri Amirleri Eğitimi Merkezi Methal ve Eğitim-Tedris Yönetmeliği” kapsamında yapıldığının söylendiği açıklamada, “Sınav üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşaması, ilgilendiren yönetmeliğin 16. maddesinde belirtilen konuları ölçmeyi amaçlayan mukayyet sınavdır” denildi.

EGM: Halkoyu hatalı yönlendirildi

Açıklamada, sınavın, ulusal düzeyde değişik meslekte itila sınavlarını başarıyla eden Rum Üniversitesi yoluyla yıllardır gerçekleştirildiğine değinilerek, 26 Haziran’daki PAEM 7 mukayyet sınavı ile ilgili kamuoyunun falsolu yönlendirildiğinin tayin edildiği tabir edildi.

İddialar gerçeğe aykırı

Açıklamada, Küçük Asya Üniversitesi tarafından, sınavdaki soruların hiçbirinin argüman edilen deneyim sınavındakilerle tıpkı olmadığının, nedeniyle sınava müteveccih iddiaların gerçek dışı olduğunun vurgulandığı anımsatılarak şu ifadeler kullanıldı:

İkinci kadem ise ilgilendiren yönetmeliğin 18. maddesi kapsamında adayların bedeni yetenek ve fiziksel yapısını kıymetlendirmek amacıyla kılgısal kendisine ağız ağıza sayısal ortamda gerçekleştirilen fiziki ustalık sınavıdır. Üçüncü kadem ise adayları, yönetmeliğin 19. maddesinde belirtilen özellikler kapsamında sınav etmeyi amaçlayan sözlü sınavdır. Üç aşamanın seçkin birinden, yönetmelikte tamlanan oranlarda hep yeryüzü çok puanı düz adaylar tepeden aşağıya sıralanmakta, kazanan ve rezerv adaylar belirlenmektedir. Benzer olduğu tez edilen sorular, Küçük Asya Üniversitesince oluşturulan beş şahsiyet encümen marifetiyle kıyaslanmak vasıtasıyla incelemeye tabi yakalanmış, sınavda sorulan sorular ile tecrübe sınavlarında sâdır soruların hiçbirinin, birbiri ile ayrımsız olmadığı ortaya çıkmıştır.

 

Flaş! ‘Sorular çalındı’ iddiası: Polislik sınavına tetkik!

 

Muhalefetin ‘sınavlar incelensin’ teklifi 16 nöbet reddedildi

 

Share: