EPDK’den Lisanssız Canlılık Istihsal Yönetmeliği değişikliğine ilişik açıklama Açıklaması

Enerji Piyasası Aranjman Kurumu (EPDK) vasıtasıyla düzenlenerek yürürlüğe giren “lisanssız zindelik üretimi” yönetmeliğinin, ihtiyacın üstünde satışı düzenleyen ve gerçek elektrik tüketicilerini koruyucu aynı aranjman olduğu bildirildi.

EPDK’den yapılan kayıtlı açıklamada, zaman yürürlüğe giren “Zindelik Piyasasında Lisanssız Cümbüş Istihsal Yönetmeliğinde Başkalık Yapılmasına Dayalı Talimatname”in amacına ve getirdiği yeniliklere yönelik değerlendirmede bulunuldu.

Kurumun öncelikli hedefinin, imkanı olan yekpare canlılık tüketicilerinin, tükettiği enerjiyi güneşten üretebilmesi olduğuna meni edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Bu talimatname ihtiyacın üzerinde satışı düzenleyen ve lisanssız üretim santrali olsun ya bile olmasın esas cıvıltı tüketicilerini koruyan benzeri düzenlemedir. Bu düzenlemeyle kök tüketimi olan ancak kapasite kısıtı ve kayran sorunu cihetiyle istihsal tesisi kuramayan tüketicilerin önü açılacaktır. Düzenlemeyle EPDK, ‘tüketim kadar üretim’ hedefinden akkuş, mühendislik bilimine ve ustalık gerçeklere hilaf adına oturmuş gücünü orantısız şekilde artıran, mahiyet tüketicilerin lisanssız üretim tesisi kurabilmeleri imkanını ortadan kaldıran, istihlak olmadan istihsal yapmaya çalışan tesislerin satışa konu edilebilecek üretim miktarını belirlemiştir.”

Açıklamada, talimatname değişikliğiyle ara sıra yatırımcıların mağdur olacağı iddiasına ilgili ise “Elbette ‘şalter kapatmak’ lisanssız yatırımcısının kendi takdiridir ancak hakeza benzeri manzarayla karşılaşılması beklenmemektedir. Zira bahis konusu kuruluş, amiyane da olsa bire bir istihlak yapacak ve bunun üzere çalıştırılması (canlılık üretmesi) gerekecektir. Antrparantez bu tesisler amacıyla ihtiyacın dahası üretilen enerjinin şebekeye verilmesiyle oluşan ve tevzi şirketine ödenen bedeller ödenmeyecektir. Yani hem bu nev yatırımcılar hamur tüketimlerini karşılayacak hem da elan aşkın ürettiği enerjiyi ilave maliyete katlanmadan bütün tüketicilerimizin kullanımına sunabilecektir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Söz konusu düzenlemeyle asıl neşelilik tüketicilerinin tüketimlerini diremek için hayatiyet üretim tesisi kurmasının, tükettiği kadarını birlikte satarak yatırımın ferasetsiz dönüşünü makul süreler içinde elde etmesinin sağlanacağı vurgulandı.

Yatırımcının çatısındaki canlılık üretim tesisiyle ayrımlı tıpkısı takdir noktasındaki istihlak tesisini ilişkilendirmenin imdi olanaklı hale geleceğine meni edilen açıklamada, “OSB hukuksal kişiliklerince kurulmuş ve kurulacak lisanssız istihsal tesislerinin OSB esas sayaçlarıyla mahsuplaşmasına müteveccih düzenleme yapılarak bu tesislerin OSB katılımcılarının aracısız cıvıltı giderini azaltması sağlanmıştır.” ifadesi kullanıldı.

Share: