Epdk’nın Ges’lerle İlgili Kararını Eleştiren Elazığ Osb Başkanı: “Öz Ayağımıza Ne Sıkıyoruz? Üretebiliyorsa Üretsin, Çatılarımız Tıntın”

Elazığ Birleştirme Sanayi Bölgesi Başkanı Suat Öztürk, EPDK’nın zaman enerjisi santralleri ile ilişkin eskiz düzenlemesine reaksiyon gösterdi. İnsanların devletin çıkarmış olduğu kararnameye istinaden borçlanarak envestisman yaptıklarını dile getiren Öztürk, EPDK’nın asamble kararıyla bire bir haddinden fazla yatırımcının mağduriyet yaşayacağını belirtti. Öztürk, “Kişi ayağımıza münasebet sıkıyoruz? Bu büyüklüğünde insanları kıygın etmenin hangi gereği var? GES’lere karışmayın demişiz. Az Buçuk elan aşkın üretilsin istiyoruz. Üretebiliyorsa üretsin, çatılarımız tamtakır” dedi.

Erke Piyasası Düzenleme Kurumu; sanayicilerin ürettiği ruz enerjisinin bire bir kısmını sisteme satmayı, mütezayit kısmını dahi bedelsiz kendisine sisteme aktarmayı öngören eskiz düzenlemeyi kamuoyunun görüşlerine açtı.

Lisanssız canlılık üretimiyle ilgili talimatname değişikliğine tepki gösteren Elazığ Birleştirme Uran Toprak Başkanı Suat Öztürk hukuki süreci izleme edeceklerini ve sonuna kadar bu konuda uğraş edeceklerini dile getirdi.

“TÜRKİYE’DE BİNLERCE FİRMA BU İŞTEN DOLAYI MAĞDURİYET YAŞIYOR”

İnsanların devletin çıkarmış olduğu kararnameye istinaden borçlanarak yatırım yaptıklarını dile getiren Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, EPDK’nın asamble kararıyla aynı haddinden fazla yatırımcının mağduriyet yaşayacağını tabir ederek şunları söyledi:

“GES’lerle ait enerji çevre kurulunun kararı akıbet günlerde Türkiye’nin gündeminde. Ne gündeminde? Türkiye’deki bilcümle endüstri tesislerimizin, ekincilik sektörünün hayvancılığın 2019’un mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yayımlanmış olan kararnameye güvenerek Türkiye’birlikte sanayiciler, ekincilik sektöründekiler da rustik kalkınmanın desteği ile ve 10 sene garanti verilerek sâdır aynı kararnamede insanlarımız yatırımlara giriyor. Sanayicilerimiz, tarım sektörü bile yatırıma girdi. Neye istinaden girdi devletin çıkartmış olduğu kararnameye istinaden borçlanmaya girdi, envestisman yaptı, bankalardan krediler kullandılar ve oradaki tabir hangi idi önce etapta sâdır oturmuş gücü benzeri işletmenin kurulmuş olan trafo gücü yani orda ibare olarak tükettiği, kullandığı hayatiyet gücü işletmenin kurulu gücüdür. Bunun 60’ı kadar çatısı müsaitse yeri müsaitse yüzdelik 60’ı büyüklüğünde bu güneş paneli GES’leri kurabilir ve bu kurulurken birlikte prosedürü var nedir? Dağıtım şirketi, TEİAŞ, bizler OSB’ler ve farklı kurullarla bu arada komisyonlardan projeleri hazırlanıyor geçiyor onaylanıyor ve teşekkül aşamasında tek sıkıntı yoktur diye ittifak yapılıyor, sözleşme imzalanıyor bu yatırımcı ondan sonraları da envestisman yapıyor. ve yaptılar dahi bir nice firmamız bunu yaptı sonradan de bu sene gene yüzdelik 60 olayının bu gücünü yüzde 100’e çıkardılar. Bu ne demektir? 500 KW’lık aynı gücü kullanan, çatısı yeri müsaitse bulmuşsa bunun mahsus miktarını 100 KW’lık 200 KW’lık zat ihtiyacında kullanıp diğerinde fazlası hangi kadar varsa bunu devlete satıyor. Kaç pasaj satıyordu 2.56’ydı şu anda akıbet fiyat burada şayet tükettiğinin yüzdelik 100’den ilavesi yahut tükettiği büyüklüğünde ancak yapabilir denilmiş olsaydı bu insanlarımız bu yatırımları bu kadar aşkın yapmazdı.

“YENİLENEBİLİR ENERJİYE BU ÜLKENİN İHTİYACI VAR”

Bunun avantajı, dezavantajı hangi? Bana bakarak bunun hiçbir dezavantajı yok avantajı var. Milli ve çağ enerji yeşil enerji dediğimiz erke, yenilenebilir enerjiye bu ülkenin ihtiyacı var. Amma son çıkan EPDK’nın kurul kararı ne yaptı? Geriye çevrik kendisine 2019 Mayıs’tan bu yana kurulmuş olan tesislerde karışma geriye kapsadı. Dedi kim senin kullandığın ağır sıklet hangi ise tükettiğin ağırbaşlı ne ise bunun yüzdelik 100’ün fazlasını üretebilirsin, ego bu yüzde 100 fazlasını yani 100 KW cümbüş tüketiyorsa 100 KW’dan fazla üretmişsem bu 100 KW’tı alırım bunun dışındakini almam ve sisteme veririm parasını da ödemem. Peki 2019’dan bu tarafa kurulmuş bütün firmaların riziko alınmış, yatırım yapılmış, borçlanmış, güven taksitlerini ödüyorlar bunlar ne olacak? Yani yatırımı firmaları, o şahıslar yapmış, sen tükettiğinin yüzde 100’den fazlasının parasını ödeyeceksin. Diğerinin ego parasını ödemeden sisteme koyacağım ego servet falan birlikte ödemem. E bu ne doğruluk duygusuna hangi hukuka tek şekilde uygun olamaz. Bu bağımlı Türkiye genelinde sakil tıpkısı infial yarattı. Binlerce firma bu işten kıygınlık yaşıyor. Bizim temsil Tevhit Sanayimizde 84 kıta firmamız var bunun 4-5 tanesi ancak kendi kullandığı kadar yahut onun yüzdelik 100 fazlasından faydalanabiliyor. Onun dışındakiler kâffesi daha fazlasını kurmuşlar. E sen çizgi getirmemişsin, kurdurmuşsun demin yok diyorsun. Böyle aynı eseme mümkün mi? Tabi tığ bununla ilgilendiren ne yaptık? Kombinasyon Endüstri’da sanayicilerimizle ve dışardan katılımlarla bir basın toplantısı yaptık duyurmak üzere, matbuat toplantımızda dahi lazım tepkimizi ortaya koyduk. Tepkimizi kaba olarak tabir etmiş olabilirler bizim devlete, hükümetimize veyahut kurumlara alın bire bir durumumuz yok.

“ALLAH’IN VERMİŞ OLDUĞU ZAMAN VAR AMMA BUNUN ÖNÜNÜ KESMEYE ÇALIŞIYORUZ”

2021’de Türkiye’da canlılık kesintileri oldu, gaz kesintileri oldu, pahal kırıcı teessürat oldu. Bu dünyada tıpkısı enerji sıkıntısı var. ve maliyetler çok arttı. Bizim akan açığımız var. Türkiye şu anda doğalgazı elverişsiz dışından alıyor hem tüketimde, hem sanayide, hem birlikte zindelik enerjisi üretiminde kullanıyor. Bu bugüne kadar yüzde 25 civarında, 2022 yılı rakamlarına göre yüzdelik 25 civarında Türkiye doğalgazdan cümbüş üretiyor. Yüzde 10 civarında da kömürle, sıkıntılı dışından ithal edilen kömürlerle cıvıltı üretiliyor, bu yüzde 35’lere istikbal ediyor ve dışarıya dövizle ödüyoruz. Allah’ın vermiş olduğu güneşi kim Türkiye’bile çokça ferah ayrımsız şekilde elde edilebiliyor, biz bunun önünü kesmeye çalışıyoruz.

“CUMHURBAŞKANIMIZ YERLİ VE MİLLİ DİYORDU. HANİ YERLİ VE MİLLİ FELSEFESİ?”

Faaliyet ne üretiyoruz tığ GES’lerden. Yüzdelik 8,20. Türkiye’birlikte. Türkiye tüketimini 8.20’sine çağ enerjisinden elde ediyoruz bu büyüklüğünde hariç sınırlanmış kendisine yapılan aynı uygulamayı ve eşit yerine 2.56’ya bizim GES’lerden, azade mütemmim GES’lerinden 2.56’ya tekabül ediyor. Doğalgazdan elektriği kaçtan alıyor? 4.20. Bu büyüklüğünde eşit farkı var, elverişsiz dışından olmamış maddeye getiriyorsun enerji almak amacıyla. Domestik ve milli. Cumhurbaşkanımız yerli ve milli diyordu hani yerli milli felsefesi? Almanya gibi tıpkısı büyüklük doğru dürüst tarih bile bulunmayan. Türkiye’nin arz bulutlanmış durumunda de Almanya’nın iki misli canlılık üretiliyor. 71 bin megabayt var Almanya’da, bizim GES’lere baktığımız zaman zaman yüzde 10 civarlarında 6-7 kabil niye? Bunu artık yenilenebilir enerji Dünya’de bu büyüklüğünde önem kazanmışken enerji maliyetleri bu kadar faziletkâr olurken tığ neden önünü kesiyoruz? Hadi kurul kararını çıkartın, geriye çevrik tek kanun bu ülkede hiçbir kanun uygulaması kurul kararını, yasa sâdır kanuna kanunlar yürürlüğe girdiği tarihten beri geçerlidir. Geriye yönelik hiçbir kurul kararı koca değildir. Cumhurbaşkanlığının çıkartmış olduğu kararname 2019’un 5.ayı buradan bire bir EPDK ‘nın çıkartmış olduğu EPDK müesses kararı Cumhurbaşkanlığı kararnamesini hiçe sayıyor 10 yıldır gelgel garantisi verildiği halde siz diyorsunuz kim 2019’un 5. ayından itibaren yapılış bütün tesisleri kabul etmiyorum. Zat tüketiminin bir fazlasını ego alırım onun üzerindekini sisteme veririm parasını ödemem. Sen istersen git paranı nerden bulursan bul, taksiti nerden bulursan bul. Hayvancı, besici, tarım arazisi, tavukçu, sanayici böyle aynı mantıksızlık evet mu evet? Hakeza benzeri husus varsa böyle tıpkısı kararname çıkarılmışsa muhtelif yetinme önderlerini bizlerle ayrımsız derinti yaparsınız burada sistemde arıza var, şu var bu var dersiniz. ayrımsız eş değişmeyen alınır oldularla bittilerle bu gelişim evet mu?

“EPDK HAKKIMDA CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNDU. NE YAPTIK, YURTSAL MI SATTIK?”

2023’te seçme var bu ülkede özlük ayağımıza neden sıkıyoruz? Bu kadar insanları kıygın etmenin, bu büyüklüğünde insanları karşıya almanın ne gereği var? Burada kocaman olan bağcıyı dövmek değil, üzüm kemirmek. Ego tıpkısı matbuat toplantısı yaptım matbuat toplantısında yaptığım açıklamaların bazılarının kelimelerin cımbızlayıp aldığı EPDK benim hakkımda suç duyurusunda bulundu. Ne yaptık vatanı mı sattık, devlete şike mi ettik? Yani anca bir şey yaptıksa ne demişiz milli olan aynı özdek gündüz enerjisi. GES’lere karışmayın demişiz. Önünü kesmeyin diyoruz Biraz daha aşkın üretilsin istiyoruz 4,26’dan(TL) gidip birlikte 4.20’den doğalgaz algı ve elektriği alıyorsun da buradaki sanayiciden, tarımcıdan, şundan bundan niçin 2.56’dan alımın önünü kesiyorsun? Üretebiliyorsa üretsin çatılarımız tamtakır. Almanya’birlikte mezuniyet vermiyorlar. Şayet GES kurmuyorsa, duvarlarına, çatılarına GES projeleri yoksa Yapı inşaatına izin etmiyor. Konutlarında dahi GES’ler kuruluyor ve fazlasını dahi celal alıyor. Yani konuttan evvel GES var. Tığ bu büyüklüğünde düşünün bundan senelerce evvel dedik kim; Avrupa’bile rüzgar enerjisi santralleri çokça. Bizim ülkemizde münasebet bulunmayan? 15-16 senedir bakıyoruz demincek dağlarımızda santraller var. GES sebep namevcut? GES’ler yayılmaya başladı. Burada nedir? Demek kim birileri menfaatine İleriki tarihlerde beş sene sonraları on yıl sonradan bunların ileride birilerinin menfaatine dokunacak. Niye? Doğalgaz, cıvıltı üretilecek. Haricen ithal mevrut kömürden hayatiyet üretiliyor. Zaman eğer 6-7 bin megavat GES’lerin ürettiği hareketlilik varsa, erte 30 bin, 40 bin megavatta çıktığı antlaşma, bana bakarak o dışarıya bağımlı olan enerji ile üretilen elektriğin miktarı düşeceği amacıyla, menfaatlerine zararlarına dokunacak. Ayrıca sanayici eşkıya değil, kombinasyon sanayide insanlar envestisman yapıyor, risklere gidip envestisman yapıyor istihdam yaratıyor ve dış satım yapıyor.

“BU YATIRIMCILAR HANGI YAPACAK?”

Zaman Türkiye’deki organize sanayilerde 2,5 milyon âdem çalışıyor. Bugün ihracatın yüzdelik 45’i, 47’si birleştirme sanayilerden çıkıyor. Sabah Akşam olarak yatırımlar yapılıyor. Yani bu yatırımlar eğer hayvancılıkla, tarımla uğraşan insanların oradan benzeri geliri varsa, bu geliri ne yapacak? İlla 500-600 bin, bire bir milyon liraları kayırıcı yaptığı işe harcama edecek. Sanayici hangi yapacak? Bu yatırımı bedelini bankalardan yüreklilik kullanmış, onun taksitini ödeyecek; fazlalık ayrımsız husus varsa, yegâne iki şerha elan makine algı. Seçkin alınacak makine ve envestisman, yeni istihdam getirecek bunların önü neden kesilmeye çalışılıyor? Yani ben onun üzere türel yönden, benim hakkımda yapılan duyurma konusunda arkadaşlarımız, avukatlarımız ne yapacaksa yapacak. Bu işi o toplantıda şu anda netliği bekliyoruz.

“GEREKİRSE CUMHURBAŞKANINA GİDİP DERDİMİZİ ANLATACAĞIZ”

Bu toplantıdan sonra beni 2-3 gündür bölgenin başkanları, yöneticiler, bu işten beis gören dide başkanları, İç Anadolu’dan, Akdeniz Bölgesi’nden arayanlar var. Bununla ait durum ediyorum andıran zamanda tıpkısı meşveret toplantısı yapacağız. Bu yapılacak müşavere toplantısında ego sabık toplantıda üstelik söyledim. Gerekirse dokunaklı birliklerle, heyetlerle, EPDK’evet erke bakanlığa, Sayın cumhurbaşkanımıza gideceğiz. Cumhurbaşkanımıza derdimizi anlatmaya gideceğiz. Burada tabiatıyla kim siyasetçilerimiz Türkiye’üstelik ilgilendiren siyasilerdir. Yalnızca Elazığlı siyasiler değil, Türkiye’da hep siyasiler bu konuda duygulu olması lazım. Bunların çözümü amacıyla mücahede gider etmeleri geçişsiz. Yani nahak yere tıpkı durumumuz varsa bize açıklama etsinler. Toplantıda sanki üniversitede öğüt veriyorlar kabil bazı hatalı falsolu şeyler söylüyorlar. Pozitif sözde sanayiciler hırsızlık yapmıştır. evet kardeşim sen, bu kurulurken bunun projesi yapıldı, sözleşmesi yapıldı, onaylar verildi. 2019 yılında çıkan kararname var burada, sen kurulu pahal demişsin, kullandığın tükettiğin erke dememişsin, 10 sene çalım garantisi vermişsin. Bugün 10 sene çekicilik garantisini kaldırıyorum, sistemi buna çeviriyorum diyorsun. Tallahi kusura bakmayın. Böyle bu şekilde insanları kıygın edecekler. Dersiniz ki bu hareket yayınlandıktan sonra ağustos böylelikle Eylül sonunda yahut 2022 yılı sonu itibariyle geçerlidir bundan sonrası. Siz yapılmış olan insanları kıygın etmeye, onları iflasın iflasa sürüklemeye bankalarla inatçı düşmeye zorluyorsunuz. evet kırsal kalkınma projeleri üstelik yüzdelik 50 bindi vermiş. Bu üstelik devletin kurumu o ant onlar bile desteklerini kafasız mi isteyecekler.

“İNSANLARIN HAKKINI GASP ETMEYİN”

Binlerce insanı kıygın ediyorlar. Açıyor sanayicilerimiz, insanlar kavisli kusurlu ve kontra damarı bozuk şeyler konuşuyorlar. Yani genelde tığ devlete bu gitmiş risk almış, bankalar yapmış olduğu anlaşmalara bakmış, cesaret vermiş. Maaş taksiti var. 20 bin, 50 bin, 100 bin 300- 400 bin. Arz ızdırap yatırım yapan 100 bin doların üzerinde. Bunun 1 milyon dolar 2 milyon dolarlık yatırım yapanlar var. Kuşkusuz olacak bunlar? Ferda bu insanlar iştirakçi mi çıkartacaklar, işletmelerini mi kapatacaklar? veya o çatıdan çok kullanılmadığını birebirin dışındaki panelleri söküp hurdaya mı atacaklar. veya bu insanlar fabrikayı bir sefer adına 2 kol çalışıp yahut bambaşka bir şekilde bunu gine göndermeyecekler size. Hakeza aynı öz peki mu? Burada demişiz kim’ Kardeşim siz gasp mı ediyorsunuz insanları? İnsanların hakkını gasp etmeyin. Siz yatırımını yapmış, emeğini çekmiş riskini almış bire bir firmanın ürettiği ürünü, elektrik üretiyor. Sen diyorsun kim bunun şu kadar fazlasını ego almayacağım. Bu gasptan ayrıksı neye girer? Bu kelimelerimden ortalık arkasını yayınlamadan cürüm duyurusunda bulunmuş EPDK. Amma hukuki sürecimizi tığ da sonuna büyüklüğünde bu mücadelemize devam ettireceğiz. Hiçbir ahit devlete karşı olmamışız. Devletin yanında olmuşuz, bayrağımızı, milletimizi, toprağımızı seven insanlarız. Milliyetçi insanlarız. Bizi kalkıp de bu şekilde aynı oldubittilerle mağdur etmeye on paralık kimsenin hakkı namevcut. Bunu üstelik ülfet kuralları ortamında da değişik el taharri özgürlükleri içinde bile bunun mücadelesini vereceğiz. Zira tığ sanayicilerimize ve insanlarımıza cebin işlenmiş ayrımsız haksızlıktır. ve yöntemsizlik işlenmiş gibi yolsuzlukla insanlar suçlanıyor. Bunu kabullenmemiş olabilir değil. Orada kâh kişiler bu işi yapıp oldu bittilere getirmesini kesinlikle kabullenmiyoruz.”Share: